úvod

Švýcarsko má svou Grand Tour of Switzerland, jedinečnou trasu pro auta a motorky, vedoucí k 35 turisticky nejzajímavějším atrakcím a místům. Trasa je vedena po vedlejších silnicích těmi nejpůvabnějšími kouty této mimořádně rozmanité země. V článku vás seznámíme s některými z nich!

​

Celá trasa měří více než 1 600 km a provede vás 5 průsmyky, podél 22 jezer a kolem 12 UNESCO památek. Při plánování cesty počítejte s tím, že pokud chcete také zastavovat a něco opravdu vidět, je denní maximum je cca 200 km. K zastávkám lákají také fotopointy, kde si můžete pořídit vlastní fotodokumentaci s pečlivě vybraným pozadím.

Ochutnejte místní kuchyni

K bližšímu poznání země patří i seznámení se s místní kuchyní. Po trase je tak vybráno několik míst, kde si můžete zakoupit váš piknikový box v designu Grand Tour a nechat si ho naplnit regionálními specialitami. Každý den tak poobědváte něco jiného, a ještě ochutnáte dobroty z jednotlivých regionů. Za naplnění boxu pro 2 osoby zaplatíte 20 CHF.

Vybavte se Grand Tour mapou, průvodcem a vyrazte!

Celou trasu Grand Tour, která prochází 5 vysokohorskými průsmyky s nadmořskou výškou nad 2000 metrů, je možné projet jen v letních měsících od poloviny června do poloviny října. Po zbytek roku pak průjezdu průsmyků brání sníh. Samozřejmě je možné si trasu zkrátit podle vlastních časových možností nebo i regionu, kam se chcete vydat. Celá trasa je značená speciálními značkami v hnědé barvě. GPS navigace vám tady moc nepomůže, protože některé úseky jsou pouze lokální silničky. Cílem naštěstí není být nejrychlejší, ale co nejvíc si cestu užít. Ideální je tedy vybavit se Grand Tour mapou a průvodcem, případně ještě českým průvodcem se 111 tipy podél Grand Tour.

Několik tipů pro vaši zastávku a důvod, proč právě tady:

  • Lucern – půvabné švýcarské město s dopravním muzeem a domovskou horou Pilatus, na kterou se vyvezete nejstrmější zubačkou světa.
  • Niesen – jediná „pyramida“ Švýcarska, na kterou se pohodlně dostanete zubačkou.
  • Schilthorn – místo natáčení bondovky Ve službách jejího veličenstva.
  • Kambly – návštěvnické centrum oblíbené švýcarské sušenkárny Kambly.
  • Davos – nejvýše položené město Evropy, které stojí za zastávku. Ubytovaní alespoň na jednu noc získají návštěvnickou kartu, se kterou mají všechny lokální lanovky zdarma a navíc mají zpřístupněnou nabídku sportovních a kulturních aktivit, které jsou rovněž bezplatné.
  • Zernez – návštěvnické centrum jediného švýcarského národního parku a také východisko pro návštěvu parku.
  • Cailler – čokoládovna s expozicí věnovanou čokoládě, její historii i výrobě a bohatou ochutnávkou.