úvod

Švýcarsko aktualizovalo seznam rizikových zemí, jejichž obyvatelé musí po příjezdu do Švýcarska do povinné 10denní karantény, Česká republika i Slovenská republika jsou bohužel rovněž na tomto seznamu. Karanténu není možné nahradit negativním testem na covid. Tranzit přes Švýcarsko je i nadále možný.

​

Tato povinnost pro občany České i Slovenské republiky se týká osob, jež pobývaly v posledních 14 dnech před cestou do Švýcarska a Lichtenštejnska v některé tzv. rizikové zemi, mezi něž patří od 14. 9. 2020 Česká republika a od 12. 10. 2020 i Slovenská republika. Průběžně aktualizovaný seznam rizikových zemí naleznete webových stránkách švýcarského Spolkového úřadu pro zdravotnictví a lichtenštejnského úřadu pro zdraví. Povinnost neplatí pro osoby, které v posledních 14 dnech tranzitovaly přes nějaký rizikový stát a nacházely se na jeho území méně než 24 hodin.

Tranzit přes území Švýcarska je i nadále možný a povinná desetidenní karanténa se nebude vztahovat na pozemní tranzit Švýcarskem (tj. autem, autobusem a železnicí), který proběhne v rámci max. 24 hodin, a na přestupy na navazující lety na letištních terminálech.

Švýcarský zdravotní úřad (BAG) na svých stránkách upozorňuje, že povinnou 10denní karanténu po příjezdu do Švýcarska nelze nahradit ani zkrátit negativním testem na koronavirus. Negativní test totiž nevylučuje nákazu koronavirem. Výjimky z povinné karantény platí pro:

  • Osoby, cestující v přeshraničním styku přes švýcarskou a lichtenštejnskou hranici, které pracují ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku, nebo přepravující zboží v rámci mezinárodní přepravy.
  • Osoby, jejichž přicestování je důležité pro zachování funkčnosti zdravotnictví, bezpečnosti a veřejného pořádku, mezinárodních organizací, institucí a diplomatických misí (povinné potvrzení zaměstnavatele).
  • Osoby pracující jako posádky prostředků mezinárodní osobní dopravy.
  • Osoby, jež musí denně nebo do 5 dnů z pracovních nebo zdravotních důvodů přicestovat do Švýcarska a Lichtenštejnska a jejich cestu nelze odložit.
  • Osoby, které tranzitují přes Švýcarsko a Lichtenštejnsko s úmyslem a možností přímo cestovat do další země.

Další informace je možné nalézt na webových stránkách Velvyslanectví České republiky v Bernu.

Pokud jste ve Švýcarsku a pociťujete některé z příznaků nákazy nebo jiné nemoci, je nutné navštívit stránku věnovanou izolaci a karanténě a postupovat podle uvedených pokynů. I nadále platí nutnost dodržování platných hygienických nařízení.
Na seznam rizikových zemí je přidána každá země, která splní alespoň jedno z těchto kritérií:

  • Počet nově nakažených v dotčené zemi nebo oblasti za posledních 14 dní je větší než 60 na 100.000 obyvatel a tento počet není způsoben konkrétními incidenty nebo případy, které se vyskytly v úzce vymezené zeměpisné oblasti.
  • Dostupné informace z dotčené země nebo oblasti neumožňují spolehlivě posoudit rizikovou situaci a existují náznaky, že v dotčené zemi nebo oblasti existuje zvýšené riziko přenosu.
  • V posledních čtyřech týdnech se opakovaně vyskytly případy nakažených osob, které pobývaly v dotčené zemi nebo oblasti a vstupovaly do Švýcarska.

Bližší informace naleznete zde.

Přehled o tom, kde je nutné mít ve Švýcarsku nasazenou ochrannou masku / roušku naleznete na tomto odkazu a také zde.

Od 19. 10. 2020 je nařízeno plošné nošení roušek ve všech veřejně přístupných vnitřních prostorech a na všech zastávkách veřejné dopravy. Nařízení nošení roušek ve všech prostředcích veřejné dopravy zůstává platné. Setkávání nad 15 osob je momentálně zakázáno.Dopravní spojení se Švýcarskem

Autobusové spojení: V současné době je k cestám do Švýcarska možné využít autobusových spojů společnosti ČSAD Tišnov z Brna, Prahy a Plzně do St.Gallenu, Curychu, Lucernu a Bernu (z ČR vždy ve středu a v pátek a ze Švýcarska ve čtvrtek a sobotu). RegioJet nabízí jeden spoje týdně Prahy s Curychem, Lucernem a Luganem s odjezdem do Švýcarska v pátek a zpět do ČR v neděli. Společnost Nobless Line provozující svá pravidelná noční spojení Prahy a Plzně se St. Gallenem, Curychem a Bernem zachová do konce září 2020 minimálně 2 spoje týdně v obou směrech, a to bez ohledu na zaplnění.

Letecké spojení: Swiss International Air Lines nadále poskytuje letecké spojení Prahy s Curychem 7x týdně a aktuální letový řád naleznete na stránkách SWISS.com. EasyJet nabízí lety z Prahy do Basileje a Ženevy, výždy minimálně 2 lety týdně. Na palubách letadel SWISS směřujících do a ze Švýcarska je povinné nošení ochranných masek / roušek. Ochranné masky je také nutné mít nasazeny při pohybu po letišti ve Švýcarsku.

Železniční spojení: České dráhy pozastavily od pondělí 14. 9. 2020 na neurčito provoz přímých lůžkových vozů mezi Prahou a Curychem. Vlaková spojení ze Slovenské republiky zůstávají v provozu.

Při cestování veřejnou dopravou na území Švýcarska (vlaky, autobusy, lodě, MHD, lanovky, zubačky atd.) je nařízeno nošení roušek, bližší informace naleznete zde.

Průběžně aktualizované informace ohledně poskytování veřejné dopravy na území Švýcarska naleznete na speciální stránce SBB a také na Swiss Travel System.
Označení Clean & Safe

Turistická zařízení (hotely, restaurace, lanovky atd.) opatřená označením / štítkem Clean & Safe se vědomě zavázala dodržovat koncept ochrany a nabízí tak svým návštěvníkům / hostům bezpečné a čisté prostředí. Cílem tohoto označení je pomoci v obnově důvěry hostů ve Švýcarsko jako v bezpečný a čistý cíl pro turistické i pracovní cesty. Udělování a koordinaci použití označení Clean & Safe mají na starost jednotlivé švýcarské asociace (HotellerieSuisse, Cableways Switzerland, IG Parahotellerie Schweiz, Verband Öffentlicher Verkehrsmittel, Verband Schweizer Schifffahrtsun­ternehmen, Verband Schweizer Tourismusmanager a GastroSuisse) na základě iniciativy Switzerland Tourism. Bližší informace naleznete na průběžně aktualizované stránce www.clean-and-safe.ch


Poslední aktualizace stránky: 19. 10. 2020, 13:13