úvod

Rodinné vinařství s výhledem na jezero. Je to švýcarské klišé? Ano, jistě ano, ale nikdy, nikdy se neokouká.

​

Do vinařství Family Andrey se dopravíte s jízdenkou Swiss Travel Pass. Inu to není žádné překvapení, protože takhle švýcarská permanentka vás zavede opravdu skoro všude.

Z nejbližšího většího města, nejspíš z Neuchâtelu, pojedete vlakem do Ligerz, což trvá dvacet minut. Pár kroků od nádraží je stanice lanovky s jasný názvem Vinifuni – lanovka do vinic. Její koleje šplhají mezi vinicemi, které jsou samozřejmě nejkrásnější pár týdnů před vinobraním. Lanovka má jednu stanici přibližně uprostřed trasy. Tam jsme vystoupili. Bylo to ve všední den, v polovině září. Slunce krásně svítilo, cikády vrzaly svoje poslední písně před zimním spánkem, vzduch voněl o sto šest a nikde nikdo, prostě výlet snů. Z víceméně vrstevnicových cest se otevírají krásné panoramatické výhledy na Bielské jezero. Pokud budete chtít to nejfotogeničtější selfíčko, tak jeho kulisy na vás čekají před ligerzským kostelem, kde si můžete zapózovat na kamenné lavičce. Tady se tradičně fotí novomanželé.

Vinařství Family Anderey funguje dvacet pět let a z názvu je jasné, že je to rodinný podnik. V péči mají 5,5 hektarů vinic, z nichž vyrobí 20 až 30 tisíc lahví vína ročně. Jejich sklepy si můžete prohlédnout a nadýchat se tam vlhké opojné vůně, jakou vydechují jen sudy s vínem; klidně i ty moderní nerezové.

Sortiment byl pro mne košatý tak akorát. Když jsem tam byla, byl konec léta, takže čas bílého vína. Chasselas bylo ke grilovanému candátu z jezera, Freisamer se podával k dýňové polévce, Chardonnay k pečínce s bramborem. Pinot gris k moučníku. Oběd párovaný s vínem se servíroval v pergole, která je na druhé straně silnice, než hlavní budova se sklepy. Výklad vedla jedna z dcer majitele. Nenechte si takový zážitek ujít, když hostinou někdo provádí, dostává jídlo i nápoje hned další rozměr.

Na nádraží je z vinařství pár minut, podle toho, jak se budete chtít cestou kochat. Vlaky zpátky do Neuchâtel jezdí každou hodinu.

Adresa:
Schafisweg 25
2514 Schafis

Web:
https://www.andreyschafis.ch

Doba dostupnosti:
jaro, léto, podzim, zima

Kategorie:
Místní kuchyně

Autor:
Jana Vlková
E-mail:
kytkykjidlu@gmail.comŠtítky: Jura & Three Lakes