úvod

Při procházce centrem St. Gallen narazíte prakticky na každém rohu na nějakou historickou památku. Tou nejpůsobivější je monumentální komplex benediktýnského opatství, který od roku 1983 patří na seznam památek světového dědictví UNESCO.

​

Historie opatství, které - stejně jako samotné město - nese jméno svatého Havla, se píše již od počátku 8. století. Stojí v místech, kde měl svatý Havel (Gallus nebo také Gallen, 550 - 640), misionář původem z Irska, svou poustevnu a později hrobku.

V raném středověku se opatství stalo nejdůležitějším centrem církevní vzdělanosti na sever od Říma. Jeho součástí byl kromě kláštera působivý kostel - jedna z vůbec nejznámějších barokních staveb ve Švýcarsku - který se později stal římsko-katolickou katedrálou a dost možná nejvýznamnější středověká knihovna. Její představitelé nashromáždili přes 160 000 svazků, jedním z nich je tzv. Plán ze St. Gallen – pergamen s kresbou modelu dokonalého kláštera z počátku 9. století, který je švýcarskou národní památkou. Při prohlídce dvoupatrové knihovny se skvostným rokokovým interiérem uvidíte také 2700 let starou egyptskou mumii Shepenese.

Katedrálu obklopuje trávník, na který se můžete natáhnout a obdivovat celý úchvatný architektonický komplex, který odráží přes dvanáct století nepřetržité aktivity.

Adresa:
Klosterhof 6B, 9000 St. Gallen, Switzerland

Web:
https://www.myswitzerland.com/…ey-district/

Doba dostupnosti:
celý rok

Kategorie:
Městské aktivity

Autor:
Roman Zvaric
E-mail:
roman.zvaric@gmail.com