úvod

Od pátku 15. 1. 2021 platí pro obyvatele České republiky opět povinnost podstoupit 10denní karanténu po příjezdu do Švýcarska. Slovenská republika je nově zařazena na seznam rizikových zemí, který bude platný od 1. 2. 2021.

​

Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci je Česká republika umístěna na seznam rizikových zemí, což znamená, že obyvatelé ČR musí od 15. 1. 2021 po příjezdu do Švýcarska provést následující:

 1. Ihned se odebrat domů nebo do jiného vhodného ubytování (např. hotel nebo apartmán). Při cestě do ubytování dodržovat minimální vzdálenost 1,5 metru od ostatních lidí a v ideálním případě nevyužívat pro tuto cestu veřejnou dopravu.
 2. Nahlásit svůj příjezd příslušnému kantonálnímu orgánu nejpozději do dvou dnů od příjezdu (nutno postupovat dle pokynů kantonálního úřadu).
 3. Následujících 10 dní strávit doma / v ubytovacím zařízení, aniž byste šli ven. Vyvarovat se kontaktu s jinými lidmi a postupovat dle karanténních pokynů.

Federální úřad pro veřejné zdraví (BAG) na svých stránkách upozorňuje, že povinnou 10denní karanténu po příjezdu do Švýcarska nelze nahradit ani zkrátit negativním testem na SARS-CoV-2. Negativní test totiž nevylučuje nákazu koronavirem a i po prodělání nemoci může být člověk nositelem viru.

Slovenská republika je umístěna na seznamu rizikových zemí, platného od 1. 2. 2021. Slovenští turisté tedy do 31. 1. 2021 nepodléhají žádným restrikcím při příjezdu do Švýcarska – karanténě ani testům. V případě příjezdu do Švýcarska 1. 2. 2021 od 00:00 hod., budou povinni podstoupit 10-denní karanténu.

Bližší informace naleznete také na webové stránce Velvyslanectví ČR v Bernu a Velvyslanectví SR v Bernu.

Švýcarsko ponechalo svým rozhodnutím z pátku 18. 12. 2020 kompetenci k rozhodnutí o provozu lyžařských areálů na kantonech, které rozhodují podle aktuální epidemiologické situace, zajištěné dostatečné kapacity pro testování a trasování kontaktů a v návaznosti na zajištěný dostatek kapacit v nemocnicích.

Lyžařské areály ve všech relevantních kantonech zůstávají v provozu (mimo kanton Basilej a Ženeva, které nemají lyžařské areály). Kanton Graubünden na své tiskové konferenci z 30. 12. 2020 oznámil, že dalších změnu v provozu svých lyžařských areálů oznámí 22. 1. 2021.

Denně aktualizovaný přehled lyžařských středisek a info o jejich otevírání naleznete na MySwitzerland­.com/open.

Nadále platí, že na sjezdovkách se nesmí konzumovat alkohol. Omezen je také prodej skipasů, které se prodávají na jednotlivé dny, ověřte si tedy vždy předem, že jsou skipasy ještě k dispozici. Restaurace jsou zavřené, ale fungují výdejní okénka a donášková služba. Hotelové restaurace vaří pro své hosty bez omezení. Après-ski aktivity nejsou povoleny.

Aktuální opatření ve Švýcarsku platná od 22. 12. 2020

 • Při pobytu v přírodě vč. lyžování nejsou roušky požadovány. Ve všech lyžařských střediscích platí ochranná opatření jako povinnost nosit roušky, dodržovat odstupy a také jsou zavedeny omezení kapacity v lanovkách na 2/3 apod. Aktuální přehled o střediscích (celkem 232), otevřených sjezdovkách a stavu sněhové pokrývky najdete v našem sněhovém zpravodajství (70 středisek má tuto platformu přímo spojenou s prodejem svých skipasů on-line).
 • Hotely a další ubytovací zařízení zůstávají otevřeny.
 • Podniky poskytující stravovací služby musí zůstat nejméně do konce února zavřené (zpřísněno na základě rozhodnutí z 13. 1. 2021). Take-away a donášková služba nadále funguje, stejně tak hotelové restaurace pro hotelové hosty. Je přerušen provoz všech jídelních a restauračních vozů ve vlacích a taktéž provoz panoramatického vlaku Glacier Express.
 • Kantony mohou v návaznosti na epidemiologickou situaci rozhodnout o uvolnění nebo zpřísnění opatření týkajících se zejména restaurací a sportovních aktivit.
 • Nadále (od 19. 10. 2020) platí nařízení o plošném nošením roušek ve všech veřejně přístupných vnitřních prostorech, na všech zastávkách veřejné dopravy a ve všech prostředcích veřejné dopravy (vlaky, autobusy, lodě, MHD, lanovky atd.). Setkávání nad 15 osob je momentálně zakázáno.

