úvod

Zdráháte se vyrazit s dětmi do velehorského Švýcarska? Omyl! Sotva budete v Evropě hledat přívětivější krajinu pro malé turisty. Na výletech čekají stovky piknikových ohnišť i s nachystaným dřívím, desítky rodinných hotelů, ale také spousta dalších báječných atrakcí. S pětiletým klukem, který má na kontě už pět výprav do Švýcarska, jsme sestavili švýcarskou hitparádu dětského turisty.

​

Dopravní muzeum v Lucernu

Chcete řídit švýcarský vlak? Je to hračka. Koupíte vstupenku do muzea, vyberete trať a jedete. V Dopravním muzeu v Lucernu se každý návštěvník může stát strojvůdcem švýcarského vlaku díky třem trenažérům třech železničních společností: státních drah SBB, bernské dráhy BLS a graubündenské Rhétské dráhy. Zrovna tak je snadné být na chvíli pilotem, bagristou nebo třeba rozhlasovým spíkrem či hvězdou televizních zpráv. A neustále tady vymýšlejí nové atrakce. Je to jako škola hrou: tenhle muzejní areál je vedle historie prodchnutý především zábavou. Překvapivým dětským šlágrem je posunovací železniční stůl, dostat od něj potomky, to je pořádná přemlouvací šichta.
www.verkehrshaus.ch

Mlsounovo nebe v Emmentalu

Emmental, pohádkové údolí pod zelenými kopečky ve východním cípu kantonu Bern, je světově proslulý především lahodným děrovaným sýrem. Mnohem méně je známo, že odtud putuje do světa ještě jedna lahůdka: sušenky Kambly. Pekárna v Trubschachenu však není jen tak ledajaká fabrika, to je mlsounovo nebe. Ve firemním obchodě totiž najdete několik řad regálů napěchovaných desítkami druhů sušenek. Přitom takřka od každé příchuti tady lze donekonečna (a zdarma!) ochutnávat, zároveň zde prodávají půlkilové pytle sušenek za pohádkové ceny. Kromě mlsání si zde můžete vyzkoušet pod odborným dohledem také pekařské řemeslo. Dětská radost zaručena!
www.kambly.com


Cesta zvuků Toggenburg

Nechte děti dělat rámus! V Toggenburgu na východě Švýcarska instalovali do pastvin na tři desítky „hudebních“ nástrojů. A hlasité „hraní“ tady nikoho neruší. Hluk, který malí turisté vyrobí, snadno zanikne v hlaholu kravských zvonců z okolních pastvin. Stojí tu třeba houpačka osazená obřím xylofonem. Taky tu mají kravské zvonce, pro umocnění hlasitosti zavěšené na ocelových řetězech. Lze tu též hrát na obrovskou flétnu či skalní didgeridoo. Převážně rovinatá trasa měří asi šest kilometrů, ujít se dá v pohodě za 90 minut, ovšem „muzikantské“ zastávky ji mohou docela citelně protáhnout. A v půli cesty se zdržíte v piknikovém areálu. Děti vás budou za ten výlet milovat.
www.klangwelt.ch


Dětská zoo Rapperswil

Nevšední zoo cirkusové rodiny Kniesových v Rapperswilu u Curyšského jezera lze obejít už za 20 minut, je to malinký areál. Ale byla by velká škoda spěchat, atrakcí tu mají klidně na půl dne. A nejde zrovna o lachtaní šou, tu uvidíte v lecjakém zábavním parku. Co třeba zkusit si nakrmit vlastnoručně žirafu pěkně z očí do očí? Tady je to hračka: vystoupíte na ochoz výběhu, vytáhnete hrst potravy z krmelce pod terasou a servírujete. Svezou vás na slonu, předvedou sloní koupání a vrcholným sloním číslem bývalo léta dětské krmení slonů, jenže loni tuhle kratochvíli omezili kvůli stěhování slonů do nového výběhu, aby si zvířata zvykla. Kéž se zabydlí rychle.
www.knieskinderzoo.ch


Madrisaland Klosters

Graubündenské eldorádo robinzonů na vršku nad dovolenkovým střediskem Klosters pobaví malé i velké hosty. Začít můžete třeba tím, že se všichni ubytujete ve „stromovém“ srubu pro celou rodinu (ten největší čítá 6 lůžek: manželskou postel + dvě palandy), dále se tu lze klouzat v několika suchých tobogánech a vrcholné vzrušení poskytuje atrakce zvaná „alphorn“ alias alpský roh. Na tenhle se ovšem nehraje – v Madrisalandu představuje alphorn nejdivočejší ze všech tobogánů. Uvnitř bleskově naberete tak pekelné zrychlení, že je nezbytné klouzat ve speciálním pytli, abyste si nespálili kůži či oblečení. Dole vás pak roura „vyplivne“ do měkoučké duchny.
www.madrisa-land.ch


