úvod

Od poloviny prosince bude rozšířen provoz nočních vlaků mezi Českou republikou a Švýcarskem. Stávající přímý noční spoj z Prahy přes Rakousko do Curychu, který nabízí pohodlné spojení mj. i do kantonu Graubünden na východě Švýcarska, doplní nová linka, která zajistí spojení Prahy s Curychem přes Německo a Basilej. Nový vlak v kategorii EuroNight zjednoduší cestování do kantonů na severozápadě Švýcarska.

​

„České dráhy se se zahraničními partnery podílejí na renesanci evropské noční dopravy. Ke spojům z Prahy do různých evropských metropolí nyní přidáváme nový noční vlak Praha – Curych, který pojede přes Drážďany a Lipsko a nabídne spojení také do Basileje. Bude zajištěno komfortním lůžkovým vozem, ve kterém jsou standardní ale také luxusní lůžkové oddíly, kde mají cestující k dispozici privátní sociální zázemí včetně sprchy,“ říká Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu.

Vlak pojede v kategorii EuroNight a z Prahy bude odjíždět v 18:25 se zastávkami v Ústí nad Labem, Děčíně a dál bude pokračovat přes Drážďany, Lipsko, Karlsruhe, Freiburg, Basilej až do Curychu, kam přijede následující den v 09:05. V Basileji bude možný přestup na přímé vlaky do Bernu, Lucernu, Brigu, Interlakenu nebo Lugana a Locarna. Opačným směrem bude vlak odjíždět z Curychu v 19:59 a do Prahy přijede následující den v 09:35. Vedle lůžkového vozu v něm bude zařazený vůz s místy k sezení a nabídne také přepravu jízdních kol.

V nabídce zůstává také přímý lůžkový vůz Praha – Tábor – České Budějovice – Linec – Curych, který nabízí přímé spojení také do východního Švýcarska (kantony Graubünden a St. Gallen). Díky dokončení několika úseků na 4. koridoru bude v roce 2023 provoz tohoto spoje pravidelnější než v roce 2022.

Zájemci o cestu do Švýcarska mohou využít také denní spojení s přestupem v Linci (vlaky Jižní expres a railjet ÖBB) a z Moravy může být zajímavá cesta s přestupem ve Vídni (vlaky EC / railjet / nightjet). Pro vybrané spoje mezi Českou republikou a Švýcarskem lze zakoupit také Včasné jízdenky Evropa za zvýhodněnou cenu.