úvod

Bern, hlavní město Švýcarska, má svým návštěvníkům co nabídnout. Historické centrum města patří od roku 1983 mezi chráněné památky světového dědictví UNESCO. Při procházce historickým nádherným městem Bern se návštěvníkům naskýtá příležitost prohlédnout si historické památky.

​


Kulturními památkami města jsou například i středověké kašny, které se zachovaly z 16. století. Při toulkami městem si jich můžeme všimnut více:

  • Pfeifferbrunnen – kašna s muzikantem, který hraje na dudy a doprovází ho husy. Pro středověké muzikanty bylo typické, že je doprovázela místní zvířata.
  • Gerechtigkeit­sbrunnen Justicie (kašna spravedlnosti) – Justicie má zavázané oči, aby neviděla postavy a s tým souvisící hodnosti papeže, sultána, císaře a stařečka.
  • Kindlifresser­brunnen – kašna s požíračem dětí


Hodinová věz s orlojem v hlavním městě Švýcarska


Typickým znakem města Bern je Zyttgloggeturm nebo česky Hodinová věž. Nádherný hodinový stroj, který v mnohém připomíná pražský orloj, byl sestrojen v 16. století. Orloj udává hodinu, den, měsíc, znamení zvěrokruhu a měsíční fázi. Ve věžičce se nachází zlatý mužíček s kladivem, který odbíjí počet hodin. Každou hodinu se před věží objeví nespočet turistů, kteří obdivují místní zvonkohru figurek na věži.


Při toulání se Bernem nesmíme zapomenout na gotickou trojlodní baziliku Berner Münster. Jedná se o nejvyšší sakrální budovu Švýcarska. Velmi zajímavý je vstupní tympanon s vyobrazením Posledního soudu, kde zatracené postavy zabírají pravou část a spasené postavy levou.


Tympanon s vyobrazením Posledního soudu na Münster v Bernu


Nedaleko hlavního nádraží se nachází Bundeshaus (budova Spolkového parlamentu) – po tom, co se Bern stal v roku 1848 hlavním městem, musela byt zřízěna budova parlamentu. Už v roce 1852 se začalo s první výstavbou budovy parlamentu. V roce 1902 byla stavba dokončená i se zelenou kupolí a v roce 2008 byla budova zrenovovaná. Na budově se nacházejí sochy, které reprezentují charakteristické vlastnosti politiků. Vyobrazení stařečka na budově znázorňuje moudrost, vlk odvahu a býk sílu.


Rosengarten, zahrada růží, patří k nejkrásnějším parkům města Bern. Návštěvníkům se zde naskýtají nádherná panoramata na historické centrum města a na řeku Aare. Jak nám už jméno prozradí, park je známy především díky květům růží. Nachází se zde 223 druhu růží a 28 druhů rododendronů. Po výšlapu na tento kopeček můžete posedět v místní restauraci, která má skleněné stěny a tedy i výborný výhled. Park s růžemi je perfektním místem na oddych a relaxaci.


Panoramaticky výhled na Bern z parku Rosengarten – v pozadí katedrála a budova parlamentu


Čistá řeka Aare si svou azurově modrou vodou získává pozornost fotografů možná častěji, než historické památky, upravenost a čistota ulic, květiny a zeleň, které obklopují město.


Bern Tourismus nabízí různé tématické komentované prohlídky města, např. po památkách UNESCO Starým městem, „Bern a cechy“, Kašny Bernu, Reformace, Dr. Franzos, atd. Taky si můžete půjčit audio guide v turistické kanceláři a vydat se na dvouhodinovou prohlídku města - v nabídce jsou dva okruhy a obě je možné absolvovat za 18 franku. Nahrávky jsou dostupné v německém, anglickém, italském, francouzském, španělském a čínském jazyce.


Autor textu: Jana Kollárová
Autor fotek: Marcel Toppi
odkaz na webovou stránku: https://www.bern.com/de/
Možnost návštěvy Bernu: celoročně


Budova parlamentu v Bernu

Štítky: Bernský region