úvod

Na trase švýcarské Grand Tour čekají zastávky, na kterých si lze propotit tričko. Přinášíme několik tipů na zajímavé outdoorové aktivity spojené s horským kolem, pěšími túrami, lezením po horách, procházkami po visutých mostech či vyjížďkami na elektrokole.

​

Túra s nepřekonatelným výhledem

Túra v regionu Jungfrau s neskutečnými výhledy na čtyřtisícové vrcholy Jungfrau (4 158 m. n. m.), Mönch (4 107 m n. m.) a také Eiger (3 970 m n. m.). Ty dnes vynecháme a vydáme se na náhorní planinu Schynige Platte, která se pyšní jednou z nejkrásnějších túr ve Švýcarsku. Šestihodinová trasa začíná u horní stanice historické zubačky. V jejím sousedství se rozprostírá venkovní botanická zahrada. Představuje všechny rostliny – celkem 650 druhů – rostoucí ve Švýcarsku nad hranicí lesa. Milovníci alpských květin udělají nejlépe, když se sem vydají v červenci. To je zahrada v plném květu. Návštěva se vyplatí i v červnu, srpnu a ještě v září.
Ve stejném období lze vyrazit na túru směrem na First. Po celou dobu turisté obdivují dva pohledy. Po pravé ruce je provází majestátní trojvrcholí čtyřtisícovek Jungfrau, Mönch a Eiger. Od roku 2001 je tato oblast na seznamu světového dědictví UNESCO. Vedle nádherné trojice vrcholů je k vidění nejvyšší hora Bernských Alp Finsteraarhorn s výškou 4 274 metrů a také Silberhorn, který po celý rok připomíná bílou zasněženou pyramidu.
Po levé ruce se skýtá výhled na modrozelené jezero Brienzersee. Během šestihodinové chůze nečekají na turisty žádná velká převýšení. Jedinou výjimkou je stoupání k chatě Mändlennen. Jedná se o ryzí alpskou boudu, která nabízí jídlo a možnost jednoduchého přenocování. V cíli šestihodinové túry stojí ocelová lávka zavěšená vedle skály, nesoucí jméno First Cliff Walk.


Vlak vracející se z Schynige Platte. V pozadí hory Jungfrau, Mönch a Eiger


Singletrail v Crans Montaně

Crans Montana a hory nad tímto městečkem nabízejí nádherné výhledy do údolí, ve kterém roste vinná réva, kudy protéká Rhôna a kde leží město Sierre. Za ním se tyčí čtyřtisícové vrcholy kantonu Wallis v čele s neopakovatelným Matterhornem. Spousta adrenalinu čeká na ty, kteří se rozhodnou vyzkoušet zdejší singletrailové tratě. V horském středisku Crans Montana nejdříve vyhledejte půjčovnu sjezdařských cyklospeciálů. Ty jsou stabilnější a mají bezpečné brzdy. K tomu vám půjčí i pořádnou helmu jako na motokros a sadu chráničů. Singletraily jsou zde značené podobně jako sjezdovky – od jednoduché modré přes střední červenou až po náročnou černou. Tratě v Crans Montaně jsou dlouhé až tři kilometry a jezdec klesá až o 738 výškových metrů. Cyklisté bez sjezdařských zkušeností se mohou vydat na trať střední náročnosti. „Doporučil bych jim, ať první jízdu absolvují pomalu, aby poznali jednotlivé nástrahy strmé a úzké stezky pro cyklisty,“ radí instruktor Derek Wedge.


