úvod

Audemars Piguet je jednou z nejstarších hodinářských manufaktur, která je stále v rukou zakládajících rodin. Od roku 1875 píše tato společnost jednu z nejúspěšnějších kapitol v Haute Horlogerie v údolí Vallée de Joux, v srdci švýcarského kantonu Jura. V limitovaných sériích zde tvoří četná mistrovská díla.

​

Hodinky Audemars Piguet se pyšní pozoruhodnou mírou hodinářské dokonalosti a k dostání jsou odvážné sportovní modely, klasické a tradiční hodinky, překrásné dámské hodinky, stejně tak jako unikátní kousky – jediné svého druhu. „Nemáme marketingový koncept založený na ambasadorech značky, snažíme se s našimi klienty navázat užší kontakt, aby nás blíže poznali,“ říká Olivier Audemars, pokračovatel značky.

Jak vzbuzujete v lidech touhu koupit si vaše hodinky? Proč by si měli koupit zrovna Audemars Piguet?

Lidé si kupují mechanické hodinky, protože je fascinuje řemeslná zručnost. Je to podobné, jako když si kupujete obraz. Řada našich zákazníků se zajímá také o stará mechanická auta a podobně. Pokud máte něco, co je vyrobené lidskýma rukama, a ne strojem či robotem, vyvolává to emoce. Design hodinek samozřejmě také musí být krásný. A ještě je tam jedna věc – historie a prostředí, kde hodinky vznikají. Jsme poslední velká švýcarská hodinářská společnost, která je stále kontrolovaná zakládající rodinou. Dokážeme vysvětlit, jak příroda a prostředí během let formovaly to, co vyrábíme. A s lidmi se snažíme navázat blízký kontakt, abychom jim to vysvětlili.


Pětinu klientů fascinuje vnitřní mechanismus hodinek

O čem s nimi mluvíte?

Mluvíme s nimi o řemeslu, o přežití, protože lidé, kteří se usadili v údolí Vallée de Joux v pohoří Jura, kde naše firma sídlí, byli velmi nezávislého ducha, nechtěli žít podle pravidel francouzského krále nebo vévody savojského. Usadili se v místě, které je extrémně chudé s téměř žádnými přírodními surovinami. Byla tam jen spousta lesů a dlouhé zimy. A z této složité přírody a omezených přírodních zdrojů a v kombinaci se spoustou času, který měli, dokázali vyrobit tyto extrémně složité a nádherné mechanismy. Zákazníci je začali kupovat proto, že byli fascinováni hodinářským mistrovstvím.

Jsou klienti v segmentu luxusních hodinek zpravidla věrní jedné značce?

Zhruba pětina nebo čtvrtina našich klientů je fascinována vnitřním mechanismem hodinek. Sbírají luxusní hodinky různých značek, zajímá je řemeslo, jsou to znalci. Znají jednotlivé značky dopodrobna, jejich vývoj, ale také ikonické produkty. Právě sběratelé kupují ty nejkomplikovanější kusy.

Jaké jsou další typy klientů?

Asi třetina klientů jsou nadšenci pro naši značku. Často je k nám přitáhne design hodinkového pouzdra a sbírají každou novou edici hodinek v dané řadě, například Royal Oak Offshore. Vždy chtějí vědět, co se chystáme vyrobit příště, sledují informace na internetu a podobně. Tyto zákazníky na začátku nutně nezajímá složitost hodinek. Pracujeme s nimi, aby hlouběji pochopili, že hodnota hodinek spočívá v jejich složitém mechanismu. Údolí Vallée de Joux je kolébkou hodinářských komplikací. Od samého začátku se v údolí dělaly hodinky nikoliv jako přístroje na ukazování času, ale hodináři se inspirovali fázemi měsíce, otáčením Země kolem Slunce a snažili se to replikovat ve velmi malém měřítku do hodinkového mechanismu.

Co se dá inovovat na hodinářských komplikacích?

Existují buď nové komplikace, nebo u těch stávajících lze výrazně zvýšit výkon. Dám vám příklad. Prvních několik hodinek, které naše rodina vyrobila, měly minutovou repetici. To je mechanismus, který na požádání odbije čas. Je nesmírně složité to vyrobit, je to jedna z nejobtížnějších komplikací, mnohem složitější než tourbillon a podobně (mechanismus eliminující účinky gravitace na chod hodinek – pozn. red.). Musíte vytvořit mechanismus, který čas na hodinkách odečte, a pak další, který to přehraje – takové hodinky, tehdy kapesní, musel sestavit můj dědeček, aby se stal mistrem hodinářem. Audemars Piguet byl první, kdo udělal hodinky s repeticí v náramkové verzi, teď se navíc dělají i vodotěsné a zvuk už nebyl tak silný a krásný. Frustrovalo nás to, chtěli jsme to zlepšit. Před desíti lety jsme rozjeli výzkumný projekt s technologickým institutem v Lausanne: s hodináři, fyziky, s výrobci nástrojů a dokonce s neurology. A před třemi lety jsme prezentovali hodinky Supersonnerie, které mají krásný a silný zvuk, který můžete slyšet na druhém konci místnosti. U hodinek jiných značek musíte přiložit ucho na hodinky, když chcete odbíjení slyšet.


Sběratelé obvykle kupují ty nejkomplikovanější kusy