úvod

V podzemí nejluxusnější nákupní třídy v Curychu hrozí nebezpečí nákupní horečky. Na Bahnhofstrasse, která jak jméno naznačuje, vede od curyšského nádraží, stojí obchodní dům Jelmoli. Je víc než sto let starý, monumentální a vážou se k němu různé historky. Nejsem žádný shopper a módní značky mne nechávají ledově chladnou. To se nedá říct o podzemí.

​

Food market, který je v suterénu doporučuji k návštěvě všem milovníkům jídla. Vybudovali tam totiž první sýrový humidor ve Švýcarsku a možná i na celém světě. Ale než se v něm necháte dobrovolně uvěznit, můžete se projít mezi ostatními regály. I když máte prázdnou kreditku, lze procházku pojmout podobně jako návštěvu výstavní síně. Všechno je tu elegantně a bez poskvrnky tematicky uspořádáno. Okouzlující je především množství „poddruhů“ jednotlivých potravin. Každý se tu může nechat unášet svou vlastní kulinární orientací. Mne zaujaly byliny a jedlé květy, mé dlouhodobé a hluboké vášně.

A uprostřed toho všeho je umístěn ten sýrový humidor. Dobré marketingové označení, ale v principu se jedná o „skleněný sklep“. Sklep ve smyslu konstantní vlhkosti i teploty, což sýry vyžadují, aby si zachovaly konstantní kvalitu. Pro milovníky konkrétních čísel je to 94 % vlhkosti a 14 oC teploty. Pultová prodejna je místnost odhadem asi 30 metrů čtverečních a je ze tří stran prosklená. K čemu je to dobré? Aby bylo dobře těm sýrům. Je jich kolem 250 druhů, mohou tu volně dýchat a nemusejí být přikryté žádnou folií. Více než tři čtvrtiny pocházejí se švýcarské produkce a zbytek z dalších gastronomicky zajímavých regionů jako je Itálie, Francie nebo Španělsko. Než vstoupíte dovnitř, můžete to všechno okukovat zvenku jako na výstavě. Ačkoliv má obchodní dům košatý e-shop, tak potraviny v něm nejsou. Musíte prostě přijít osobně.

Adresa:
Jelmoli AG, Seidengasse 1, 8001 Zürich

Web:
www.jelmoli.ch

Doba dostupnosti:
celý rok

Kategorie:
Městské aktivity, Místní kuchyně

Autor:
Jana Vlková
E-mail:
kytkykjidlu@gmail.comŠtítky: Curyšský region