úvod

Švýcarsko 11. 9. 2020 aktualizovalo seznam zemí, které musí po příjezdu do Švýcarska do povinné 10denní karantény, Česká republika je bohužel rovněž nově na tomto seznamu. Opatření vstoupilo v platnost v pondělí 14. 9. 2020 v 00:00 hodin a karanténu není možné nahradit negativním testem na covid. Tranzit přes Švýcarsko je i nadále možný.

​

Tato povinnost pro občany České republiky se týká osob, jež pobývaly v posledních 14 dnech před cestou do Švýcarska a Lichtenštejnska v některé tzv. rizikové zemi, mezi něž patří od 14. 9. 2020 i Česká republika. Průběžně aktualizovaný seznam rizikových zemí naleznete webových stránkách švýcarského Spolkového úřadu pro zdravotnictví a lichtenštejnského úřadu pro zdraví. Povinnost neplatí pro osoby, které v posledních 14 dnech tranzitovaly přes nějaký rizikový stát a nacházely se na jeho území méně než 24 hodin.

Tranzit přes území Švýcarska je i nadále možný a povinná desetidenní karanténa se nebude vztahovat na pozemní tranzit Švýcarskem (tj. autem, autobusem a železnicí), který proběhne v rámci max. 24 hodin, a na přestupy na navazující lety na letištních terminálech.

Švýcarský zdravotní úřad (BAG) na svých stránkách upozorňuje, že povinnou 10denní karanténu po příjezdu do Švýcarska nelze nahradit ani zkrátit negativním testem na koronavirus. Negativní test totiž nevylučuje nákazu koronavirem. Výjimky z povinné karantény platí pro:

  • Osoby, cestující v přeshraničním styku přes švýcarskou a lichtenštejnskou hranici, které pracují ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku, nebo přepravující zboží v rámci mezinárodní přepravy.
  • Osoby, jejichž přicestování je důležité pro zachování funkčnosti zdravotnictví, bezpečnosti a veřejného pořádku, mezinárodních organizací, institucí a diplomatických misí (povinné potvrzení zaměstnavatele).
  • Osoby pracující jako posádky prostředků mezinárodní osobní dopravy.
  • Osoby, jež musí denně nebo do 5 dnů z pracovních nebo zdravotních důvodů přicestovat do Švýcarska a Lichtenštejnska a jejich cestu nelze odložit.
  • Osoby, které tranzitují přes Švýcarsko a Lichtenštejnsko s úmyslem a možností přímo cestovat do další země.

Další informace je možné nalézt na webových stránkách Velvyslanectví České republiky v Bernu.

Občanům Slovenské republiky není po vstupu na území Švýcarska nařízena karanténa ani žádná další izolace, pokud přijíždějící nevykazují příznaky nákazy nebo jiné nemoci a nebo pokud v posledních 14 dnech před příjezdem do Švýcarska nenavštívili ČR nebo některou z těchto zemí. V případě příznaků nemoci je nutné navštívit stránku věnovanou izolaci a karanténě a postupovat podle uvedených pokynů. I nadále platí nutnost dodržování platných hygienických nařízení.

Přehled o tom, kde je nutné mít ve Švýcarsku nasazenou ochrannou masku / roušku naleznete na tomto odkazu a také zde.

Kanton Vaud nově od 17. 9. 2020 uzavírá bary a noční podniky pro veřejnost, soukromé akce nad 100 lidí budou zakázány a při pohybu v uzavřených prostorech je nutné nosit roušky.
Dopravní spojení se Švýcarskem

Autobusové spojení: V současné době je k cestám do Švýcarska možné využít pravidelných autobusových spojů společnosti ČSAD Tišnov z Brna, Prahy a Plzně do St.Gallenu, Curychu a Bernu (odjezdy každý den). RegioJet nabízí dva spoje týdně. Společnost Nobless Line provozující svá pravidelná noční spojení Prahy a Plzně se St. Gallenem, Curychem a Bernem zachová do konce září 2020 minimálně 2 spoje týdně v obou směrech, a to bez ohledu na zaplnění.

Letecké spojení: Swiss International Air Lines nadále poskytuje letecké spojení Prahy s Curychem 6x týdně a aktuální letový řád naleznete na stránkách SWISS.com. EasyJet nabízí dva lety týdně z Prahy do Basileje. Na palubách letadel SWISS směřujících do a ze Švýcarska je povinné nošení ochranných masek / roušek. Ochranné masky je také nutné mít nasazeny při pohybu po letišti ve Švýcarsku.

Železniční spojení: České dráhy pozastavily od pondělí 14. 9. 2020 na neurčito provoz přímých lůžkových vozů mezi Prahou a Curychem. Vlaková spojení ze Slovenské republiky zůstávají v provozu.

Při cestování veřejnou dopravou na území Švýcarska (vlaky, autobusy, lodě, MHD, lanovky, zubačky atd.) je od 6. 7. 2020 nařízeno nošení roušek, bližší informace zde.

Průběžně aktualizované informace ohledně poskytování veřejné dopravy na území Švýcarska naleznete na speciální stránce SBB a také na Swiss Travel System.
Označení Clean & Safe

Turistická zařízení (hotely, restaurace, lanovky atd.) opatřená označením / štítkem Clean & Safe se vědomě zavázala dodržovat koncept ochrany a nabízí tak svým návštěvníkům / hostům bezpečné a čisté prostředí. Cílem tohoto označení je pomoci v obnově důvěry hostů ve Švýcarsko jako v bezpečný a čistý cíl pro turistické i pracovní cesty. Udělování a koordinaci použití označení Clean & Safe mají na starost jednotlivé švýcarské asociace (HotellerieSuisse, Cableways Switzerland, IG Parahotellerie Schweiz, Verband Öffentlicher Verkehrsmittel, Verband Schweizer Schifffahrtsun­ternehmen, Verband Schweizer Tourismusmanager a GastroSuisse) na základě iniciativy Switzerland Tourism. Bližší informace naleznete na průběžně aktualizované stránce www.clean-and-safe.ch


Poslední aktualizace stránky: 16. 9. 2020, 11:01