úvod

Patří k městům, kde můžete sáhnout hluboko do peněženky. Jedni říkají: „Tam nejedu, neměl bych ani na slanou vodu.“ Ostatní přeci jen překonají počáteční rozpaky, a počítají s vyšší útratou. O kterém městě ve Švýcarsku je řeč? Genf, GenÈve anebo pěkně česky Ženeva.

​


Autor: Lea Mandíková


Úsměvný je už slogan letecké společnosti Swiss, která má pravidelné přímé lety mezi Ženevou a Prahou. Společnost vítá klienty heslem: „To by od Švýcarů nikdo nečekal“. A mají pravdu. Hovoří o cenách letenek, které se již několik let pohybují na slušné cenové hranici (pokud však neletíte v letních měsících). Když máte čas si výlet naplánovat a prožít v Ženevě příjemný prodloužený víkend, můžete letenku koupit i za 100 CHF (tam a zpět na osobu). Jen je třeba to trochu hlídat.

Cesta trvá necelé dvě hodinky. Trochu škodolibě lze dodat, že cesta z Prahy do Brna autem někdy trvá i déle. První pozitivní informací pro turisty je možnost využít zdarma lístek na městskou hromadnou dopravu (TPG – Transports publics genevois). Je k vyzvednutí na letišti v automatu na lístky. Jiný než lístek zdarma automat nevydá, lze ho použít k přepravě z letiště do centra města nebo vašeho působiště. Po opuštění letiště byste už museli za lístek platit.

K turistům je Ženeva vstřícná ve více směrech. Lístek zdarma na městskou hromadnou dopravu po dobu pobytu získáte téměř v každém ženevském hotelu.


Netradiční památník Rozbitá židle připomíná oběti nevybuchlé nášlapné miny


Tipy pro teenagery a věčně mladé

Město si pravděpodobně získá i srdce teenagerů nebo všech ostatních, kteří si moderní život, včetně cestování, neumí představit bez internetu. Pro zkvalitnění služeb obyvatelům a turistům je od roku 2014 zpřístupněno více než 290 míst, kde je wi-fi zdarma. Dostupné informace jsou na www.ville-geneve.ch/wifi.

U Ženevského jezera, které je krásné a je kde procházka nebo projížďka na in-linech nic nestojí, můžete zdarma využít některé pláže. Na pláži, která je naproti parku La Grange, si mohou rodiny s dětmi vyhrát na dovedně zhotovených houpačkách z pneumatik. Houpačky mají své kouzlo a množství variant. U této pláže je také pingpongový stůl, takže pálky s sebou.

Ženeva je často označována jako město parků. To bývá příjemné hlavně pro rodiny s malými dětmi. Skoro v každém parku jsou dětské atrakce – prolézačky, pískoviště nebo sportovní náčiní. Větší parky mají sociální zařízení a v teplém období rodiče ocení brouzdaliště, kde se mohou děti zchladit a vykoupat.

Park La Grange má svoje kouzlo nejen díky rozloze a nádhernému výhledu na jezero, ale také je zde založeno rozárium – místo, kde se již od roku 1947 koná soutěž o novou růži pro Ženevu. V horní části parku bývá vysázeno množství růží, které usilují o vítězství v soutěži. Vítězná kráska pak rozšíří spodní část parku, kde je rozárium samotné. Park Bastion láká na velkou šachovnici s šachovými figurkami, kde si můžete v klidu a zdarma zahrát partii.


Ženevě se přezdívá město parků, v každém z nich je spousta atrakcí pro rodiny s dětmi


Výlet po jezeře

Pokud máte lístek na městskou hromadnou dopravu (TPG), můžete ho využít i k plavbám po jezeře. Stačí nastoupit do žlutých lodiček (mouettes), jež křižují jezero z jedné strany na druhou a jezdí třeba k ženevské botanické zahradě. Ta je také zdarma. Žluté lodičky mají čtyři pravidelné linky a určitě se hodí, když nechcete obcházet celé jezero pěšky.

Další možností, jak se zabavit bez otevření peněženky, je park se zvířaty Bois de la Batie. Nejedná se přímo o zoologickou zahradu, ale k vidění jsou zde papoušci, kozy, zajíci a pávi. Hned vedle je dětský park, kavárna a vyhlídka na Ženevu.

Byla by škoda nenavštívit také pamětihodnosti. Nevynechejte katedrálu Saint Pierre ve starém městě nebo Maison Tavel. V tomto domě lze vidět, jak se v Ženevě žilo dříve. Vstup zdarma je do obou míst, jen vyhlídka z věže katedrály je zpoplatněna. Bonusem na závěr je půjčovna kol. Na několika místech v Ženevě si lze zapůjčit kola zdarma a projet si vše, na co máte chuť. Seznam míst i způsob zápůjčky je na
www.geneveroule.ch.

Ženeva je město bank, luxusních hotelů, hodinářských firem, světových organizací a hustota automobilů drahých značek je tu extrémní. I tak lze v Ženevě prožít krásný čas bez toho, abychom utratili celou výplatu. Stačí jen místa a atrakce najít.


Chvíle odpočinku na nábřeží Ženevského jezera, jen pár metrů odsud je symbol Ženevy Jet d‘EauAutorka žije v Ženevě, www.genevatogo.cz