úvod

Pacienti polehávající pod vlněnými plédy na rozlehlých terasách švýcarských sanatorií, to byla nutná rekvizita románů začátku dvacátého století. Přesně tak to v Leysinu vypadalo do rozšíření antibiotik.

​

Výlet do Leysinu začíná v údolí v městečku Aigle; jak jinak než po kolejích. Do kopců se dostanete zubačkou, která byla uvedena do provozu 1897. Jako všude ve Švýcarsku, i tato jízda je zážitek. Vlak nejprve projíždí vesnicí, mezi domy, přes chodníky, kolem hradu, pak projede mezi vinicemi a následně šplhá po prudkých svazích porostlých lesy. V nevelké vesnici Leysin jsou překvapivě tři stanice. Ta poslední se jmenuje Grand Hotel, a končí u bývalého sanatoria. Potud všechno vypadá jako normální výlet vlakem do nádherné horské krajiny. Můžete si k tomu však vyprávět zajímavý příběh, který skončil přibližně před tři čtvrtě stoletím.

Vesničku „objevil“ Thomas Malthus, který proslul tezí, že zdroje obživy rostou lineárně a populace geometricky. Ve volném čase se totiž tento ekonom rád hrabal v demografických datech. Zjistil, že v Leysinu je velmi vysoká střední délka života, a tak prohlásil, že toto místo je nejzdravější ve Švýcarsku. V Aigle, z něhož jste přijeli, a v okolí se tou dobou umíralo na křivici i malárii.

V první dekádě dvacátého století dorazil do Leysinu doktor August Rollier. Za jeho působení došlo ke skutečnému rozkvětu pasivní léčby sluncem. Vesnice měla tenkrát kapacitu asi tři tisíce pacientů, kteří byli pravidelně vyváženi na balkóny, odkrýváni a zakrýváni a různě zaměstnáváni ručními pracemi nebo uměním.

Klinik bylo v dobách největší slávy v Leysinu přes třicet. Z celkového počtu 5 700 obyvatel se jen 250 věnovalo tradičnímu chovu dobytka a ostatní „žili z tuberkulózy“. To je v krátkosti kousek historie vesnice. Pacienti zubačkou z Aigle zhusta cestovali na postelích, na nichž v poslední stanici rovnou vyjížděli do pokojů. Vy se pravděpodobně vydáte po svých za krásami okolních hor.

Adresa:
Route de la Cité 27, 1854 Leysin (turistická kancelář)

Web:
www.aigle-leysin-lesmosses.ch

Doba dostupnosti:
jaro, léto, podzim

Kategorie:
Příroda a hory, Relaxace a odpočinek, Švýcarský dopravní systém

Autor:
Jana Vlková
E-mail:
kytkykjidlu@gmail.com