Dětský areál Sunnegga Zermatt

Matterhorn, nejfotografovanější horu planety, touží spatřit na vlastní oči patrně každý návštěvník Švýcarska. Ale co s dětmi, které kouzlo skalního monumentu ještě neocení? Vydejte se s nimi z Zermattu podzemní lanovkou do dětského areálu Sunnegga, 2 288 metrů nad mořem. Má to spoustu výhod: nejenže je to nejlacinější a zároveň nejrychlejší zermattská lanovka, navíc tu skoro pořád svítí slunce (sunnegga znamená v místním nářečí slunný kout), ale hlavně je tu jezírko Leisee. Na jeho břehu najdete vedle vyhlídky na Matterhorn velkolepý dětský areál, pikniková ohniště i malou pláž, v mělké vodě si lze na vrcholu léta zaplavat, stříká tu vodotrysk a děti brázdí hladinu na voru.
www.zermatt.ch


Akvapark Alpamare Pfäffikon

Letní koupání je ve Švýcarsku překvapivě rozšířenou a skvěle dostupnou kratochvílí. Jistě, voda v jezerech a zejména řekách bývá chladnější, zato je průzračně čistá a mnohde se neplatí ani za plovárny. Je to však pochopitelně sezonní záležitost. V Alpamare na Curyšském jezeře můžete ve vodě (navíc vyhřívané) dovádět celoročně. Je to spíš pro větší děti, ty úplně malé si všechny zdejší vychytávky ještě neužijí, ale ty větší zaručeně nadchne bazén s umělým vlnobitím či s proudem, ale hlavně 11 tobogánů různé obtížnosti o celkové délce přes 1,5 kilometru; pestrost nabídky výmluvně ilustrují názvy atrakcí, jako například thriller, tornado nebo icexpress.
www.alpamare.ch


Vodní kanály suonen ve Wallisu

Děti vodu milují a ve Wallisu si ji užijí na dobrodružných výpravách v koncentrované podobě. Zavlažovací kanály zvané suonen svádějí ledovcovou vodu do slunných údolí na mnoha místech velehorského kantonu, ovšem patrně nejpůsobivější vodní vedení se nacházejí v jižních stráních nad průmyslovým centrem Visp v okolí vesnice Ausserberg. Podél suonen tady vedou uzounké chodníčky po skalních úbočích, v tunelech i na jakýchsi terénních hrbech. Tyhle túry zvládnou děti tak od čtyř let, ale v protějším svahu ve vsi Unterbäch zabavíte i nejmenší caparty v takzvaném suonen parku, protkaném miniaturními suonen s vodními koly, mlýnky a variabilními hrázkami.
www.sonnige-halden.ch


Pohádkový hotel Bellevue Braunwald

Jakmile vstoupíte do recepce Märchenhotelu Bellevue v kantonu Glarus, majitel přispěchá s welcome drinkem nejprve k dětem. Když otevřete dveře hotelového pokoje, spatříte umyvadla ve dvou výškách: dospělácké a dětské. Do recepce sjíždějí malí hosté po skluzavce krmit hotelové králíky, další obří skluzavka vede do kozího výběhu, mají tu prosklený akvarijní výtah, brouzdaliště s vodním skřítkem či dětský tobogán v hotelové wellness zóně. Ale hlavně: každý den v 18 hodin nastupuje někdo z hoteliérské rodiny Vogelů před dětské publikum s pohádkou! Načež následuje dětský večer v režii hotelu s hlídáním – to aby si rodiče na dovolené taky trochu oddechli.
www.maerchenhotel.ch


Hotel Handeck Guttannen

Tady byste dětský ráj asi opravdu nečekali. V nižší partii „elektrárenského“ průsmyku Grimsel, energetického srdce Švýcarska s devíti vodními elektrárnami, stojí hotelový areál nabitý rodinnými atrakcemi. Velkolepé venkovní dětské hřiště zvolna přechází v biofarmu, kde mohou děti zblízka sledovat nejen chov hospodářských zvířat, ale třeba i ruční výrobu poctivého alpského sýra, jehož základem je mléko z okolních pastvin plných voňavých horských bylinek. Pak je tu ještě jedna dobrodružná atrakce: pár minut chůze od hotelu – stačí přejít lanový most nad propastí – se nachází stanice nejstrmější pozemní lanovky světa Gelmerbahn, připomínající horskou dráhu.
www.grimselwelt.ch/handeck


Parní park Le Bouveret

Děti spolehlivě zabavíte skoro v každém švýcarském dálkovém vlaku, v horním poschodí na čele dvoupatrových souprav bývá dětský koutek se skluzavkou, prolézačkami a skrýšemi. Ale pořád je to „dospělácký“ vlak. Ovšem na břehu Ženevského jezera, už téměř ve Francii v Le Bouveret, se prohání flotila zmenšených vláčků. Některé jsou parní, některé akumulátorové, současně jich tu může jezdit až devět, rychlost dosahuje sotva 10 km/h a průměrný výlet zabere okolo 10 minut – pro děti naprosto ideální délka. Malým pasažérům je přizpůsoben i vozový park: dospělí tu smějí cestovat také, ale musí se do vagonů složitě soukat a v těch zastřešených se vozí všelijak skrčeni.
www.swissvapeur.ch


Kde se s dětmi ubytovat

Například ve švýcarských hostelech:
www.youthhostel.ch nebo na farmách:
www.agrotourismus.ch