Zpřísněná opatření platná od 18. 1. 2021

 • Všechna kulturní zařízení a zařízení pro volnočasové aktivity zůstanou nejméně do konce února zavřená (vč. muzeí, kin, knihoven, kasin, botanických zahrad a ZOO, stejně jako bary, diskotéky a taneční kluby). Kulturní aktivity v malých skupinách s dětmi a dospívajícími mladšími 16 let budou nadále možné pouze bez publika.
 • Sportovní zařízení zůstanou uzavřená nejméně do konce února. Venku může společně sportovat až 5 lidí. Profesionální zápasy jsou možné pouze bez diváků. Děti do 16 let mají povoleno sportovat společně, ale nesmějí se pořádat soutěže nebo zápasy.
 • Poskytovatelé služeb, jako jsou kadeřnické salony, pošty, banky, cestovní kanceláře, solária a myčky aut, mohou zůstat otevřené, ale od 19:00 do 6:00 a v neděli musí mít zavřeno (včetně provozoven na vlakových nádraží a letištích).
 • Soukromých akcí se může účastnit maximálně 5 lidí (vč. děti). Shromáždění lidí na veřejných místech bude také omezeno na 5 lidí. I nadále zůstává doporučení omezit soukromé shromažďování na maximálně 2 domácnosti.
 • Nemocnice, kliniky a ordinace lékařů, sociální instituce (drop-in centra), veřejné úřady a policejní úřady, přepážky společností veřejné dopravy a půjčovny aut mohou být i nadále v provozu.Podrobný přehled aktuálních opatření naleznete v přehledu Federálního úřadu pro veřejné zdraví BAG.
Tranzit do a přes Švýcarsko

Tranzit pro vaše cesty do Švýcarska přes Německo (Sasko i Bavorsko nevyžadují ani vyplněný příjezdový formulář) nebo Rakousko je i nadále možný – musí ovšem proběhnout do 24 hodin. Při případné kontrole na území Rakouska vyplníte nebo předložíte již vyplněný formulář (ke stažení zde v němčině nebo v angličtině. Tranzit přes území Švýcarska je také možný a povinná desetidenní karanténa se nebude vztahovat na pozemní tranzit Švýcarskem (tj. autem, autobusem a železnicí), který proběhne v rámci max. 24 hodin, a na přestupy na navazující lety na letištních terminálech.

Návrat ze Švýcarska do ČR

Cestovatelský semafor ČR v současné době označuje Švýcarsko červenou barvou – občané ČR a cizinci, kteří před návratem do ČR strávili ve Švýcarsku alespoň 24 hodin, musí před vstupem do ČR vyplnit příjezdový formulář a po příjezdu do ČR absolvovat PCR test na SARS-CoV-2 (nejpozději do 5 dnů od návratu) nebo ihned po příjezdu podstoupit ochrannou karanténu. Bližší informace k cestovatelskému semaforu, detaily a příjezdový formulář naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.
Seznam rizikových zemí

V případě, že bude v dané zemi zaznamenáno o více jak 60 nově nakažených na 100.000 obyvatel za posledních 14 dní oproti Švýcarsku, bude daná země umístěna na seznam rizikových zemí a její občané tím pádem budou muset po příjezdu do Švýcarska absolvovat povinnou 10denní karanténu. Průběžně aktualizovaná čísla nově nakažených, která jsou pro tento seznam využívána naleznete na této stránce ECDC (European Centre for Disease Prevention and Control), aktuální stav nově nakažených ve Švýcarsku k porovnání poté naleznete na této stránce Federálního úřadu pro veřejné zdraví BAG.

Průběžně aktualizovaný seznam rizikových zemí naleznete webových stránkách švýcarského Federálního úřadu pro veřejné zdraví a lichtenštejnského úřadu pro zdraví.

Osoby, které pobývaly v posledních 10 dnech před příjezdem do Švýcarska a Lichtenštejnska v některé tzv. rizikové zemi, musí i nadále podstoupit 10denní karanténu po příjezdu na území Švýcarska.

