úvod

Samnaun je docela malá, ale roztroušená vesnička se statutem bezcelní zóny. Dlouho byla totiž v zimě přístupná jen z rakouské strany, a když v 19. století Švýcarsko uvalilo na veškerý dovoz clo, život chudé horské vesničky se neúměrně prodražil. Vláda proto souhlasila s úlevou a Samnaun je dodnes jedinou bezcelní zónou na území Švýcarska.

​


Nad Samnaun se rozpřahá obří lyžařský areál Silvretta Arena, který je propojen s rakouským Ischglem a má mimořádně dlouhou sezónu od konce listopadu do začátku května. Terény s 238 km sjezdovek jsou rozsáhlé, ale velmi kompaktně propojené expresními a pohodlnými lanovkami, leží navíc nad sněhově spolehlivou hranicí 2 000 m n. m. Kromě bezcelních lákadel, jako jsou levný benzín, alkohol a kosmetika, se může Samnaun pochlubit i největším počtem nominací v kategorii Nejpřátelštější hotely ve Švýcarsku 2016, přičemž jeden z nich dokonce zvítězil.

Vesničku Samnaun tvoří pět malých osad (Dorf, Ravaisch, Plan, Compatsch a Laret) – z jedné vyráží lanovka, do čtyř vedou sjezdovky a všechny jsou propojené skibusem. Nejluxusnější hotely se koncentrují do osady Dorf na samém konci údolí, která je i společenským centrem, naopak v níže položených osadách se najdou i cenově přijatelnější apartmány.

Nejmodernější lyžařský komplex východních Alp se rozkládá na obou stranách švýcarsko-rakouské hranice, přičemž s osadou Samnaun-Ravaisch je spojen první dvoupatrovou kabinovou lanovkou na světě pro 180 osob. V okolí její horní stanice Alp Trida se prostírá velké hřiště ultraširokých a pohodových sjezdovek, odkud se dá za červenějšími sjezdovkami zamířit pod vrchol Visnitzkopf anebo přes Greitspitz na rakouskou stranu za ještě strmějšími. Centrální křižovatkou lanovek a sjezdovek nad Ischglem je Idalp, slunečné a rušné plató s přehlednými a lehčími sjezdovkami, které se sem sbíhají po severozápadních až západních svazích. Několik červených a místy poměrně strmých sjezdovek, zanořených do lesa, míří do údolního Ischglu. Náročnější sjezdy spadají z vrcholů Greitspitz a Palinkopf do kotliny Höllenkar, dlouhé a členité červené míří po západních svazích Palinkopfu do klidnějšího postranního údolí Fimbatal. Velmi dlouhá červená trať klesá z Palinkopfu pustým údolím i na jižní stranu do Samnaun.


Aréna je jedinečná i bezpočtem ultramoderních, většinou krytých lanovek. Celý areál lze i díky jeho dokonalému propojení projet během jediného dne. Je to dokonalá továrna na lyžařskou nirvánu pro lyžařskou masu, které bývá na centrálních uzlech jako Idalp víc než dost.

Silvretta Arena je mimo ledovce sněhově nejstabilnějším lyžařským areálem ve východní části Alp – kromě přírodní jistoty dané nadmořskou výškou jsou všechny hlavní tratě pojištěné i zasněžováním.

Samnaun je lákavá bezcelní zóna, do níž míří mnoho turistů jedoucích „okolo“ jen na nákup. Kdo se v Samnaun ubytuje, užije se příjemné a až překvapivě poklidné atmosféry, zvláště v porovnání s Ischglem a jeho après-ski bez hranic. Oblibu si díky bujaré atmosféře získalo každoroční mistrovství světa Mikulášů. Arénu proslavily i koncerty největších hvězd světového showbyznysu pod širým nebem, které se rozduní nad Idalpem vždy závěrem sezóny.
NEJ Samnaun

Odpočinkový odpolední sjezd

Nejkrásnější sjezdovka v Samnaun startuje z druhého nejvyššího vrcholu oblasti – z Palinkopfu (2 864 m). Dlouhatánská červená spojuje svět hor a lidí a cestou nabízí kromě rozmanitého terénu i spoustu pohledů do okolí. Začíná jako sportovní a svižná, z níž si můžete odskočit do přilehlého prašanu. Zanedlouho však lyžaře sevře impozantní údolí a akce se mění v turistický výlet. Jede se velmi dlouho mezi skalami, než se údolí rozšíří a sjezdovka se změní spíše v cestu. Ta nakonec vyústí u „pašerácké“ restaurace v Samnaun, která vám vnukne myšlenku na odpočinek a usadí do některého z křesílek své zahrádky, abyste romantickou jízdu ještě dlouho vstřebávali.
Samnaun

1 - Alp Trida
mnohaproudé lyžařské dálnice, stékající od horní stanice dvoupatrové kabiny i z hraničního sedla Idjoch, obsloužené expresními sedačkovými lanovkami

2 - Duty Free Run
dlouhý turistický sjezd s rovinkami a výhledem na impozantní horské hřbety v okolí tratě

3 - Greitspitz
mírnější červená trať s plošším dojezdem vede směrem k Samnaun, naopak na rakouskou stranu klesají členité, rychlé a zvláště v horní části strmé sjezdy

4 - Palinkopf
do kotliny Höllenkar stékají strmé černé tratě s mírnějším dojezdem k lanovkám
do údolí Fimbatal směrem ke Gampenalpu spadají velmi dlouhé, červené a poměrně liduprázdné tratě
Praktické informace:

Doprava

 • Praha–Samnaun- 590 km (6.15 h)
 • Brno–Samnaun - 730 km (7.00 h)

Parkoviště

 • u nástupní stanice lanovky (zdarma)

Skibus

 • v rámci střediska – zdarma

Skipas (ceny pro sezónu 2017/18)

 • skipas dospělí 1–6 dní: 54,50–274 CHF
 • skipas děti (8–16 let) 1–6 dní: 34,50–164,50 CHF
 • skipas senioři: 54,50–246,50 CHF

Servis

 • lyžařské školy, servis a půjčovny – ve středisku a u nástupní stanice lanovky

Après-ski

 • akvapark a wellness centrum Alpenquell – bazény, dětské brouzdaliště, vířivka, svět saun
 • muzeum, výrobna sýrů
 • sáňkařské dráhy, zimní vycházkové cesty

Homepage: www.samnaun.ch


Podrobné informace o středisku Samnaun


Počasí ve středisku SamnaunŠtítky: Graubünden