V Crans Montaně mohou cyklisté vyrazit na několik single trailů vedoucích shora od lanovky


Na horském kole nad hranicí tří států

Nejvýchodnější cíp Švýcarska – údolí Val Müstair – je rájem příznivců horských kol. Ubytovat se mohou například v městečku Santa Maria Val Müstair, kde se střetávají kultury Rakouska, Jižního Tyrolska (Itálie) a rétorománského Švýcarska. K dispozici je tu mládežnická ubytovna, která stojí hned vedle muzea připomínajícího události spojené s 1. světovou válkou. Kousek od sebe zde stály armády Itálie, Rakouska-Uherska a švýcarští vojáci bránící území neutrálního státu. Ty dnes nahradili turisté a jezdci na horských kolech. Ze Santa Maria Val Müstair je možné vyrazit na lehčí trasu severně od města, z průsmyku Ofenpass ve výšce nad dvěma tisíci metry nad mořem. Kvůli nadmořské výšce budou stoupání pro některé náročnější než obvykle. Zato singletraily opravdovější a s krásnými výhledy. Největším místním hitem je projížďka nad údolím Val Mora a dále po panoramatické trase jižně od města. Vede v sousedství jediného švýcarského národního parku, do kterého cyklisté vjíždět nemohou. Tady je nutné odstavit auto na některém z mnoha záchytných parkovišť a procházet se ničím nenarušovanou přírodou Švýcarska.


Kolo využijete nejen na horách, ale i ve městech. Třeba v Lucernu či Ženevě


Túry okolo Matterhornu

Snad všechny túry v okolí Zermattu mají jedno společné – jsou vytyčené tak, aby si turisté mohli užívat jeden z nejkrásnějších výhledů v Alpách. Je jím pohled na Matterhorn. Na své si přitom nad Zermattem přijde každý, kdo se chce projít a obdivovat nejfotografovanější alpskou scenérii s vrcholem připomínajícím pyramidu. Na lehkou túru je možné vyrazit například z horní stanice podzemní dráhy Sunegga. Dvouhodinová procházka je vhodná pro děti od šesti let, na turisty nečekají žádná velká převýšení. Celou dobu mají před sebou horu hor – Matterhorn. Šestikilometrová trasa končí v místě Riffelalp, kde zastavuje zubačka spojující Zermatt s vrcholem Gornergrat. Na stejném místě skončí svou půldenní túru i ti, kteří si chtějí dát více do těla. Musejí ale z Zermattu vyrazit pěšky soutěskou Gornerschlucht, poté vystoupat na Furi a přes visutý most zamíří k velkému stoupání na Riffelalp.
Ještě náročnější je výšlap k architektonicky ojedinělé moderní chatě Monte Rosa. Zčásti plechem obložená, zčásti prosklená dřevostavba sídlí pod stejnojmenným masivem. Cesta k ní vede po ledovci, na který je vhodné se vydat jen s průvodcem. Na chatě se doporučuje přenocovat a na druhý den se stejnou trasou vrátit zpět. Vaše zraky přitom budou nejčastěji mířit – jak jinak – k magickému Matterhornu.


Túry s Matterhornem v zádech patří k nejkrásnějším ve Švýcarsku


Z Lucernu na kole podél jezera

I Lucern a jeho jezero je možné prozkoumávat v sedle kola. Někomu vystačí městský bicykl, jiný se vydá podél Lucernského jezera na horském kole či na pohodlném elektrokole. Značené jezerní trasy začínají přímo v Lucernu. Většinou vedou po cyklostezkách, jen občas se cyklisté ocitnou na silnicích s provozem. Míjí se dětská hřiště, nechybějí ani kavárničky a restaurace. Cíl cesty může být různý. Zdatní cyklisté se mohou od jezera odklonit a vyšlápnout na horu Rigi, na oblíbený turistický cíl návštěvníků a obyvatel Lucernu. Výškový rozdíl mezi jezerem a vrcholem ale dosahuje téměř tisíce metrů. Shora je nádherný výhled na jezero a okolní hory. Projížďky na kole podél Lucernského neboli Vierwaldstättského jezera mají ještě jednu velkou výhodu. Cestu lze ukončit v kterémkoliv místě, kde zastavuje některý z parníků. I s kolem je možné se nalodit a do Lucernu se vrátit po vodě.


Vyrazit na cyklotúru můžete ve Val Müstair z Ofenpassu