úvod

Kdo navštívil Thun, rád se sem vrací. Nádherné historické město překvapuje zvláštní kombinací poklidu a noblesy. Teď přibude i další důvod k návštěvě – okolo Thunského jezera vyrůstá unikátní stezka skládající se z visutých mostů.

​

Přemostěním vznikne přes padesát kilometrů dlouhá trasa „v oblacích“

Přemostěním vznikne přes padesát kilometrů
dlouhá trasa „v oblacích“

Thun s nádherným výhledem na věčně zasněžené čtyřtisícové vrcholky Bernských Alp milovali němečtí básníci Goethe a Rilke, kteří se z města vydávali na dlouhé procházky po okolí, především kolem Thunského jezera. Dechberoucí výhledy jim přinášely bohatou inspiraci i příjemnou relaxaci.
Stejně působí úchvatná příroda kolem jezera i dnes. Jediný problém je, že se jezero nedá pořádně obejít, neboť krajina je plná srázů, roklin a propastí. Natožpak třeba oběhnout. „A co to jednou změnit?“ Přesně tímto způsobem uvažovala skupina nadšenců, kteří vymysleli unikátní projekt, jenž nemá ve Švýcarsku ani v celé Evropě obdoby. Rozhodli se totiž, že kolem jezera postaví prstenec visutých mostů. Přemostěním hlubokých kaňonů vznikne přes padesát kilometrů dlouhá panoramatická trasa vedoucí kolem celého jezera, která bude sloužit turistům či kondičním běžcům. Ti tak nebudou každých pár kilometrů ztrácet a opět nabírat výšku.
Až bude vše hotovo, vznikne nádherný trek, který nebude fyzicky extrémně náročný a zároveň každého odmění nádherným výhledem na zdejší krajinu. Současně pomůže i místním obyvatelům, především školákům, kteří ze samot roztroušených po kopcích musejí stejné krpály sbíhat a vybíhat při každodenní cestě do školy.


Mosty se stavěly pomocí nejmodernější techniky a jsou zavěšené i 200 metrů nad propastí


Tak trochu se to houpe

Projekt odstartoval před sedmi lety a jeho cílem je postavit pět moderních mostů. V současné chvíli stojí mosty dva a další se staví.
Jako první byl otevřen před šesti lety most Leissigen, další most u vesnice Sigriswil byl zpřístupněn o rok později. Právě tento úchvatný, 340 metrů dlouhý most nádherně ilustruje velkolepost celého projektu. Architektonicky skvostný visutý most postavený nejmodernější technikou je zavěšený až dvě stě metrů nad propastí a kvůli své subtilní konstrukci se samozřejmě poněkud hýbe, zvláště uprostřed, takže není úplně vhodný pro ty, kteří trpí strachem z výšek či závratí. Všem ostatním ovšem nabízí úžasný prožitek. Cesta přes most je zpoplatněna, za jednosměrný průchod turisté zaplatí okolo sta korun, „zpáteční“ vyjde na dvojnásobek. Obyvatelé okolních vesnic mohou most využívat zdarma.
Panoramatická trasa by měla měřit 56 kilometrů, přičemž celkové převýšení bude minimální. Proto bude vhodná i pro starší turisty či pro vyznavače chůze Nordic Walking,


Procházka po visutém mostě nabízí impozantní výhledy


Thun: muzeum gastronomie i ráj surfařů

Po vydatné túře, až budou všechna údolí přemostěná, se turisté či sportovci vrátí do historického Thunu (v současné době nám lépe poslouží jeden z parníků, které pravidelně křižují jezero), kde na všechny čeká pestrá gastronomická nabídka. Milovníky jídla potěší také muzeum gastronomie, které je umístěno ve výstavním zámku na břehu Thunského jezera a vedle spousty zajímavostí obsahuje také nejmenší kuchařské knihy na světě.
Město má příjemnou romantickou atmosféru. A také jednu divokou atrakci. Dravé koryto řeky Aare, vytékající z Thunského jezera, totiž čas od času slouží zvláštnímu druhu surfařů. Odvážlivci se dlouhým provazem přivážou k pilíři starého mostu a pak se spustí do prudkého proudu. Udržet se na neposedném prkně v proudu divoké řeky je jako jízda na neposedném býčku, ale sem tam některý z chlapců dokáže řeku na pár minut zkrotit.


Thun má bohatou historii. Na dovolenou sem jezdil Goethe i Rilke