úvod

Švýcarsko není od České republiky tak daleko, jak si mnozí myslí. Horské středisko Samnaun je od Prahy vzdáleno 587 km a trasu zvládnete za 6,5 – 7 hodin jízdy.

​

Vaší dovolenou je možné pohodlně naplánovat pomocí on-line nebo tištěných automap. Švýcarsko sice není v EU, ale je v Schengenském prostoru – pro vstup vám postačí občanský průkaz (pas není nutný). Vlastní cestovní doklad musí mít i vaše děti.

Doporučované trasy dle cíle:

  • západní Švýcarsko: Praha – Plzeň – Rozvadov – Norimberk – Stuttgart – Karlsruhe – Basel – Bern
  • severovýchodní Švýcarsko: Praha – Plzeň – Rozvadov – Norimberk – Ulm, event. trasu Mnichov – Bregenz – St. Gallen
  • východní Švýcarsko: Praha – Plzeň – Rozvadov – Regensburg – Mnichov – Garmisch – Landeck – Scuol

Při plánování cesty je potřeba počítat s tím, že následující horské průsmyky jsou od cca října do května uzavřeny: Albula, Croix, Flüela, Furka, Gr. San Bernardo, Grimsel, Klausen, Lukmanier, Nufenen, Oberalp, San Bernardino, St. Gotthard, Splügen, Susten, Umbrail. Průjezdnost průsmyků si ověřte před svou cestou zde. Průjezdnost vysokohorských pasů je také možné ověřit na švýcarském teletextu na webových stránkách www.teletext.ch - na stránkách 806 až 813. Pokud se vydáte po trase Grand Tour of Switzerland, která vede po nejzajímavějších průsmycích, s vaším karavanem, je nutné očekávat omezení pro větší karavany a autobusy (celkem na 18 místech).

Dálnice ve Švýcarsku podléhají poplatkům – pro motorová vozidla do celkové váhy 3,5 t je k dispozici roční známka za cenu CHF 40,- a můžete ji zakoupit již v ČR u ÚAMK, na švýcarských hranicích, čerpacích stanicích a poštách ve Švýcarsku. Dálniční známku je nově také možné zakoupit v elektronické podobě na www.e-vignette.ch. Bližší informace o dálničních známkách ve Švýcarsku naleznete na stránkách Federal Office for Customs and Border Security. V případě cestování po Švýcarsku s karavanem po dálnici, je nutné zakoupit dálniční známku také pro Váš karavan. Dálniční známku potřebuje také váš přívěs/karavan nebo také obytný automobil. V případě obytného automobilu nad 3,5 tuny se platí poplatek za těžké vozidlo. Průjezd vnitrostátními tunely není ve Švýcarsku zpoplatněn. Zpoplatněn je průjezd přeshraničním tunelem Grand San Bernardo (Švýcarsko – Itálie, směr Aosta a turín) a tunelem Munt la Schera (Švýcarsko – Itálie, směr Livigno).

Pro cestu do Wallisu je zajímavé využití tunelu pro autovlaky Lötschberg. Vlak jezdí každých 15 minut a cena za auto včetně posádky činí CHF 20,- ve všední dny a CHF 25,- o víkendu.

Svícení ve Švýcarsku ve dne není povinné, ale doporučené.

Jakékoliv používání antiradarů je zakázáno. Zákaz platí i na upozornění na radary v navigaci.

Autoklub TCS na svých internetových stránkách také zveřejnil info-průvodce pro motoristy a osoby se zdravotním postižením, kterého naleznete zde.

Důležité a obsáhle informace pro cestování autem po Švýcarsku naleznete na webu švýcarského automotoklubu TCS (www.tcs.ch). Aktuální průjezdnost vysokohorských pasů ve Švýcarsku naleznete zde.

Švýcarsko autem a vlakem

Řada z vás by ráda projela Švýcarsko vlakem, ale do země chce přijet autem. V tomto případě bychom vám rádi doporučili využít služeb nádražních parkovišť P+Rail. Cena za den parkování je již od CHF 10,- a prověřená parkoviště jsou v Brunnenu, Spiezu nebo Churu, který je ideálním startovním místem pro výlety s Rhétskou dráhou.

Zpřísněná pravidla silničního provozu – postihy proti rychlé jízdě

Ve Švýcarsku je obecně na dálnici stanovená max. rychlost 120 km/h, v obcích většinou mezi 30 a 50 km/h. Na tzv. rychlosilnicích většinou 100 km/h a na hlavních a vedlejších silnicích mimo obce 80 km/h. Ve všech případech však může na jednotlivých úsecích silnice být rychlost dočasně snížena, pak platí aktuální značení. V obcích se tak často nachází tzv. „místa vyhnutí“ s max. rychlostí 20 km/h a na točitých či jinak méně přehledných silnicích zóny s max. rychlostí 70 km/h. Nižší rychlosti mohou místy být nařízené i z důvodu hluku, ochrany ovzduší nebo silničních staveb.

Kdo v zóně, kde platí povolená rychlost 30 km/h jede 70 km/h, či v zóně, kde je stanovená rychlost 50 km/h jede 100 km/h nebo v zóně s nejvýše povolenými 80 km/h jede 140 km/h a u vyšších omezeních tato překročí o 80 km/h páchá čin, který je možno trestat odnětím svobody až na 4 roky. K tomu je řidiči odňatý řidičský průkaz na minimálně dva roky. Soudce může nařídit zabavení a prodej vozidla.

Grand Tour of Switzerland

Jedná se o velký okruh Švýcarskem, během kterého ujedete celkem 1 600 km, čtyři jazykové oblasti, pět průsmyků, 22 jezer a 11 švýcarských míst, která jsou zapsána na seznam přírodního nebo kulturního dědictví UNESCO. Automapu naleznete zde a bližší informace o Grand Tour naleznete zde.