úvod

Švýcaři mají nejlepší čokoládu, sýry, hodinky, vojenské nože, alpské myslivce a jak sami věří, také nejlepší vína. Tedy přinejhorším aspoň skoro stejně dobrá, jako ta nejlepší na světě.

​

Ale kde proboha se to víno ve Švýcarsku pěstuje, ptáte se? Vinařství jsou koncentrována zejména v kantonech Vaud a Valais (Wallis) a pak Neuchatel, ale ještě přesněji v oblastech, kde se mluví hlavně francouzsky. Velmi zhruba tedy v údolích mezi městy Ženeva, Lausanne a Sion. Ale vinice jsou roztroušeny po celém území země. I v německy hovořících kantonech, v italském Ticinu, na druhém břehu Ženevského jezera nebo v oblasti Tří jezer.

Ještě zajímavější je objem konzumace vína za rok na osobu – 33 litrů! Ačkoli v rozloze vinic je Švýcarsko kolem 20. místa na světě, v pití vína jsou Švýcaři čtvrtí! Patří to prostě k tradici (víno se tu ostatně pěstovalo už za Římanů), k národní kultuře a k dobrým mravům. A to navzdory tomu, že láhev vína stojí ve Švýcarsku průměrně dvakrát tolik co v Německu nebo v Česku.

Zejména ve francouzsky mluvících oblastech není možné přijít na večeři a nedostat víno. To by bylo totální faux pas. A jaké že se tam víno pěstuje? Hlavně bílé, ale i červené odrůdy. Nejrozšířenější z červených je pinot noir (u nás rulandské modré), merlot nebo gamay, z bílých zejména chasselas – fandant.

Vína Švýcaři pečlivě párují s jídlem. Jiná jako aperitiv, jiná k červeným masům, k bílým, k těstovinám nebo k rybám. V něčem jsou někdy dokonce papežštější než papež, tedy francouzštější než Francouzi.

Ale to hlavní je, že dobrá vína opravdu umí udělat a některá možná nejsou nejlepší na světě, ale přinejmenším hodně dobrá :-)

Autor: Petr Pravda

Doba dostupnosti: celý rok

Štítky: Ticino, Wallis