úvod

Sýr, jak jinak, starý hrad, ano, a muzeum extravagantního umělce – každý si tu něco najde.

​

Městečko Gruyères zdobí hrad trůnící na kopci. Je to jedno z velmi navštěvovaných míst. Možná má ten hrad takové renomé díky stejnojmennému sýru. Gruyères je jednou z nejznámějších specialit Švýcarska a často je jeho jméno používáno jako generické označení tvrdých sýrů, skoro jako jejich archetyp. O Francouzích se s trochou zlomyslnosti tvrdí, že Gruyèrem nazývají prakticky libovolný tvrdý švýcarský sýr. Technika jeho výroby se ustálila již v 15. století, kdy prý míval ještě trochu větší díry podobně jako ementál. Každopádně je tento sýr povinnou součástí fondue. Jak se dělá fondue, to přece musí být jasné každému, kdo tento text čte. Na první pohled jednoduchý recept má nejrůznější technologické finesy, které přispívají k dokonalému výsledku díla. Vždycky se člověk může ještě něco dalšího naučit.

Přibližně na polovině cesty mezi hlavním gruyèrským náměstím a hradem stojí dům, který se jmenuje Chalet de Gruyères a něm je Fondue Academy. V prvním patře je kuchyňské studio, kam můžete jít na kurz vaření. Byla jsem tam také, ačkoliv to bylo moje přibližně stopadesáté fondue v životě, zase jsem se dozvěděla něco nového. Prozradím, že se sýrová hmota má míchat jako byste vykružovali ležatou osmičku označující nekonečno. Také jsem zjistila, že do fondue se mohou místo chleba máčet třeba kousky hub, brambůrky, jablka, hrušky nebo kuličky vína. Posledně jmenované ovoce se snoubí se sýrem překvapivě podobě.

Nedaleko sýrové akademie leží dům, v němž je muzeum slavného umělce Hanse Rudolfa Gigera. Myslím, že mi je máloco vzdálenější než jeho tvorba, ale prostě to musím k návštěvě doporučit. Morbidní a temné obrazy a artefakty stvořitele Vetřelce jsou bezmezně dráždivé: „Co to je? Jak tohle vymyslel? Pro Kristovy rány světa!“ A tak podobně jsem si pro sebe bručela. Fascinuje mne dokonalé řemeslné provedení všeho, i když si neumím vysvětlit, jak někdo může dostat dar tak nadpozemské fantazie. Každopádně je škoda to vynechat, pokud budete poblíž. Vstup je zdarma pro všechny držitele jízdenky Swiss Travel Pass.

Pokud by to na někoho byl příliš silný zážitek, pro kompenzující relax si můžete zajít do starožitnostmi vybaveného hradu. Vstupné je též na Swis Travel Passu a ještě dostanete tištěné informace přeložené do češtiny.

Adresa:
Hôtel de Gruyèress,
Ruelle des Chevaliers 1 Ch-1663 Gruyères
Rue du Château 2, Château St-Germain,
1663 Gruyèress

Web:
https://www.gruyereshotels.ch/…due-academy/
https://www.hrgigermuseum.com/

Doba dostupnosti:
celý rok

Kategorie:
Kultura, Místní kuchyně,

Autor:
Jana Vlková
E-mail:
kytkykjidlu@gmail.com