úvod

Je led jenom zmrzlá voda? Sotva. Nabírá spoustu forem a podob, nabízí množství variant estetické inspirace a dokonce celou paletu vyžití. Ve Švýcarsku o to víc.

​

Alp Raguta, Graubünden - Zábava na ledu nad mraky

Z Feldisu, osady nad obcí Rhäzüns, vás sedačková lanovka vyveze na horní stanici Mutta, odkud je to pouhých pět minut na horskou chatu Alp Raguta ve výšce 1 952 metrů nad mořem. Panoramatická terasa nabízí nejen malebné výhledy do údolí Domleschg, ale od roku 2002 slouží i jako plocha pro nejvýše položené kluziště v Evropě. Má rozměry 15x40 metrů, každý rok je ručně připraveno a přitahuje návštěvníky zblízka i zdáli: na curling, metanou a „Chneble“, což je místní výraz pro lední hokej. Je to také skvělé místo na klobásu s výhledem.

 • VYBAVENÍ: vezměte si teplé protiskluzové zimní boty; kotouče na metanou, kameny a koště na curling lze zapůjčit
 • SEZÓNA: polovina prosince až začátek března

Leysin, oblast Ženevského jezera - Lezení v ledu ve Vaudských Alpách

Lézt po zamrzlých vodopádech je zážitek, který dostane každého. Vybaveni mačkami, cepínem a lany zdolávají horolezci ve Vaudských Alpách první kroky na „Cascades de glace“. Dokonce i velmi zdatní horolezci najdou v oblasti okolo Leysinu mnoho zajímavých tras. Zkušení průvodci návštěvníky bezpečně převedou přes vodopády a nabídnou špičkové tipy, jak si tyto magické momenty v chladu řádně užít.

 • VYBAVENÍ: horolezecké vybavení lze zapůjčit
 • SEZÓNA: dle počasí od prosince do února

Melchsee-Frutt, Lucern – region Lucernského jezera - Rybařte jako Inuité

Ryba chutná vždy lépe, když si ji ulovíte sami. Rybáři toužící po zimním rybolovu dostanou speciální školení od profesionálních zimních rybářů, aby zažili nezapomenutelný den na Melchsee-Frutt ve 2 000 m n. m. Obklopeni bílými horami, v záři slunce nebo někdy i ve sněhu si vyvrtají vlastní díru do zamrzlého jezera Melchsee nebo Tannensee, dají návnadu a doufají v dobrý úlovek. Je to příležitost užít si přírodu, atmosféru a trochu klidu daleko od všedního života.

 • VYBAVENÍ: vrtačky do ledu a lopaty na sníh jsou k dispozici, rybářské pruty lze dle dostupnosti zapůjčit
 • SEZÓNA: pouze v určených dnech od poloviny ledna do března

Saas-Fee, Wallis - V hlubinách ledovce Fee

Nejvýše položená podzemní lanovka na světě ve skutečnosti nejede do podzemí, ale do stanice Mittelallalin, ležící ve výšce 3 500 metrů nad mořem. Odtud se zanořte dovnitř ledovce Fee, který je starý tisíce let. Ledovcová jeskyně byla na jaře 2016 kompletně zrenovována a nyní vypráví o tajemství, mýtech a legendách starého ledu na ploše přes 5 000 metrů čtverečních. Expozice zahrnuje i sesuv laviny se světelnými efekty a ohromující tlakovou vlnou. V nejvýše položené otáčivé restauraci na světě si také můžete vychutnat nádherný výhled na údolí Saas.

 • VYBAVENÍ: teplé protiskluzové zimní boty
 • SEZÓNA: celý rok

Lenzerheide, Graubünden - Ráj pro milovníky ledu

V srdci vesničky Lenzerheide je působivé zážitkové kluziště pro všechny věkové generace. Páry nebo ti, kteří doufají, že by jimi mohli být, bruslí ruku v ruce romantickou ledovou dráhou Heidi’s Skateway to Love. Zářivá světla podél 350 metrů dlouhé tratě vytvářejí dokonalou náladu. Vedle na kluzišti, v ledovém světě Famigros, jsou děti okouzleni polárními medvědy a tučňáky a také kolotočem uprostřed, kde se učí své první bruslařské dovednosti. Je tu také „Chnebelplatz“ pro hokej a curling a oddělená ledová plocha pro metanou.

 • VYBAVENÍ: brusle lze zapůjčit; dětské přilby jsou zdarma
 • SEZÓNA: začátek prosince až polovina března

Celerina, Graubünden - Porce adrenalinu s historií

Olympijská bobová dráha ze Sv. Mořice do Celeriny nabízí jízdy pro návštěvníky již od konce 30. let 20. století. Bezpečně usazeni mezi pilota a brzdaře zažijí hosté fantastické adrenalinové jízdy v 1 722 metrů dlouhém přírodním ledovém korytě, které je zároveň největší sochou z ledu na světě. Za pouhých 75 sekund přes rovinky, zatáčky a sjezdy doburácejí v lehce upraveném čtyřbobu do cíle rychlostí až 135 km/h. Dole pak čeká suvenýr z tratě, sklenka prosecca a osobní certifikát křtu bobem.

 • VYBAVENÍ: zapůjčení přilby je v ceně, ale odvahu určitě s sebou
 • SEZÓNA: prosinec až březen