úvod

Snad celé Švýcarsko, ale ještě více kanton Graubünden, má předpoklady pro MTB turistiku – nejen krajinné, ale stále více i z hlediska specializované infrastruktury. Například takový Davos je jedním z pionýrů „horské turistiky na kole“, mladé sportovní kategorie, které se předpovídá velká budoucnost a která se může stát jakousi letní alternativou lyžování.

​

Že se Davos Klosters řadí na špičku horské cyklistiky v Alpách, napoví už samotná čísla: v jeho okolí a v údolí Prättigau vede na 1 500 kilometrů singletrailů. Ty jsou velmi často okružní, kdy je možné absolvovat na kole i výjezd, ale ten pravý požitek je přeci hlavně při jízdě z kopce, není-liž pravda. Davos proto bikerům nabízí svou rozsáhlou síť lyžařských lanovek, které člověku vytáhnou kolo na všechny hlavní vrcholy. A navíc, pokud jste v Davosu nebo v Klosters ubytovaní, máte lanovky zdarma a za kolo zaplatíte buď 5 CHF za jednu jízdu, nebo symbolických 10 CHF za celodenní permanentku. Ale ani tento poplatek nemusíte platit, pokud jste ubytovaní v některém z partnerských bike hotelů.

Sdílené stezky

Trasy pro horská kola v Davosu vedou z velké části po horských pěšinách, kde se bikeři potkávají s turisty. Pěší mají přednost a ukazuje se, že při švýcarské slušnosti je sdílení stezek naprosto bezproblémové. O trasy se stará tzv. Trail Crew, parta sedmi lidí, která má za svůj hlavní pracovní úkol kontrolovat a udržovat tratě a jejich značení a budovat tratě nové.


Příjemný singletrail z Rinerhornu do údolí Sertigtal


Terén? Ideální!

Okolí Davosu je pro podobné druhy zábavy ideální. Z náhorní plošiny vybíhají polozapomenutá údolí, kde ale snad vždy čekají hospůdky a občerstvovny tak útulné, jak to jen Švýcaři umí. Traily vedou úbočími, aby se muselo minimálně stoupat a mohli jste si vychutnat technickou jízdu i parádní výhledy. A co teprve když vyjedete nahoru třeba na Parsenn! Rázem jste v měsíční krajině, v níž jsou zaříznuté hladké pěšiny, které citlivě klesají kamenným světem akorát tak na to, aby se člověk ihned nezalekl, ale přitom ho napájely kontinuální dodávkou vzrušení. Z černého kamenného světa sjíždějí do stále zelenějšího, až se postupně vnoří do lesů a nakonec se svezou přes živoucí kravské pastviny zpět do údolní civilizace. Často za celou cestu potkáte víc krav než lidí, skot tvoří všudypřítomný kolorit a pohybuje se i ve vysokých horských partiích.


Lesní trail nad Klosters


Bike hotely

Víte, že ve Švýcarsku existuje specializovaná síť hotelů pro bikery? Bike hotel musí disponovat umývárnou kol, dílnou, garáží pro bezpečné uskladnění kol či musí být schopen vyprat svým klientům cyklistické oblečení nebo domluvit bikového průvodce. Specifické požadavky jsou i na sportovní jídelníček.

SAMNAUN – úplně v koutě

Samnaun je jedním z nejzapadlejších míst Švýcarska a naopak jedním z nejbližších horských center při cestě z Česka. Jako kompenzace za horskou polohu mu však zůstalo jedno pozitivní dědictví, a sice statut bezcelní zóny, která jej činí pro turisty ještě atraktivnější. V zimě se promění v lyžařské centrum, v létě cílí mimo jiné i na cyklisty. Dnes je v jeho okolí značeno na 80 km bikových tratí. A s kartou hosta, kterou dostanou všichni v Samnaun ubytovaní, jsou v létě lanovky i s přepravou kol zdarma. Volný vstup je i do obecního wellnessu Alpenquell Erlebnisbad, což po náročném cyklodnu zajisté bodne.
V létě je v areálu Silvretta Arena Ischgl/Samnaun v provozu pět lanovek včetně slavného dvoupatrového Twinlineru a kabinkové lanovky z rakouského Ischglu. Všechny samozřejmě přepravují kola. U jejich horních stanic čeká hned několik speciálních tratí: Flow-Trail Alp Trida Sattel – Alp Trida – 2,6 km dlouhá lehká trasa s výškovým rozdílem 230 metrů, nová Enduro-Trail Viderjoch – Alp Trida – středně náročný sjezd o délce 3,8 km s převýšením cca 500 metrů – nebo Freeride-trail Alp Trida – Laret – Samnaun Ravaisch – šestikilometrový trail, který lze spojit se sjezdem z Viderjochu a který vás dovede zpět do údolí. Pozor, před tím, než opustíte Samnaun, nezapomeňte nakoupit bezcelní suvenýry a benzín!


