úvod

Letos ve Švýcarsku přibylo hned několik nových muzeí. Moderních a interaktivních. Vedle curyšského fotbalového muzea a Chaplinova domu je třetím novým muzeem Alimentarium. Stojí na břehu Ženevského jezera v městečku Vevey, stejně jako muzeum Charlieho Chaplina. Věnuje se tomu, co zajímá každého člověka: jídlu a stravování.

​

Víte, kde se na jídelním stole vzala vidlička? Tento symbol západního stolování se poprvé objevil okolo roku 1300 ve Francii. I dříve v různých koutech světa ležel na stole při servírování podobný nástroj, ale jako součást jídelního příboru se vidlička dostala k talířům až asi před 700 lety.
Podobných informací přináší nově otevřené muzeum ve Vevey celou řadu. Vidlička je přitom pro něj velmi důležitá. Kousek před muzejní budovou je do Ženevského jezera jedna zapíchnutá. Na výšku má osm metrů a stala se symbolem muzea i celého Vevey – podobně jako má Kodaň sochu malé mořské víly nebo Brusel svého čůrajícího chlapečka.

Jak interaktivně zaujmout

Alimentarium, muzeum stravování, tu stálo už od roku 1985, kdy ho na krásném místě u jezera otevřela společnost Nestlé. U příležitosti svého letošního 150. výročí založení expozici zcela zrekonstruovala. „Dnešní Alimentarium už nesídlí jen ve zdejší budově. Druhá nedílná část je na internetu, slouží nejen zájemcům o vše okolo jídla, ale také školám k výuce,“ říká Ursula Zeller, ředitelka muzea.


Budova Alimentaria stojí přímo na břehu Ženevského jezera v městečku Vevey


Co dál je tady možné objevovat? Děti jistě zaujme téma zmrzliny. Dozví se, že ji jedli v Číně už 3 000 let před naším letopočtem. První zmrzlinový stroj se objevil v prodeji v roce 1872. Poháněl se klikou. Elektrická přípravna zmrzliny patří až do 20. století.
Alimentarium může sloužit jako příklad pro ty, kteří chtějí vybudovat interaktivní muzeum. Návštěvníci se na chvíli stanou součástí lidského trávicího traktu, mladší i starší zájemci si mohou vyzkoušet, jaké potraviny tělo nejvíce zatěžují a jak se lze nabytých kalorií zbavit. Hra se hraje ve skupině, někdo stojí na střevu, jiný na žaludku. Podle pokynů návštěvníci předvádějí plavání, běh nebo jiné pohyby a sledují, jak tělo na zátěž reaguje.
Každý z návštěvníků může přidat do archivu Alimentaria postřehy o svých stravovacích zvycích. Všechny tyto informace tu počítač ukládá a vzniká bohatý informační archiv o výživových stereotypech lidí z celého světa.


Součástí muzea jsou i interaktivní skupinové hry


Henri Nestlé z Vevey

Ve městě na břehu Ženevského jezera stojí nejen Alimentarium, ale sídlo tu má také Nestlé, největší potravinářská firma na světě. Jmenuje se podle svého zakladatele a logo s ptačím hnízdem, které společnost používá, je znakem rodiny Nestlé. Zájemci o historii tradiční firmy mohou navštívit i místa, kde Henri Nestlé začínal se svými pokusy. Jmenuje se Nest, sídlí rovněž ve Vevey a představuje moderní formou důležité momenty z minulosti firmy.
Chemik Henri Nestlé a jeho následovníci totiž v lecčems změnili stravování celého lidstva. Například tím, že v době, kdy umíralo velké množství kojenců, vynalezl mléčnou moučku. Uměla nahradit mateřské mléko a Nestlé ji vyrábí od roku 1867. Dětská úmrtnost díky Henrimu Nestlé poklesla.


Jedna z expozic muzea Alimentarium, které založila firma Nestlé


Slavný Švýcar se však z firmy v 70. letech 19. století stáhnul. Ta se přesto dál úspěšně rozvíjela. Spojila se například s americkými bratry Pageovými. V polovině 19. století objevili a začali vyrábět kondenzované mléko. Toto mléko s dlouhou trvanlivostí pomáhalo dětem a nemocným. Ale také britským vojákům v první světové válce.
Ve 30. letech minulého století přivzala firma Nestlé pod svá křídla firmu Kohler a společně uvedli na trh, i díky Nestlého vynálezům, mléčnou čokoládu. V roce 1938 se na Nestlé obrátila brazilská vláda, která si nevěděla rady s nadprodukcí kávy. Švýcarská firma vymyslela první rozpustnou kávu – nescafé. Během druhé světové války pak bylo nescafé a mléčná čokoláda součástí výbavy vojáků.
Hned po válce se do firmy Nestlé připojila společnost Julia Maggiho a další velký vynález přišel v roce 1986. Tak spatřilo světlo světa kapslové Nespresso.
Po roce 1989 Nestlé vstoupilo do Československa. Převzalo značku Orion, která má nyní domov v olomoucké Zoře. Ročně vyrobí více než 43 000 tun čokoládových cukrovinek.
Do švýcarského koncernu patří také závod Sfinx v Holešově se 153letou tradicí. Mezi jeho nejslavnější sladké dobroty patří Lentilky, Bon Pari či Hašlerky.

Alimentarium (muzeum jídla a stravování)

Vstupné: dospělí 15 franků, studenti a důchodci 11 franků, děti od 6 do 16 let 4 franky

Nest (muzeum historie Nestlé)

Vstupné: dospělí 18 franků, studenti a důchodci 13,50 franku, děti od 6 do 16 let 10 franků


Obří vidlička zapíchnutá do Ženevského jezera je symbolem muzea