úvod

Inovace a tradice v kolébce zimního turismu
V roce 1864 se podařilo legendárnímu hoteliérovi Johannesu Badruttovi chytrou nabídkou přilákat letní hosty i pro pobyt v zimě. O 150 let později je Graubünden švýcarskou prázdninovou destinací č. 1 a patří se středisky Davos Klosters, Lenzerheide nebo Engadin Scuol Samnaun k TOP lyžařským centrům světa. 2 200 kilometrů sjezdovek, 1 800 km běžeckých stop, propojená síť zimních turistických stezek a sjezdů pro sáňky nadchne hosty stejně jako odpočinek ve wellnessu nebo tradiční polévka Gerstensuppe, která zahřeje v tradičních horských chatách.

​

Prolínání historického a moderního v Davosu

„Historické se prolíná s moderním“ zní motto oslav akcí ke 150letému výročí zimního turismu v destinaci Davos Klosters. K hlavním bodům oslav patří otevření „nové lanovky na Jakobshorn“, oslava k 80 letům vleku Bolgenlift a velký karneval spojený s oslavou a různými speciálními nabídkami v Davos Klosters.

http://cz.graubuenden.ch/150


Slow Mountain Davos Klosters

Možná, že některé nápady se mohou zrodit jen v horách Graubündenu: ze staré, vlastně už opuštěné, lyžařské oblasti Schatzalp nad Davosem, vzniklo první „pomalé lyžařské středisko světa“. Jezdí se tu na přírodním sněhu. Místo na party se setkávají lidé toužící po sněhové pohádce na příjemný aperitiv na slunečné terase nostalgického hotelu. A pro odpočinkovou zábavu na sněhu poslouží vždy dobře dva vleky Kouzelného vrchu. Schatzalp je „pomalá hora“, Slow Mountain. Hora, na které čas plyne trochu jinak.

http://cz.graubuenden.ch/slow-mountain


Disentis Sedrun zimní panorama pro nelyžaře

Abyste si mohli užít překrásnou zimní krajinu Disentisu, nemusíte být jen lyžaři. Nádherné výhledy na zasněženou krajinu ze slunečné terasy útulné horské restaurace si může dopřát i pěší turista, který přijede lanovkou. Při cestě lanovkou „Menufahrt“ nebo „Kaffeefahrt” je dokonce jídlo nebo káva již v ceně.

http://cz.graubuenden.ch/…-sedrun-zima


200 km sjezdovek ve švýcarském Disentis SedrunTajný tip Disentis Sedrun

Prázdninový region Disentis Sedrun okouzlí lyžařskými nabídkami v Disentisu a Sedrunu. Celkem tu čeká na objevení 200 kilometrů sjezdovek. Vyznavači freeridu a skialpinismu naleznou bezpočet možností k vyžití až do výšky 3 000 m n. m. V části Sedrun Andermatt si přijdou na své lyžaři na sjezdovkách. Od mírných sjezdovek k náročným sjezdařským terénům nabízejí obě oblasti Andermatt a Sedrun díky společnému skipasu optimální lyžařské vyžití.

http://cz.graubuenden.ch/…-sedrun-zima


Odpočinkový ráj ve švýcarském Dolním EngadinuSjezdovka snů Motta Naluns v Dolním Engadinu

Opravdové zážitky na sněhu – snowparky s nejmodernějšími atrakcemi ke sportovnímu vyžití a dlouhé sjezdy v celkové délce 80 km k požitkům. Dolní Engadin je sněhový sportovní a odpočinkový ráj současně. K tomu kulisa typických engadinských domů, které stojí tradičně okolo kašny vystavěny z mohutných zdí a zdobeny uměleckými sgraffiti. Ve Scuolu z kašen vytéká minerální voda. Dárek přírody je 10 km dlouhá sjezdovka z Motta Naluns do vesničky Sent, které se říká sjezdovka snů.

http://cz.graubuenden.ch/motta-naluns


Prázdniny u vítěze testů – prázdniny v Samnaun

Od redakce, která provádí testy „alpensicht.com“, obdrželo Samnaun v zimě 2013/2014 s 5 hvězdičkami nejvyšší možné ocenění pro lyžařskou oblast. Silvretta Arena Samnaun / Ischgl (1 400–2 875 m n. m.) je se svými 238 kilometry sjezdovek největší lyžařskou oblastí východních Alp. K pozoruhodnostem patří dvoupatrová lanovka, první na světě. I když je to lyžařské středisko superlativů, zůstává Samnaun rodinnou, útulnou a k hostům přátelskou horskou vesnicí Graubündenu. Mimořádné je také to, že Samnaun je v Evropě nejvýše položené bezcelní nákupní centrum, které zve po lyžování k nákupům.

