úvod

Do Švýcarska, které jé známé jako železniční ráj, je možné se z České republiky dopravit pomocí vlakových spojení. V současné době je v provozu přímé vlakové spojení od Českých drah z Prahy do Curychu přes České Budějovice, provozované ve spolupráci s rakouskými a švýcarskými železnicemi.

​

České dráhy

Přímé železniční spojení z Prahy do Curychu je zajištěno lůžkovým vozem Českých drah. Mezistátní přeprava je možná pouze s rezervací místa. V lůžkovém voze si může cestující vybrat z několika tříd, počínaje nejkomfortnější třídou Deluxe se samostatnou sprchou a WC po klasický třílůžkový oddíl.

Spojení Ex 1547 / EN 466 (Praha – České Budějovice – Curych):

Praha, hl. n. – 18:01
České Budějovice – 20:08
Sargans – 07:25
Zürich HB – 08:20

Spojení EN 467 / Ex 1540 (Curych – České Budějovice – Praha):

Zürich HB – 21:40
Sargans – 22:37
České Budějovice – 08:55
Praha, hl. n. – 10:57

Bližší informace a jízdní řád pro svůj termín cesty naleznete na www.cd.cz/svycarsko.

Plánované výluky na trati Praha - Curych

  • Z důvodu stavebních prací na trase přímých vozů Praha – Curych nejsou tyto vozy v období 4./5. dubna 2020 až 15./16. dubna 2020 (směr Curych) vedeny. Poslední termín jízdy ve směru Zürich je v noci 3./4. dubna 2020 a poslední termín jízdy ve směru Praha je 4./5. dubna 2020. Dne 3./4. a 4./5. dubna 2020 budou cestující v úseku České Budějovice – Tábor přepraveni autobusy náhradní dopravy a v úseku Tábor – Praha hl. n. náhradní soupravou ve voze k sezení s pozdějším příjezdem do stanice Praha hl. n. První termín jízdy po ukončení omezení ve směru Zürich je v noci 16./17. dubna 2020 a ve směru Praha v noci 17./18. dubna 2020.
  • Z důvodu stavebních prací na trase přímých vozů Praha – Curych nejsou tyto vozy v období 23./24. dubna 2020 až 18./19. května 2020 (směr Zürich) vedeny. Poslední termín jízdy ve směru Curych je v noci 22./23. dubna 2020 a poslední termín jízdy ve směru Praha je 23./24. dubna 2020. První termín jízdy po ukončení omezení ve směru Curych je v noci 19./20. května 2020 a ve směru Praha v noci 20./21. května 2020.

Před svou cestou vlakem doporučujeme vždy ověřit aktuální výluky na trati.


Děti do 6 let bez nároku na samostatné místo jsou přepravovány bezplatně, děti od 6 do 15 let cestují v doprovodu rodiče nebo prarodiče za atraktivní cenu pouhých 138 Kč na jízdném, v případě že je pro ně požadováno samostatné místo v lůžkovém voze zaplatí 718 Kč za lůžko.

V nočních vlacích vyšší kvality City Night Line (CNL), které spojují evropské země, je naše republika napojená spoji CNL na Dánsko, Nizozemsko a Švýcarsko a je možná přeprava jízdních kol. Pro přepravu kol je nutné mít jízdní doklad a rezervaci pro kolo. Nakládku, překládku a vykládku kola si zajišťuje cestující sám.

Zvláštní nabídka pro skupiny:

Pro skupiny od 6 osob je nabízena zvláštní cena ve výši 29 EUR, tj. cca 800 Kč za každého cestujícího ve skupině ve voze k sezení, děti do 6 let bez nároku na samostatné místo cestují bezplatně, pro dítě ve věku 6 až 15 let je nabízena zvláštní cena ve výši 14 EUR, tj. cca 386 Kč. V případě použití lůžkového vozu se cena zvyšuje ještě po cenu lůžkového příplatku, který je v klasickém třílůžkovém oddílu 26 EUR, tj. cca 717 Kč. Ceny jsou počítány současným jednotným železničním kurzem. Jízdenky se dají zakoupit v předprodeji až 3 měsíce před odjezdem.

Včasná jízdenka Evropa do Švýcarska

České dráhy od 1. května 2019 rozšířily nabídku takzvaných Včasných jízdenek. V případě cesty z Českých Budějovic do stanice Buchs SG ve Švýcarsku stojí cesta jen 368,- Kč. Pro další cesty po Švýcarsku je poté možné cestovat s klasickými jízdenkami nebo síťovými jízdenkami Swiss Travel System. Zastávka Buchs SG a Sargans je ideálním výstupním bodem pro cestující mířící do Alp kantonu Graubünden a pro cestující jejichž cílem je světoznámá Rhétská dráha.

Včasná jízdenka pro Švýcarsko platí i na denní spoje ČD. Cestující tak mohou s jediným přestupem v Linci jet po atraktivní alpské trati Albergbahn během dne a užít si zajímavé výhledy. Například při odjezdu v 6 hodin ráno z Prahy je cestující v Buchsu lehce po 16. hodině.

Například pro cestu přes Německo lze zakoupit do poslední německé stanice jízdenku Praha – Basel Bad bf. v ceně od 44 EUR, tj. cca 1 214 Kč. Pro cestu na německém území se můžete s touto jízdenkou navíc použít i rychlovlaky ICE.

Při cestě z východní části České republiky je možné využít vlakové spoje přes Vídeň s přestupem v nové stanici Wien Hbf. Z Vídně do Švýcarska jezdí několikrát denně přímé spoje railjet a v noci komfortní spoj EuroNight Wiener Walzer. U denních spojů pak trvá cesta z Brna do Curychu od cca 10 hodin a z Ostravy do Curychu pak něco přes 12 hodin.

Přesné spojení je možné vyhledat na webových stránkách Českých drah nebo na stránkách Švýcarských spolkových železnic SBB, kde naleznete jízdní řády a ceny jízdenek pro veřejnou dopravu ve Švýcarsku. Dotazy k přepravě vlakem ČD do Švýcarska je možné zaslat na info@cd.cz.

Železničná spoločnosť Slovensko – ZSSK

Národní železniční dopravce Slovenské republiky nabízí od prosince 2018 denní přímé spojení Bratislavy s Curychem vlaky kategorie Railjet xpress (RJX) na trase Bratislava hl.st. – Wien Hbf. – Innsbruck Hbf. – Zürich HB a zpět. Vlak odjíždí z Bratislavy v 06:32 s plánovaným příjezdem do Curychu v 15:20. Z Curychu vyjíždí vlak ve 12:40 s plánovaným příjezdem do Bratislavy ve 21:26. Cestující spojem RJX se mohou těšit na rychlou přepravu max. rychlostí 230 km/h a komfortní vozy 1. třídy, 2. třídy a třídy Business. Občerstvení ve vlaku zajišťuje restaurační vůz a vlak je také vybaven místy pro cestující s vozíčkem, rodiny s kočárkem nebo cestující s vlastním kolem.

Pdopravu do Švýcarska je také možné využít speciální jízdenek EUROPA EXPRES ÖBB a EUROPA EXPRES SBB s cenami již od 39,- EUR.