Sjezd z Alp Tridy do údolního Laretu již vede zelenějšími pasážemi


Jeden den v Davosu

My sami jsme se vydali na úsek od horní stanice lanovky Weissfluhjoch na průsmyk Strelapass. Pěšina klesá nejprve po sjezdovce, pak se zařízne do suťoviště a těsně před průsmykem se protáhne skalní galerií. Výhledy jsou úchvatné. Krávy poslušně ustupují a na Strelapassu v horské restauraci dobíjíme energii ve formě dopolední kávy a domácího koláče. Výhledy, ticho, jen zvuky kravských zvonců, konejšivé sluneční paprsky… Meditace až dojemná.
Další vyjížďka vede od lanovky na Rinerhorn, tedy ze 2 050 metrů. Vydáváme se po „sdílené stezce“ do údolí Sertigtal. Hory zde nejsou už tak studené, úzká lesní cesta mírně klesá, občas ji zpestří zařízlý potok nebo strmější pasáž, než nás dovede do vytouženého finále – k výletní restauraci. A po obědě pokračujeme směr Davos lesem a třeba přes visutý most nad soutěskou, přičemž závěrečnou tečkou je pivo v zahradní restauraci u jezera Davosersee. Zdá se, že pořád sedíme někde v hospodě? Kdepak, najeli jsme přes padesát horských kilometrů. Členitost Davosu ale umožňuje nastavit si formát výletu přesně tak, jak to zrovna chceme. Tedy klidně tak, aby dominovaly hospůdky.


Zaříznutá skalní stezka u Strelapassu


Klosters – nejen Alp Garfiun

Také okolí druhého z center, Klosters, nabízí zdánlivě nekonečné menu cyklistických tras a stezek. Pohodová túra vede třeba na úpatí Monbiel, kde se po lesní cestě a mýtinami podél řeky Landquart dostanete až na horský statek Alp Garfiun, další z doslova lahodných cílů. Dělají tam totiž výborné domácí koláče a maso tam grilují přímo na terase.
Velkou výhodou oblasti je i vlak, který vozí kola bezplatně a spojuje mnoho zajímavých výchozích míst. Případně může doplňovat lanovky a pomáhat s odmazáváním nastoupaných metrů.

Na kole s průvodcem?

Stejně jako se v zimě nabízí instruktor lyžování, funguje v létě průvodce cyklista. Jaké má výhody? Zavede vás do nejlepších a neznámých míst, doporučí restauraci, poradí s jízdní technikou a případně pomůže s technickými problémy. Ale hlavně – pokud jste čtenář muž – postará se o klid vaší partnerky nebo manželky. Pokud totiž vaše družka ještě není zkušená bikerka, vyrazit na singltrail pro ni může být nejen technicky, ale zejména psychicky náročné. Manželky manželům obvykle v podobných věcech moc nedůvěřují a kolikrát na ně naskočí zdrcující stres hned při první zmínce o nějakém podobném dobrodružství. I když budete sebevětší džentlmen, ženy odborné autoritě (v těle mladého sportovce) uvěří prostě víc. Jeho klidný a profesionální přístup dokáže ženskou duši uklidnit tak, že se vám partnerka dokonce stane přijatelným partnerem pro bikové vyjížďky!


Krávy na pastvině jsou běžné, zde na Strelapassu se ale snadno může kráva stát i překážkou na trati