úvod

Srdečně vás zveme na 7. ročník Švýcarského dne v Praze, který se uskuteční v sobotu 2. 10. 2021 v prostorech Ústřední městské knihovny Praha (Mariánské náměstí 1/98, 110 00 Praha 1) a letos nově také přímo na Mariánském náměstí.

​

Během hlavního programu v knihovně a na náměstí se můžete těšit na přednášky s promítáním a film s besedou, turistické materiály s ochutnávkou lokálních produktů regionu Dolní Engadin, zahrnujícího Scuol, Samnaun, Val Müstair a Zernez, dále prezentaci švýcarské přírodní kosmetiky Just, výstavu fotografií z italsky mluvícího kantonu Ticino, nabídku turistických materiálů Switzerland Tourism a dalších švýcarských regionů společně s publikacemi a časopisy o Švýcarsku.

Odpolední část programu zahájí nový velvyslanec švýcarský velvyslanec v České republice, J. E. pan Philippe Guex přednáškou na téma Jak dobře znáte Švýcarsko.

Pro soutěživé návštěvníky bude připravena soutěž o lákavé ceny. Vstup do Městské knihovny Praha je ZDARMA.

Na Mariánském náměstí bude postaveno malé jeviště, na kterém se během dne uskuteční vystoupení první pražské jódlovací hudební skupiny JODELIX, která vám s vtipem a šarmem zahraje švýcarské lidové písně z hor, jež jsou plné humoru, lásky a kravské romantiky. Vystoupení jsou plánována v 10:00, 12:00, 14:00, 16:00 a v 18:00.

PROGRAM ŠVÝCARSKÉHO DNE V PRAZE

KDY: 2. 10. 2021, od 09:00 do 19:30
KDE: Ústřední městská knihovna Praha, Mariánské náměstí 98/1, 110 00 Praha 1, zobrazit na mapě

Program přednášek:

09:00 – 09:45 Za krásami a dobrotami Engadinu, přednáška s ochutnávkou (Alena Koukalová a Marcus Esser)
10:30 – 11:50 film Návrat do skryté švýcarské krajiny a beseda s autorem Ladislavem Lahodou
12:30 – 13:30 přednáška Ticino – italské Švýcarsko (Alena Koukalová, Jana Zapletalová, Václav Müller a Ivana Frolíková)
14:30 – 15:30 přednáška Jak dobře znáte Švýcarsko? (švýcarský velvyslanec J. E. Philippe Guex)
16:30 – 17:30 přednáška Spaly jsme pod Matterhornem & Pěší treky ve Wallisu (Zuzana Krčmaříková)
18:30 – 19:30 Zážitky z natáčení švýcarských Postřehů odjinud (Petr Voldán)

Od 2. 10 bude do 29. 10. 2021 k vidění fotografická výstava „Ticino – kamenný svět italského Švýcarska“ autorky Ivany Frolíkové.PDF ke stažení


Partnerem Švýcarského dne v Praze 2021 je prázdninový region Dolní Engadin v rétorománsky mluvící části Švýcarska kantonu Graubünden. V engadinském údolí vás okouzlí malebná městečka a vesnice s omítanými domy a sgrafitovou výzdobou, k nejkrásnějším patří vesnice Guarda a městečko Scuol. Proti proudu řeky dojedete až do Svatého Mořice, další ikony Švýcarska s nádhernou krajinou tyrkysově modrých jezer. Ochutnat je třeba místní speciality – capuns, pizokels nebo engadinský ořechový dort.

Během přednášky Ticino – italské Švýcarsko od 12:30 vám paní Jana Zapletalová představí ÚČETNÍ DENÍK ŠVÝCARSKÉHO BAROKNÍHO UMĚLCE: Účetní deníky či registry výdajů a příjmů skýtají málokdy naději na zábavné a kratochvilné počtení. Sotva by kdo očekával, že bychom něco zpravidla tak nudného jako něčí záznamy plateb mohli brát do rukou dobrovolně, a nadto s úmyslem se pobavit. Cožpak ale takový účetní deník někoho z poloviny 17. století? Chodil takový předek dnešního Švýcara, který žil v raném novověku v malé obci u Luganského jezera, nakupovat? Co pořizoval a jak často chodil na trh? Co se vůbec dalo koupit? Za co utrácel své peníze? Jak často si mohl dovolit nové boty, nebo jak velký výdaj představovalo pořízení nové výbavy do domácnosti nebo cesta do Vídně? Takový ošuntělý a přes tři sta let starý účetní deník se podařilo nedávno objevit v jedné švýcarské soukromé sbírce. V podobě edice jej vydalo nakladatelství Salvioni Edizioni v Bellinzoně.

Pro návštěvníky Švýcarského dne v Praze jsme si připravili možnost zúčastnit se v sobotu 2. 10. 2021 soutěže o zajímavé a hodnotné ceny. Hlavní výhrou bude pobyt v rekreačním apartmánu Allod Park společnosti Interhome ve známém horském středisku Davos Klosters (až pro 4 osoby). Mezi dalšími cenami jsou například jízdenky na Pilatus, denní jízdenky Rhétských drah a tašky s produkty Nestlé.

Jednodenní jízdenka Rhétské dráhy

K největším tahákům posledních let patří švýcarské vlaky, nabídku Rhétských drah najdete přímo na našem stánku, kde bude možné i zakoupit speciální jednodenní jízdenku Rhétských drah, platnou na celou železniční síť RhB a také na trasu panoramatických vlaků Bernina Express a Glacier Express. Projet si tak můžete například UNESCO železnici Albula a Bernina, legendární kruhový viadukt u Brusia, fotogenický viadkut Landwasser, spirálovité tunely na trati Albula a další železniční perličky. S jízdenkou můžete navštívit například region Davos Klosters, ledovec Diavolezza, městečko Scuol a další půvabná místa v Graubündenu. Cena této jízdenky je 750,- Kč.