úvod

Nedaleko jezera Neuchâtel se nachází podivuhodný vycházkový cíl. Je podivuhodný nejen, co se týče dojmů, ale i historie.

​

Creux du Van je obrovský přírodní kotel. V místech, kde jsou nejkrásnější panoramatické výhledy, spadá strmá stěna do hloubky sto šedesát šest metrů. Nad touto dech beroucí arénou, která má v průměru přibližně jeden kilometr, proudí za krásného počasí procesí nadšených turistů.

Přístupové cesty jsou různé podle toho, kolik máte času, sil a chuti na výlet. My jsme vystoupili z auta nedaleko restaurace Soliat. Měli jsme málo času, a tak nezbylo než si dát jen tu nejležérnější variantu po náhorní plošině. Průvodce jinak doporučují nástup z městečka Noiraigue, kam jede vlak a odkud je třeba po vlastních nohách překonat převýšení přibližně osm set metrů.

Cesta ke „galerii“ kaňonu vede mezi pastvinami, které samozřejmě patří kravám. Ty zde vládnou a těm se tady všechno podřizuje. Jednotlivé pastviny jsou od sebe odděleny nízkými suchými zídkami, které jsou sem tam vybaveny vrátky, nebo se musí přelézat. Cesta nás dovedla až na samý okraj kaňonu. Výhledy jsou zde opravdu majestátní a závratné. V některých místech je stěna kaňonu skoro svislá. Švýcarsko, země nespoutaná předpisy, tady nechává turisty napospas jejich vlastnímu rozumu. Hrana kaňonu je zcela volná, nejsou tu žádné ohrádky ani varovné nápisy. Ten volný prostor na mne působil přímo narkoticky.
Na různých místech stojí turisté frontu na to, aby si mohli udělat selfíčko. Taková místa poznáte snadno. Tráva je tam vyšlapaná a měkký vápenec zcela ohlazený. Ano, chodí tu o víkendu opravdu hodně lidí.

Naše cesta končila v restauraci La Baronne. Hospůdka je otevřena jenom v létě. Je to půvabná horská chalupa, kde jsou obyčejné lavice, stoly bez ubrusů a porce domáckých jídel obrovské. V polovině září tam bylo naprosto plno a bez rezervace bychom byli bez šance. Kdybyste ji chtěli vyzkoušet, tak si tam musíte předem zatelefonovat, webové stránky nemají.

Zajímavostí tohoto místa je fakt, že v roce 1870 koupil jistý Louis Guillaume, lékař a zakladatel Jurského klubu, část pozemků, aby zde založil přírodní rezervaci. O šest let později koupil klub dalších dvacet pět hektarů. Přibližně o sto let později se rezervace ještě rozšířila na 15,5 km2.

Adresa:
La Baronne, CH-2027 Montalchez
Ferme Restaurant le Soliat
Creux-du-Van
CH-2108 Couvet

Web:
https://www.creuxduvan.com/

Doba dostupnosti:
jaro, léto

Kategorie:
Příroda a hory,

Autor:
Jana Vlková
E-mail:
www.kytkykjidlu.cz