úvod

„Když přijde doba vinobraní, tak nic není jako po zbytek roku.“ říká Maud Vogel z Domaine Croix Duplex a vypadá trochu unaveně, ale bere to s úsměvem: „Trvá to tři týdny. Všichni jsou na vinicích. Já jsem tady, kde dělám všechnu svoji obvyklou práci, práci těch, kdo jsou venku a ještě pomáhám s vinobraním.“ Dost velká nálož na velmi štíhlou blondýnku.

​

Návštěva vinařství rozhodně stojí za to. Domaine Croix Duplex založil v roce 1929 dědeček Maud a Simona Vogelových. Do Švýcarska se dostal z Německa, zamiloval se do zdejší krajiny a pravděpodobně i do nějaké ženy a už zde zůstal. Od té doby se rozloha vinic neustále rozrůstá, protože současní majitelé nakupují stále další pozemky.

Základna se nachází v jedné z nejvýše položených vesnic v Grandvaux. Favoritem mezi odrůdami je Chasselas, které ovšem můžete ochutnat v různých variantách. „Každé chutná jinak.“ vysvětluje Maud „Na některých vinicích je půda s vyšším obsahem jílu a to má vliv.“ Srdeční záležitostí podniku je Fleurette, což je víno, které se stále vyrábí z úcty k dědečkovi zakladateli Samuelu Vogelovi. V jeho popisu se mimo jiné můžete dočíst, že se hodí k zelí nebo čokoládovým dezertům. „Když máte těžké jídlo a dáváte k němu lehké víno, tak se pak cítíte lehčeji a snáz můžete pokračovat v hodování.“ Vysvětluje Maud dědečkův přístup k párování.

Degustace se odehrávají na terase, z níž je dech beroucí výhled na jezero a další vinice. Oblast Lavaux není jen tak pro nic za nic na seznamu památek UNESCO. Historie prvních vinic sahá až do středověku. V 11. století daroval Jindřich V. zdejší pozemky cisterciákům. Ti chtěli budovat vinice, ale neměli peníze na zaplacení stavebních prací. Místní farmáři, kteří jim pomáhali jako zedníci, a pak dostávali místo platu půdu. Panoramatické výhledy jsou neopakovatelné, ale za prozkoumání stojí i detaily mezi vinicemi. Jako vždy využijte na výlety vlaky. Jedna trasa železnice vede horem nad vinicemi a druhá podél jezera. Ať se vydáte kamkoli, bude to tam malebné a protože nejspíš půjdete z kopce dolů, budete mít možná pocit, že létáte.

Adresa:
Simon & Maude Vogel Vignerons-encaveurs, Route de Chenaux 2, CH 1091 Grandvaux

Web:
https://croix-duplex.ch/

Doba dostupnosti:
jaro, léto, podzim,

Kategorie:
Místní kuchyně, Relaxace a odpočinek

Autor:
Jana Vlková
E-mail:
kytkykjidlu@gmail.com