úvod

Dovolenou all inclusive si mnozí spojují s jídlem a pitím bez příplatku. Ve Švýcarsku však dostanete mnohem více. V kantonu Graubünden nabídka all inclusive znamená, že lanovky, horské železnice, wellness a další služby získáte zcela zdarma.

​

Kdo se ubytuje v Davosu, Arose, Svatém Mořici, Lenzerheide, Samnaun, Scuolu nebo jiném horském středisku, automaticky dostane kartu all inclusive. Tu pak předloží obsluze lanovky nebo personálu aquaparku či muzea a nezaplatí už ani frank.

Za příklad může posloužit nejvýše položené evropské město Davos. Toto horské středisko je v zimě rájem lyžařů, v létě láká turisty na svou jedinečnou atmosféru bývalých klimatických lázní. Okolní kopce zvou turisty k nádherným túrám i procházkám.

Jakmile se ubytují alespoň na jednu noc v hotelu, apartmánu nebo v hostelu, obdrží kartu all inclusive. S ní získávají zdarma jízdné pro šest hlavních vleků či vláčků mířících k vrcholkům nad město. Nechybí mezi nimi kabinová lanovka Jakobshorn, červená zubačka Parsenn nebo další ozubená železnice připomínající svou pražskou sestru jezdící na Petřín. Vozí turisty k horskému hotelu Schatzalp, ve kterém si plícní choroby léčila v první půlce 20. století smetánka z celého světa. Thomas Mann popsal zdejší atmosféru ve svém románu Kouzelný vrch.


All inclusive v Davosu zahrnuje také svezení vlakem Rhétských drah a jízdu lokálními autobusy. Neplatí se ani vstupné na místní led, na kterém si zabruslíte i v létě.

V Samnaun – dalším horském městečku na východě švýcarských Alp – je možné v rámci all inclusive nejen cestovat k okolním vrcholkům v první kabinové dvoupodlažní lanovce na světě. Dole ve městě je navíc k dispozici zcela zdarma vodní park Alpenquell s nádherným koupáním a saunami. Samnaun, které je známé jako jedna velká bezcelní zóna a lze tu levně nakoupit vše od parfémů až po benzin, nabízí zdarma například i výlety s průvodcem za sledováním kamzíků, kozorohů a svišťů, návštěvy výrobny sýrů či muzea místních tradic.


V kantonu Graubünden se zkrátka stačí ubytovat na jednu jedinou noc a karta all inclusive je vaše!