úvod

Agent 007 se svou partnerkou ujíždí pronásledovatelům se samopaly na lyžích, uniká lavině, skáče přes střechy horských chat. Jindy se klasická bondovská honička koná v korytu bobové dráhy. Lyžařské scény slavných filmů s agentem v hlavní roli se natáčely i ve Švýcarsku. Kameramanem byl závodní lyžař a módní návrhář Willy Bogner.

​

Asi „nejšvýcarštější“ bondovkou je film Ve službách Jejího Veličenstva. V kinech se objevil v roce 1969. Většina jeho děje se odehrává na vrcholu Schilthorn v nadmořské výšce 2 970 metrů nad vesnicí Mürren. Shora se nabízí nádherný výhled na trojici čtyřtisícových vrcholů Jungfrau, Mönch a Eiger.
James Bond v podání Georga Lazenbyho si však moc výhledů neužil. Buď bojoval s nepřáteli, kteří ve zdejších laboratořích vyráběli látku určenou ke zkáze světa, anebo se věnoval krásným dívkám. Na pozorování švýcarských Alp mu moc času nezbylo.

Honičky na lyžích

Když Bognerovi poprvé zavolali lidé z produkčního týmu filmů s agentem 007 v hlavní roli, myslel si, že jde o vtip. Za sebou sice měl natáčení svého prvního filmu Ski-Faszination, ale o spolupráci na velkofilmu do té doby ani nepomyslel. „Nějakého takového blázna potřebujeme, říkali mi,“ vzpomíná Willy Bogner. Plánovali totiž do svých filmů zařadit honičky na lyžích.
Velmi důležité bylo, aby byl kameraman při natáčení rychlých lyžařských scén co nejblíže lyžařům. Volba padla na zkušeného závodníka a začínajícího filmaře. „Musel jsem při natáčení jezdit pozpátku a velmi blízko před herci. Lyžaři dneska ví, že to není díky zvednutým patkám lyží až tak těžké. Ale tehdy se takové lyže nedělaly. Firma Kneissl pro mě speciálně udělala lyže se špičkami vpředu i vzadu,“ říká Willy Bogner.
Ve švýcarské bondovce Ve službách Jejího Veličenstva se Bond honí se svým protivníkem také na bobu v ledovém korytě. Willy Bogner stál i s kamerou na bobu za hercem a celý souboj probíhající ve velké rychlosti natáčel. „Jednou jsem při tom spadnul a rozbil kameru. Byla však dobře pojištěná a hned mi dali novou,“ vzpomíná.

Skok agenta 007

Ve filmu Zlaté oko si James Bond pomohl skokem z hráze přehradní nádrže Lago di Vogorno ve švýcarském údolí Val Verzasca. Stejný bungee skok si mohou dopřát příznivci skákání na pružném laně. A prý jde o jeden z nejlepších skoků v tomto sportu vůbec. Let volným pádem do 220metrové hloubky trvá 7,5 vteřiny.

Tragédie při filmování

Pro Willyho Bognera znamenalo setkání s bondovkami velký posun ve filmové kariéře. Za kameru se při lyžařských scénách postavil ještě třikrát. Při natáčení filmů Špion, který mě miloval, Jen pro tvé oči a ve Vyhlídce na vraždu. Kromě toho natočil další desítku svých filmů, v nichž hraje hlavní roli lyžování. Pro filmování bondovek i svých filmů si často vybíral lokace v Engadinu, nedaleko Svatého Mořice. Tamní středisko Corvatsch je oblíbeným místem Willyho Bognera. Vždyť i jeho dům stojí hned naproti jeho sjezdovkám.
Rodilý Mnichovan se přitom v mnohém potatil. Jeho otec měl stejné křestní jméno a také lyžoval. Reprezentoval Německo v severské kombinaci, v roce 1935 na mistrovství světa ve Vysokých Tatrách skončil třetí. Už ve 30. letech minulého století založil oděvní firmu Bogner. Jeho syn ji stejně jako lyžařský talent zdědil. K němu přidal nadšení pro film.
Filmování však Bognerovi nepřineslo jen radosti. Při natáčení sjezdu z Trais Fluors v Horním Engadinu utrhla skupina 14 lyžařů lavinu. Způsobila takový tlak, že se spustila i lavina z protějšího kopce a skupinu filmařů pracujících na snímku Ski-Faszination zasypala. Zahynula i Bognerova přítelkyně, úspěšná lyžařka Barbara Hennebergerová, a americký lyžař Wallace Werner. Protože Bogner ignoroval varování před lavinami, musel před soud, který mu uložil dvouměsíční podmíněný trest.

Schilthorn a slavný film

Australský herec George Lazenby se na začátku letošního srpna vrátil na vrchol Schilthornu, kde před téměř 50 lety natáčel svou jedinou bondovku. Opět vystoupil z helikoptéry, tentokrát se ale nemusel prostřílet přes početnou ochranku. Po jeho boku se u otáčecí restaurace objevily i některé z jeho tehdejších bondgirls.
Na Schilthornu totiž letos rozšířili před dvěma lety založené muzeum připomínající zdejší natáčení filmu Ve službách Jejího Veličenstva. Otevřeli tu Chodník slávy agenta 007. Jedná se o malý vycházkový okruh, na kterém si návštěvníci prohlédnou okolní hory a počtou si o zajímavostech z natáčení filmu.
Uvnitř budovy pak mohou usednout do slavného bobu, který si zahrál ve filmové honičce, a také do helikoptéry, z níž slavný hrdina vystoupil, aby se prostřílel ke své milé a zničil zloduchy. A kdo dostane hlad, může si v otáčivé restauraci dopřát například hamburger s otiskem agenta 007.
Britové film na vrcholu Schilthorn natáčeli od října 1968 do května 1969. Předtím museli celý interiér vrcholové stanice, která dnes slouží jako otáčivá restaurace, dostavět. Švýcarům totiž na její dokončení scházely peníze. Kromě toho filmaři postavili heliport. Ten dnes slouží jako vyhlídková plošina.