úvod

Za devatero horami stojí uprostřed klidné horské vesničky krásná chaloupka s výhledem. Kolem procházejí běžkařské stopy i zimní vycházkové cesty, za humny jsou stovky kilometrů sjezdovek i dobrodružné sáňkařské dráhy a dole v údolí duní červený vláček. Zní to jako švýcarská pohádka, ale je to opravdu tak.

​

Chalupaření má ve Švýcarsku pevné kořeny, podobně jako u nás. Po celé zemi jsou tisíce objektů, které jejich majitelé pronajímají turistům. Nejčastěji se jedná o apartmány v rekreačních domech a právě chalupy a chaty, které jsou útulně zabydlené, jako byste přijeli na návštěvu k (švýcarské) babičce...

Malebná chalupa v tiché horské vesničce

Jedním z půvabných domů je Haus Albula v horské vesničce Schmitten, která se sluní na jižním svahu mezi Davosem, Tiefencastelem a průsmykem Albula. Je prostorný, nadčasově zařízený a samozřejmě pečlivě udržovaný. Jeho srdcem je velkoryse prosvětlená obývací místnost s krbem, tu obklopují tři ložnice a mansarda.
Vesnička Schmitten je mile ospalá, což znamená, že za „atrakcemi“ je nutné dojíždět, tedy nasednout do auta. Anebo do žlutého autobusu, jednotlivé jízdné je ale dosti drahé. V okolí je vše, co si můžete o zimní dovolené přát – od sjezdového a běžeckého lyžování přes sáňkování světové třídy až po netradiční bruslení na lesní pěšině.

Velkolepý Davos, zapadlý Savognin

Nejlákavější lyžařskou adresou v okolí je Davos s více než 200 km sjezdovek, které jsou rozprostřené mezi čtyřmi areály, propojenými skibusy a červenými vlaky Rhétské dráhy. Kdo si nepotrpí na slavná jména, najde dlouhé a pestré sjezdovky i v nedalekém Savogninu. Ten jistě přiláká rodiny s dětmi, neboť ty zde až do 10 let lyžují za symbolickou cenu tři franky na den. A v krátké dojezdové vzdálenosti se nachází i jedna z největších propojených lyžařských arén Švýcarska – Arosa Lenzerheide.
Z davoských lyžařských center je nejkompaktnějším Jakobshorn s mnoha širokými a vlídně i sportovněji červenými sjezdovkami, obslouženými rychlými sedačkovými lanovkami.
Mnohem rozsáhlejší je Parsenn, jehož sjezdovky tak mají často spíš výletní charakter – míří kamsi hluboko a do dáli, výjimkou ale nejsou ani ploché úseky. Zato celý masiv Weissfluh, na němž se areál Parsenn rozkládá, nabízí mimořádné výhledy. Pro děti je příjemným místem Madrisa, která se vypíná vysoko nad městečkem Klosters – moderní páteřní šestisedačku s dětskou pojistkou obtékají milé a přehledné sjezdovky.
V Savogninu se lyžuje na červených dálnicích z vrcholku Piz Martegnas, kam šplhají moderní lanovky, anebo na členitějších tratích Piz Cartas, kde je nutné si výjezd dlouhými kotvovými vleky „odpracovat“. Zato jste pak na nich téměř sami.


Na širých pláních pod Piz Cartas v Savogninu si užijete volných sjezdovek a výhledů (a dlouhých kotev)


