úvod

Graubünden

39 tunelů, 55 mostů, 1 123 metrů převýšení: Trať Albula Rhétské dráhy mezi Thusis a Sv. Mořicem je jedinečné mistrovské dílo železniční techniky. Byla zprovozněna po pěti letech stavby v roce 1903. Úsek mezi Predou a Bergünem platí za jednu z nejimpozantnějších tratí na světě a je vzorem zpřístupňování vysokohorské krajiny.
Sleduje ho Železniční zážitková cesta.

​

Z Predy do Bergünu

Za označení nálepkou světového dědictví vděčí tento region Rhétské dráze. Albula se od roku 2008 nachází pod ochranou UNESCO, neboť dramatické vedení její trati je naprosto ojedinělé.
Jako z filmu se šplhá modelová železnice v měřítku 1:1 z Bergünu (s malým modelem železnice v měřítku 1:87 v místním muzeu!) strmými svahy vzhůru, mizí zas a znovu v tunelech, aby se o trochu později vynořila někde, kde by ji člověk nečekal. Kdo sedí uvnitř, nemůže tomu okouzlení nepropadnout. A pokládá si různé otázky. Naštěstí je tu naučná stezka, dvou a půl hodinová túra, na které je přichystáno spoustu odpovědí ohledně této nejsenzačnější trati na světě. Ta se ostatně nachází ve zrovna tak jedinečném vysokoalpském prostředí: Mezi Bergünem a Predou se člověk totiž pohybuje nejen ve světovém dědictví UNESCO, ale také v budoucím přírodním parku Ela, který bude se svou rozlohou 600 kilometrů čtverečních největším ve Švýcarsku a bude přesně 3,5krát větší než je Národní park. 21 podílejících se vesnic přitom sleduje stejný cíl jako kdysi stavitelé trati Albula: podpořit ekonomický rozvoj oblasti, aniž by narušili panenskou krajinu.

Další informace ke stažení jsou k dispozici ZDE (v anglickém jazyce).