http://cz.graubuenden.ch/samnaun-zima


Spojení lyžařské oblasti Arosa a LenzerheideArosa Lenzerheide: největší lyžařská oblast Graubündenu

Otevření spojení lyžařské oblasti Arosa a Lenzerheide v zimě 2013/2014 bylo takovou pohádkovou svatbou v bílém. Arosa splňuje více přání pohodových lyžařů, na své si tu přijdou rodiny s dětmi, které si užívají široké svahy a také začátečníci. Lenzerheide uspokojí i velmi sportovní lyžaře. Na „Runda Lai“ jezdí člověk od západu na východ stále na osluněných svazích. Do plánu je třeba si dát ale také zastávky, protože kulinářsky patří tato snová oblast rovněž mezi špičku v Alpách.

http://cz.graubuenden.ch/…-lenzerheide


Romantické noci na sjezdovce v Lenzerheide

Možností pro romantické zimní zážitky je v Lenzerheide mnoho: ať už se jedná o noční lyžování pod nebem plným hvězd, lahodné menu v panoramatické restauraci na vrcholu Rothornu s nočním výhledem na více než 1 000 vrcholů, sjezdy za úplňku nebo romantické noční sjezdy na saních. Romantici si odvezou určitě nezapomenutelné zážitky.

http://cz.graubuenden.ch/…-lenzerheide


Zimní pěší turistika a sněžnice ve švýcarském SavogninuZimní pěší turistika a turistika na sněžnicích v Savogninu

Ponořte se do zasněženého světa hor v Savogninu. Bezpočet tras pro pěší turistiku a sněžnice čekají na Vaše objevení. Sledujte nejrůznější stopy zvěře nebo si užijte sníh jiskřící ve slunci a načerpejte síly na čerstvém horském vzduchu. Zimní pěší turistika a sněžnice nabízejí zábavu a pohyb v nedotčené přírodě pro velké i malé a jsou příjemným odpočinkem a zpestřením po dni stráveném na sjezdovce. Trasy pro pěší turistiku jsou speciálně upraveny a značeny.

http://cz.graubuenden.ch/savognin-zima


Švýcarské ubytovny pro mládež i rodinyLevné a pěkné: Švýcarské mládežnické ubytovny v Graubündenu

Švýcarské mládežnické ubytovny dnes nejsou žádnými masovými noclehárnami. Staly se výhodnou alternativou pro rodiny, zimní sportovce a skupiny. Cheap&Chic! Moderně vybavené, položené uprostřed horské kulisy, místa kde se setkávají turisté z celého světa. V Graubündenu stojí za zvláštní doporučení například ubytovna ve Scuolu nebo v Lenzerheide/Val­bella jako ideální výchozí bod pro zimní sportovní aktivity.

http://www.youthhostel.ch


Sáňkařská dráha Preda – Bergun ve ŠvýcarskuSáňkařská dráha Preda – Bergün

Sáňkařská dráha v oblasti, která je zapsána na seznamu UNESCO, vede z Predy do Bergünu. Má celkem šest kilometrů a je tak nejdelší osvětlenou sáňkařskou dráhou v Evropě. Zážitkem je již cesta nahoru Rhétskou dráhou přes 90 m vysoký viadukt Solis a Landwasser a cesta složitými tunely v údolí Albula. Divoké zatáčky pak čekají na odvážlivce v Predě. Sjezd končí po 6 kilometrech a 400 výškových metrech v Bergünu, kde Rhétská dráha opět očekává všechny nenasycené, aby je dopravila ještě jednou na start.

http://cz.graubuenden.ch/preda-bergun


Proslulé lázně Tamina Therme Bad RagazWellness oáza Heidiland

Je jedno zda jste si dopřáli příjemnou procházku zasněženou krajinou nebo razantní sjezdy na více než 100 km perfektně upravených sjezdovek. Nechte se po dnu plném zážitků hýčkat a užijte si jedinečnou wellness nabídku světově proslulých lázní Tamina Therme Bad Ragaz s vodou o teplotě 36,5 stupně Celsia.

http://cz.graubuenden.ch/heidiland

Graubündenu v létě