úvod

Do Švýcarska, které jé známé jako železniční ráj, je možné se z České republiky dopravit pomocí vlakových spojení. V současné době je kvůli covidové situaci pozastaveno pravdelné spojení ČD z Prahy do Curychu přes České Budějovice a Sargans, provozované ve spolupráci s rakouskými a švýcarskými železnicemi.

​

České dráhy

Od 1. 6. 2021 je obnoven každodenní pravidelný provoz přímého nočního lůžkového vozu ČD z Prahy přes České Budějovice, Buchs SG a Sargans do Curychu. Mezistátní přeprava je možná pouze s rezervací místa. Lůžkové vozy nabízejí 2 úrovně ubytování (kategorie Economy a Deluxe pro nejnáročnější cestující) v oddílech pro jednoho (single), dva (double) nebo tři (triple) spolucestující. Oddíly kategorie Economy jsou vybaveny vlastním umyvadlem a toaletní skříňkou, kategorie Deluxe nabízí v každém oddíle vlastní WC a sprchu. Každý oddíl je vybaven uzamykatelnými dveřmi s bezpečnostními dodatkovými zámky, kukátkem a hotelovým telefonem pro komunikaci s průvodcem. Cestující z kategorie Economy mohou využít společné WC a sprchu na kraji vagonu. Každý cestující najde po nástupu povlečené lůžko s polštářem a prošívanou dekou. V ceně přepravy je snídaňový a hygienický balíček, cestující obdrží neperlivou vodu 0,5 l. V lůžkových vozech není povolena přeprava psů dle platných předpisů. V každém lůžkovém voze je průvodce, který monitoruje čistotu, dbá na dodržování nočního klidu a bezpečnost, ráno servíruje snídaně na místo. U průvodce lůžkového vozu je možné zakoupit drobné občerstvení, teplé a studené nápoje, také je možné si vybrat z nabídky malých teplých jídel.

Spojení EC 337 Jižní expres / EN 462 / EN 466 (Praha – České Budějovice – Sargans – Curych):

Praha, hl. n. – 17:58
České Budějovice – 20:06
Sargans – 07:25 (příjezd)
Zürich HB – 08:20 (příjezd)

Spojení EN 467 / EN 463 / EC 330 (Curych – Sargans – České Budějovice – Praha):

Zürich HB – 21:40
Sargans – 22:37
České Budějovice – 08:57 (příjezd)
Praha, hl. n. – 11:02 (příjezd)

Ceny jízdenek vč. lůžkového příplatku začínají na ceně 1.430,- Kč. Bližší informace a jízdní řád pro svůj termín cesty naleznete na www.cd.cz/svycarsko.


Zvláštní nabídka pro skupiny:

Pro skupiny od 6 osob je nabízena zvýhodněná cena. Ceny jsou počítány současným jednotným železničním kurzem, jízdenky se dají zakoupit v předprodeji až 3 měsíce před odjezdem.

Včasná jízdenka Evropa do Švýcarska

České dráhy nabízejí pro cestu do Švýcarska takzvané Včasné jízdenky. V případě cesty z Českých Budějovic do stanice Buchs SG ve Švýcarsku stojí cesta jen 1.014,- Kč. Pro další cesty po Švýcarsku je poté možné cestovat s klasickými jízdenkami nebo síťovými jízdenkami Swiss Travel System. Zastávka Buchs SG a Sargans je ideálním výstupním bodem pro cestující mířící do Alp kantonu Graubünden (například do Davos Klosters a Dolního Engadinu) a pro cestující jejichž cílem je světoznámá Rhétská dráha s panoramatickým vlakem Bernina Express a Glacier Express. Včasná jízdenka pro Švýcarsko platí i na denní spoje ČD.

Železničná spoločnosť Slovensko – ZSSK

Národní železniční dopravce Slovenské republiky nabízí od prosince 2018 denní přímé spojení Bratislavy s Curychem vlaky kategorie Railjet xpress RJX na trase Bratislava hl.st. – Wien Hbf. – Innsbruck Hbf. – Sargans – Zürich HB a zpět. Cestující spojem RJX se mohou těšit na rychlou přepravu max. rychlostí 230 km/h a komfortní vozy 1. třídy, 2. třídy a třídy Business. Občerstvení ve vlaku zajišťuje restaurační vůz a vlak je také vybaven místy pro cestující s vozíčkem, rodiny s kočárkem nebo cestující s vlastním kolem. Aktuální jízdní řád naleznetne na webu ZSSK.sk.

Pro dopravu do Švýcarska je dále možné využít speciálních jízdenek EUROPA EXPRES ÖBB a EUROPA EXPRES SBB s cenami již od 39,- EUR.