úvod

Dovolená s kolem ve Švýcarsku uspokojí doslova každého. Vybírat můžete z tras s minimálním převýšením, ideálních například pro rodinnou dovolenou. Můžete ale pro-jíždět i vysokohorské průsmyky na silničních kolech. A pokud byste ve zvlněné krajině vzali zavděk nějakou podporou, pak jsou tu pro vás elektrokola s dostatečným počtem nabíjecích stanic.

​

Všechny typy kol si ve Švýcarsku můžete přímo na místě půjčit. Kola přepravují vlaky i poš-tovní autobusy, můžete tedy svůj výlet kombinovat i s veřejnou dopravou. U vlaků je třeba se podívat, jestli vámi vybraný spoj má u sebe piktogram kola. U poštovních autobusů je třeba si dopravu kola předem rezervovat na webových stránkách PostAuto.ch.

Ride the Alps – akce pro milovníky jízd ve vysokohorských průsmycích

Ve vybraných dnech jsou průsmyky uzavřeny pro automobilovou dopravu a patří jen cyklis-tům. Kalendář těchto akcí se neustále aktualizuje a naleznete ho na webových stránkách MySwitzerland­.com/ridetheal­ps. Podobnou akcí, které se ale týká celých oblastí, je Slow Up, kdy jsou vybrané komunikace v regionu taktéž uzavřeny a ponechány jen cyklistům a brusla-řům. Horské oblasti v poslední době velmi intenzivně budují trasy pro horská kola a každý si zde najde tu svou.

Za všechny pozvánka alespoň do těchto regionů:

  • Davos Klosters – kde jsou navíc v létě pro ubytované lanovky zdarma
  • Engadin – zejména Samnaun s obdobnou nabídkou
  • Lenzerheide – kde se v roce 2018 konalo UCI Mountain Bike World Cup
  • Zermatt – který se pyšní nejfotografovanější horou Matterhorn
  • Champery – na pomezí Švýcarska a Francie se nabízí rozsáhlá infrastruktura pro MTB

Hotely pro cyklisty, kteří to berou vážně

Náruživým bikerům jsou určeny i speciálně uzpůsobené bike hotely kategorie Swiss Bike Hotels, kde najdou vše potřebné k vlastní relaxaci a ošetření své cyklovýbavy. Perličkou mezi bike hotely je Hotel Cube v Savogninu, kde má každý pokoj dokonce speciální předsíň pro kola a do každého pokoje můžete na kole i dojet.

Ideální rodinná dovolená na kole i pro nenáročné

U cyklistů-turistů jsou velmi oblíbené trasy podél řek – Rýnská, Engadinská (podél Innu), Rhônská. Nahoru se nechají vyvézt poštovním autobusem a dolů pak už jedou v sedle. Příkla-dem ideální rodinné dovolené na kole je okruh kolem Bodamského jezera, kde vás nepře-kvapí žádné převýšení, ale nabízí se řada příjemných městeček lákajících k zastávce a spous-ta míst na koupání. Skvělou trasou pro elektrokola je například Herzroute. Podrobné infor-mace k jednotlivým trasám najdete na stránkách MojeSvycarsko.com a SchweizMobil.ch.