Výjimky z povinné karantény platí pro:

 • Osoby, které tranzitují přes Švýcarsko a Lichtenštejnsko s úmyslem a možností přímo cestovat do další země.
 • Osoby, které v posledních 10 dnech tranzitovaly přes rizikové státy a nacházely se na jejich území méně než 24 hodin.
 • Osoby pracující jako posádky prostředků mezinárodní osobní dopravy.
 • Osoby, jež musí denně nebo do 5 dnů z pracovních nebo zdravotních důvodů přicestovat do Švýcarska a Lichtenštejnska a jejich cestu nelze odložit.
 • Osoby, cestující v přeshraničním styku přes švýcarskou a lichtenštejnskou hranici, které pracují ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku, nebo přepravující zboží v rámci mezinárodní přepravy.
 • Osoby, jejichž přicestování je důležité pro zachování funkčnosti zdravotnictví, bezpečnosti a veřejného pořádku, mezinárodních organizací, institucí a diplomatických misí (povinné potvrzení zaměstnavatele).

Další informace je možné nalézt na webových stránkách Velvyslanectví České republiky v Bernu.

Pokud jste ve Švýcarsku a pociťujete některé z příznaků nákazy nebo jiné nemoci, je nutné navštívit stránku věnovanou izolaci a karanténě a postupovat podle uvedených pokynů. I nadále platí nutnost dodržování platných hygienických nařízení.
Dopravní spojení se Švýcarskem

Autobusové spojení: V současné době je k cestám do Švýcarska možné využít autobusových spojů společnosti ČSAD Tišnov nabízející každodenní spoje v obou směrech se svými moderními autobusy z Brna, Prahy a Plzně do St. Gallenu, Curychu, Lucernu a Bernu. Společnost Nobless Line nabízí svá pravidelná noční spojení s luxusními autobusy z Prahy a Plzně do St. Gallenu, Curychu a Bernu každý den v obou směrech. RegioJet nyní nabízí spojení Prahy s Curychem, Lucernem a Luganem jednou týdně s odjezdem do Švýcarska v pátek a zpět do ČR v neděli. Nejaktuálnější jízdní řády naleznete vždy na webových stránkách výše zmíněných dopravců.

Letecké spojení: Swiss International Air Lines nadále poskytuje letecké spojení Prahy s Curychem 7x týdně a aktuální letový řád naleznete na stránkách SWISS.com. EasyJet nabízí lety z Prahy do Basileje a Ženevy, vždy minimálně 2 lety týdně. Na palubách letadel SWISS směřujících do a ze Švýcarska je povinné nošení ochranných masek / roušek. Ochranné masky je také nutné mít nasazeny při pohybu po letišti ve Švýcarsku.

Železniční spojení: České dráhy pozastavily od pondělí 14. 9. 2020 na neurčito provoz přímých lůžkových vozů mezi Prahou a Curychem. Vlaková spojení ze Slovenské republiky zůstávají v provozu.

Při cestování veřejnou dopravou na území Švýcarska (vlaky, autobusy, lodě, MHD, lanovky, zubačky atd.) je nařízeno nošení roušek, bližší informace naleznete zde.

Průběžně aktualizované informace ohledně poskytování veřejné dopravy na území Švýcarska naleznete na speciální stránce SBB a také na Swiss Travel System.
Program Clean & Safe

Turistická zařízení (hotely, restaurace, lanovky atd.) opatřená označením / štítkem Clean & Safe se vědomě zavázala dodržovat koncept ochrany a nabízí tak svým návštěvníkům / hostům bezpečné a čisté prostředí. Cílem tohoto označení je pomoci v obnově důvěry hostů ve Švýcarsko jako v bezpečný a čistý cíl pro turistické i pracovní cesty. Udělování a koordinaci použití označení Clean & Safe mají na starost jednotlivé švýcarské asociace (HotellerieSuisse, Cableways Switzerland, IG Parahotellerie Schweiz, Verband Öffentlicher Verkehrsmittel, Verband Schweizer Schifffahrtsun­ternehmen, Verband Schweizer Tourismusmanager a GastroSuisse) na základě iniciativy Switzerland Tourism. Bližší informace naleznete na průběžně aktualizované stránce www.clean-and-safe.ch


Poslední aktualizace stránky: 21. 1. 2021, 11:20