úvod

Při cestě do Francie se průjezd Švýcarskem přímo nabízí. Záleží na tom, kam míříte. Cestou do Provence se můžete vydat přes italsky mluvící kanton Ticino. Průjezd Gotthardským tunelem, před kterým v létě stojí dlouhé fronty, nahraďte cestou přes průsmyk. Čas bude podobný, ale zážitky nesrovnatelné. Do ostatních částí Francie se vydejte přes Wallis, Juru nebo kanton Vaud.

​

Půvaby kantonu Ticino jsou mimořádné, a i když to pro vás bude jen zastávka cestou, vychut-nejte si města Locarno, Lugano, Asconu i vstupní bránu do Ticina – Bellinzonu, město, které je díky svým třem hradům zapsáno na Seznamu kulturního dědictví UNESCO. Pokud tady bu-dete v sobotu, zajděte i na vyhlášený farmářský trh. Najdete tady všechny regionální delika-tesy a jako fast food se tu prodává polenta. Z údolí byste neměli vynechat Valle Maggia ani Val Verzasca. Pokud do Ticina jen nakouknete, příště se určitě zastavíte na delší dobu. K objevování je toho opravdu hodně a pokud se ubytujete alespoň na jednu noc, získáte zdarma jízdenku Ticino Ticket, která platí na veřejnou dopravu v celém kantonu.

Wallis je kanton pyšnící se největším počtem čtyřtisícových vrcholů ve Švýcarsku. Zastavit se můžete i v proslulém středisku Zermatt, jehož proslulost vybudovala nejfotografovanější hora Švýcarska Matterhorn. Pokud nechcete z cesty moc odbočovat a Svatobernardský prů-smyk projet tunelem, zastavte se alespoň krátce v Martigny. Nabídka městečka je bohatá – nadace Pierre Gianadda s výstavami výtvarných děl světových parametrů, výrobna pálenek Morand s návštěvnickým centrem a možností prohlídek výroby i ochutnávky, římský amfite-átr nebo muzeum světoznámých psů záchranářů – bernardýnů. Ideálně se za nimi vydejte přímo do průsmyku. Čekají vás tady nejen živí bernardýni, ale i klášter a samozřejmě nád-herné výhledy. Z Martigny se můžete vydat do Francie i půvabným údolím La Forclaz.

Ženevské jezero můžete objet z obou stran. Pokud zvolíte cestu švýcarskou stranou, udělejte si zastávku v některém z půvabných švýcarských měst na ženevské riviéře. Montreux, Vevey, Lausanne nebo Ženeva. Jsou tady ale i menší městečka jako Nyon, také nejproslulejší vodní hrad Švýcarska Chillon.

Právě tady najdete i několik českých stop – sochu Fredyho Mercuryho v Montreux vytvořila česká sochařka Irena Sedlecká, ve Vevey přímo na riviéře najdete skulpturu věnovanou Janu Palachovi a jeho boji za svobodu, kterou tu nechal vybudovat Václav Havel. V parku Olympij-ského muzea v Lausanne je na čestném místě socha Emila Zátopka. V Ženevě v hotelu Beau Rivage najdete Masarykův salonek a v parčíku před hotelem je lavička věnovaná Václavu Havlovi.

Pokud Vás zajímají hodinky, projeďte se hodinářským údolím kopírujícím hranici Švýcarska a Francie, kde najdete výrobce těch nejproslulejších švýcarských značek a také největší hodi-nářské muzeum v La Chaux-de-Fonds.

Zajet můžete i do údolí Val Travers, kde se seznámíte s výrobou absintu, s jeho pohnutými dějinami a kulturou pití, a zavítat můžete i do obřího přírodního amfiteátru Creux du Van.

A nezapomeňte ani na vinice, ty nad Ženevským jezerem se nazývají Lavaux a jsou dokonce zapsány na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a to díky mimořádně obtížné dostupnosti. Nespěchejte a zpestřete si cestu do Francie jedinečnými zážitky ve Švýcarsku.