úvod

Bývávalo zvykem, že všechny své cti dbalé švýcarské rodiny chodily nakupovat ke svým obchodníkům. Návštěva těch posledních existujících je jako výlet do minulých století.

​

Dříve se firmy jmenovaly jako jejich majitel. Podle toho ještě dnes poznáte, že jste v podniku, který má tradici udržovanou po několik generací. Pro srovnání u nás si jméno slovutného lahůdkáře Paukerta po jeho smrti půjčují podniky, které s vynálezcem chlebíčků nemají mnoho společného, a stejně tak slavného cukráře Myšáka spolkla restaurační skupina. Takže honem, protože i v Curychu mají rodinná hokynářství, lahůdkářství a cukrárny na kahánku.

Ulice Maktgasse je nejpoužívanější vstupní branou do Starého města. Jeho hlavními historickými pozoruhodnostmi je Café Voltaire, kde vznikal manifest dada. Podnik se z toho snaží těžit, ale současným hipsterům to už moc neříká. To jen pro prostorovou orientaci. Nedaleko je totiž obchod H. Schwarzenbach „zbožím koloniálním“, který pan Heinrich Schwarzenbach založil v roce 1864. Dvě filiálky sídlí v Mustergasse, jedna je specializována pouze na čaj a kávu. Spousta potravin se tu ještě prodává na volno. Vypadá to, že stále dobře prosperují.

Cukrárny a cukrovinkárny mají dobrou životnost. Konditorei Schober byla v rukou rodiny rovných 100 let. V roce 1975 podnik změnil majitele, ale on si původní jméno nechal. A snažil se ponechat i všechno, co tvoří atmosféru luxusní cukrárny – bílý satén, červený plyš, tapety na stěnách, původní načančaný mobiliář, mramorový pult. Je to trochu kýč, trochu snobismus. V celkovém součtu je dojem elegantně okouzlující. Popis dokonalých dortíčků nebo pralinek vynecháváme, ochutnejte na vlastním jazýčku, až se sem dostanete.

No a jak by to mohlo dopadnout, anebo už dopadlo, ukazuje obchod rodiny Bianchi, která se dlouhá desetiletí specializovala na prodej ryb, mořských plodů a podobně. Jejich původní obchod je na samém okraji Marktgasse poblíž nábřeží řeky Limmat. Honosné průčelí z leštěné červené žuly zakrývají dnes reklamy globálních značek sportovního vybavení. Když si budete chtít ověřit, že jste opravdu na místě, stačí trochu zvednout hlavu. Nad výlohami je stále nápis Geflugel + Fisch + Delikatesse + Wild a samozřejmě jméno rodiny Bianchi. Tedy Ryby + drůbež + zvěřina + lahůdky. Dnes rodina provozuje jen e-shop. S úslužnými prodavači, s nimiž byste probrali, zda kančí kýtu na šípkové nebo švestkové omáčce, nemilosrdně zatočila globalizace.

Adresa:
Staré město v Curychu

Web:
https://www.schwarzenbach.ch/
http://www.conditorei-cafe-schober.ch/
https://www.bianchi.ch/

Doba dostupnosti:
celý rok

Kategorie:
Městské aktivity, Místní kuchyně

Autor:
Jana Vlková
E-mail:
kytkykjidlu@gmail.comŠtítky: Curyšský region