Sáňkařská metropole Bergün

Zatímco výtečné sjezdovky se dají očekávat, překvapením Albuly jsou hlavně nelyžařské atrakce – sáňkařské a bruslařské dráhy. Jestliže Davos je lyžařskou metropolí, malá vesnička Bergün na úpatí průsmyku Albula je metropolí sáňkařskou a zážitek z jízdy na 6 km dlouhé dráze se tomu lyžařskému poměrně zdatně vyrovná. Není divu, že málokdo zůstane u jedné jízdy, v prodeji je proto i celodenní permanentka. Platí na neomezený počet jízd vlakem z Bergünu do Predy, kde sáňkařská dráha začíná, a také na sedačkovou lanovku Darlux, podél níž se řítí ještě další dráha. Výjimečným zážitkem je už samotný výjezd vlakem. Z Bergünu se červená souprava přes důmyslně vyprojektované viadukty a tunely šroubovitě šplhá strmým kaňonem do osady Preda, v zimě přístupné právě jen po železnici.
Sáňkařskou dráhou je silnice, v zimě pochopitelně uzavřená, která se z Predy do Bergünu proplétá četnými serpentinami. Oproti obvyklým sáňkařským drahám, šněrujícím cik-cak jeden svah odshora dolů, je zdejší dráha výletem s velmi rozmanitými průběhem, od dlouhých přímých úseků přes mírné zatáčky až po typické „vracečky“.
Sklon je poměrně pozvolný a pravidelný, jak se dá od horské silnice očekávat – dá se tedy jet „na plný plyn“, mnoho úseků vede přímo po spádnici. První kilometr klesá jen velmi mírně z kopce, sáňky je potřeba spíše táhnout. Poslední kilometr zase prochází vesničkou Bergün, a to rovněž po rovině. Je to krásná zachovalá graubündenská vesnička utopená v horách, s kamennými domy s malými čtvercovými okny a zakřivenými zdmi.
Jízda se dá pojmout jako pohodový rodinný výlet, stejně jako zážitek se sportovními ambicemi.
Vlak jezdí každou půlhodinu a kromě běžných vagónů jsou nasazovány i jednoduché kapacitní sáňkařské soupravy s dostatkem prostoru pro uložení saní a skromným sezením na sklápěcí lavičce.
Půjčovny jsou na nádraží v Bergünu i v Predě, vracení saní je možné na dojezdu dráhy v centru Bergünu. K občerstvení slouží samoobslužný dřevěný valník s punčem, koláčky i klobásou nebo malý obchůdek ve vyřazeném vlakovém vagónu, přičemž stanovená suma se do kasičky platí také samoobslužně, s vírou v poctivost sáňkařů.


Haus Albula je velkoryse prostorná, a přitom útulná švýcarská chalupa na slunném svahu mezi Davosem a Savogninem


Na bruslích lesem z kopce

Neméně zajímavou atrakcí je i bruslařská dráha z Alvaneu Bad do obce Surava. Jde totiž o „obyčejnou“ lesní stezku, upravenou však pro bruslení – klikatí se mezi stromy, občas krátce a mírně stoupá, spíš však klesá, takže 4 km dlouhá trasa není příliš namáhavá. Trasa je jednosměrná, a to samozřejmě „z kopce“. Je zde i půjčovna bruslí včetně vyhřívané převlékárny, malý bufet na dojezdu u parkoviště a stanoviště taxibusu, odvážejícího non-stop bruslaře na start. Na rozdíl od sáňkování v Bergünu, kterým se dá strávit celý den, je skateline Albula ideálním zpestřením odpoledne nebo podvečera.


Jak si pronajmout chalupu ve Švýcarsku

Nejlepší způsob, jak si ve Švýcarsku pronajmout rekreační objekt, je prostřednictvím Interhome. On-line rezervační systém umožňuje filtrovat objekty podle všech myslitelných kritérií – od jejich polohy a vybavení přes cenu až po hodnocení klientů. Po odeslání rezervace a platbě obdržíte cestovní podklady s informacemi k příjezdu, odjezdu, kontakty i místem, kde si vyzvednout klíče – ty v případě Albuly drží starší manželé z vesnice, zároveň správci domu. Předání domu je přátelské, ale typicky švýcarsky pedantské – případné drobné škody se strhnou ze složené kauce. Ve Švýcarsku mě vždy dojímá, jak i starší zařízení dlouho vydrží v pěkném stavu. Důkladná péče o vše je Švýcarům prostě vrozená. I když je v domě krb, není k dispozici dřevo na podpal – to je nutné si pořídit, třeba ve zdejším koloniálu (ve Švýcarsku má zkrátka vše svůj řád a cenu).
Haus Albula – kód objektu: CH7281.300.1


Haus Albula je velkoryse prostorná, a přitom útulná švýcarská chalupa na slunném svahu mezi Davosem a SavogninemSpacím vlakem pod švýcarskou sjezdovku

Večer usednout a ráno se probudit přímo pod švýcarskou sjezdovkou zní jako sen, který nemá ke splnění zas tak daleko. Noční spoj Českých drah vyráží každý večer z Prahy a okolo sedmé hodiny ranní přijíždí na nádraží do Sargans, odkud můžete přestoupit na vlak směr Davos, Albula či Arosa. Cesta lůžkovým vlakem se dá pořídit už za tisíc korun, navazující spojení po Švýcarsku pak vyjde – dle cílové destinace – na podobnou částku.


Užitečné odkazy

Ubytování ve švýcarských chalupách a apartmánech: www.interhome.cz
Davos Klosters: www.davosklosters.ch
Savognin: www.savognin.ch