úvod

Svatý Mořic, ležící v nadmořské výšce 1 800 m na břehu horského jezera St. Moritzer See, je vyhlášené mondénní horské středisko, proslulé mírným klimatem s průměrně 322 slunečnými dny v roce. Ve Svatém Mořici se také přesně před 150 lety „zrodila“ zimní turistika. Dnes historické části St. Moritz – Dorf dominují ty nejkomfortnější a nejdražší hotely, jaké si jen lze představit v čele s legendárním hotelem Badrutt´s Palace. I ve Svatém Mořici však lze najít kvalitní ubytování ve střední a nižší cenové kategorii.

​

Příkladem je nově renovovaná mládežnická ubytovna (německy „Jugendherberge“) nacházející se v příjemném a klidném prostředí na pravém břehu břehu jezera St. Moritzer See, vzdáleném od centra Svatého Mořice (St. Moritz – Dorf, na levém břehu jezera) asi 2 km. Spojení s okolím je zajištěno prostřednictvím autobusové dopravy (zastávka je přímo u ubytovny), příjemná je ale i pěší procházka kolem jezera.

Tato mládežnická ubytovna nabízí celkem 91 moderních dvou- a čtyřlůžkových pokojů. Z nich 16 dvoulůžkových a 8 čtyřlůžkových pokojů je zařízeno komfortněji a se sociálním zařízením přímo na pokoli, ostatní dvou- a čtyřlůžkové pokoje jsou vybavená umývadlem. Na chodbě pak je dostatečný počet sprch a sociálních zařízení. Některé čtyřlůžkové pokoje jsou vybavené patrovými postelemi. Všechny pokoje jsou pohodlně přístupné prostřednictvím výtahů, vstup do pokojů a místností je zajištěn pomocí čipové karty. Cena nejlevnějšího lůžka ve čtyřlůžkovém pokoji začíná na 37,50 CHF za noc, v komfortnějším dvoulůžkovém pokoji s vlastním sociálním zařízením můžeme přespat od 77 CHF za osobu a noc. V ceně je zahrnuta snídaně poskytovaná formou švédských stolů a za 18,50 CHF je možno dokoupit si i večeři složenou ze čtyř chodů včetně bohatého salátového bufetu.Pokud v ubytovně strávíte alespoň 2 noci, dostanete čipovou kartu Bergbahnen inklusive, díky níž můžete bezplatně využívat všech 13 letních lanovek v oblasti (3 pozemní, 6 kyvadlových, 1 kabinková a 3 sedačkové). Výhodou rovněž je, že s touto kartou již nemusíte čekat v  řadách na pokladnách lanovek, ale můžete jít přímo k turniketům. Karta je zálohována vratným poplatkem 10 CHF a platí včetně dne příjezdu i odjezdu. Kartu lze vrátit také na kterékoliv pokladně lanovek zapojených do tohoto systému.

Samozřejmostí je bezplatné internetové připojení Wi-Fi ve společenské místnosti, mezi další služby patří například prádelna umístěná v suterénu. Zkrátka nepřijdou ani sportovně založení návštěvníci, pod střechou najdeme například stolní tenis, kulečník nebo posilovnu, venku je k dispozici travnaté hřiště. Parkoviště se nachází přímo u ubytovny, je však třeba počítat s poplatkem za parkování.O ubytování v  mládežnické ubytovně ve Svatém Mořici je vzhledem k exkluzivitě místa mimořádný zájem, takže lze doporučit především v sezóně si zajistit rezervaci co nejdříve.

Více informací na: http://www.youthhostel.ch/…ls/st-moritz

Text: Radim Polcer a Roman Gric