úvod

Toto neuvěřitelné místo, které samo vybízí k názvu přírodní aréna, byste měli navštívit alespoň jednou v životě. Začnu popisem z léta.

​

Na Engstligenalp se dostanete lanovkou z parkoviště (parking zdarma), které je pod první skalní hranou oddělující obec Adelboden od vysoce položené planiny ve dvoutisích m n. m. Kabinová lanovka Vás vyveze do ráje mezi horami (popisuji z leva) Tschingellochtig­horn, Tierhornil, Steghorn, Wildstrubel, Ammertenhorn a Ammertenspitz. Všechny tyto krásky s nadmořskou výškou nad dva tisíce máte na dosah ruky. Aréna mezi nimi je protkaná potůčky z pramene Strubel, který má takovou sílu, že se na hraně skal promění v druhý největší vodopád ve Švýcarsku.

Zajímavostí je, že Adelbodenští farmáři, každé jaro, když sleze sníh, musí vyhnat na pastviny skot cestou vytesanou ve skále rovnající se kamzičí stezičce. Nahoře se můžete občerstvit ve dvou restauracích, kde vás uvítá vždy milá obsluha. Ono také, kdo by se v takovém pracovním prostředí mračil. Pokud raději sváču s sebou, kterou si nakoupíte v některém z kravínů ve vesničce dole, tak doporučuji navštívit Picnic Raum u lanovky. Švýcaři totiž mají komfortně zařízené prostory k vašemu odpočinku a konzumaci vámi donesených potravin. Na tomto místě Vám zdarma zapůjčí i rakletovač nebo cancelon na fondue.

Pokud Vás v létě cesty zavedou pod dominantu Adelbodenu Wildstrubel, budete se sem chtít vrátit i v zimě. Jedná se totiž o krásnou lyžařskou oblast a skialpinistickou mekku. Výběr skialpinistických cest je bohatý. Úplní začátečníci si tak mohou vybrat trasy naprosto bezpečné a mírně stoupající do dvou a půl tisíc a pokročilý skialpinisté mají na výběr hned dvě cesty na Wildstrubel, který se řadí už mezi třítisícovky. Výhled z něj je na všechny vrcholy bernských Alp, mezi kterými můžete při odpočinku na vrcholu hledat Mont Blanc ale i Jungfrau a historickými výstupy známý Eiger. Engstligenalp je tedy bezesporu nejkrásnější přírodní arénou bernských Alp.

Poštovní adresa:

  • Bergbahnen Engstligenalp AG, Unter dem Birg, CH-3715 Adelboden (stanice lanovky na Engstligenalp)

Web:

Doba dostupnosti:

  • léto, zima

Kategorie:

  • Příroda a hory, Dobrodružství, Místní kuchyně, Relaxace a odpočinek

Autor textu:

  • Nováková Vladimíra

E-mailová adresa autora textu:
Štítky: Bernský region