úvod

Chemin du Gruyere

- Jezero fjordů
- Hlubokou soutěskou
- Přírodní park
- Zámek Gruyeres
- Čokoládovna Broc
- Sýrárny
- Galerie Gyger

​

Opravdový tajný tip! Na této tříhodinové túře objevíte novou tvář země: od Charmey s jeho wellness a termálními lázněmi po Gruyere s hradem, starým městem a ukázkovou sýrárnou. Jako součást trasy SchweizMobil Alpenpanorama Route vás provede překrásnou krajinou budoucího přírodního parku Gruyere Pays-d'Enhaut, okolo fjordovité přehradní nádrže Montsalvens a soutěskou Jaunbachschlucht s dobrodružnými dřevěnými mosty a skalními galeriemi.- Wellness a gastronomie

3 hodiny 50 minut


Další informace ke stažení jsou k dispozici ZDE (v anglickém jazyce).


Tato trasa je jedno veliké pokušení: božskou čokoládou Maison Cailler v Brocu počínaje a legendárním sýrem v Gruyeres konče.

Těžko existuje trasa, která by si větším právem zasloužila titul „požitkářská cesta" než Chemin du Gruyere. Již ve výchozím bodě v Charmey (s)vede návštěvníka tato pestrá trasa do wellness a zábavních termálních bazénů, které v srdci pohledného městečka slibují vodní zábavu a relaxaci. Cesta dále sleduje jezero Lac du Montsalvens se zátočinami ne nepodobnými fjordům, než se za jeho hrází ponoří do působivé soutěsky Jaunbachschlucht za vlastním zážitkem. Dřevěné lávky, tunely a skalní galerie, vodopády a do hladka vymleté skály dělají z tohoto dobrodružného úseku rodinnou exkurzi, která se přesto pravděpodobně nenatáhne déle, než je třeba, protože na konci čeká v pravém slova smyslu čokoládová strana Švýcarska: V Brocu je doma tradiční firma Cailler, která ve zbrusu novém návštěvnickém centru za sedm milionů švýcarských franků (otevření: srpen 2010) zavede návštěvníky pod heslem „pur chocolat - pur émotion" do světa čokolády. Prohlídka trvá dvacet minut a končí tam, kde všechno začíná: ve výrobě. Doporučuje se ale nevyhodit si příliš z kopýtka, neboť před námi je ještě další kulinářský zážitek: ukázková sýrárna Gruyeres. Již zdaleka je vidět středověké městečko s impozantním hradem ze 13. století. U jeho základů zve „Maison du Gruyere" k objevení legendárního sýru. Výstava o vůni a chuti nabízí zážitek pro všechny smysly. Kdo ale pořád ještě nemá dostatek zážitků, nastoupí do lanovky a den zakončí na vrcholu vyhlídkové hory Moléson.