úvod

Vstříc horám jen za zvuků vlastního dechu, větru ve větvích a cinkajících zvonců: těchto 10 horských výjezdů mimo dopravu vám to umožní.

​

Grosse Scheidegg

Fantastické výhledy na severní stěnu Eigeru a závěrečná pasáž kompletně bez aut: Může toto být ten nejúchvatnější horský průsmyk ve Švýcarsku?

Více informací zde.


Col de la Croix

Start se nachází v Bex, poté se trasa Col de la Croix vine krásnými vinicemi, až dosáhne horských vesnic Gryon a Villars a nakonec skončí na úpatí masivu Diablerets.

Více informací zde.


Les Agites

Nerušené výhledy na Ženevské jezero a vinařský region Lavaux si musí člověk zasloužit: 12 km a 9% stoupání od vinic v Yvorne.

Více informací zde.


Mittelberg

Průsmyk Mittelberg mezi Gruyère a Gstaadem nabízí ideální alternativu k průsmyku Jaun, který je v letních měsících často využíván motorovými vozidly.

Více informací zde.


Jezero Naret

Úchvatné výhledy od jezera Naret jsou vykoupeny 30kilometrovým stoupáním do údolí Maggia. Tento výjezd je srovnatelný s největšími alpskými průsmyky, ale bez provozu.

Více informací zde.


Průsmyk Sanetsch

Vinice na úpatí ledovce Tsanfleuron: tento skrytý klenot mezi švýcarskými průsmyky je 26 kilometrů dlouhý s převýšením 1 690 m.

Více informací zde.


Col du Lein

Průsmyk Col du Lein (1 623 m n. m.) nad Saxonem zpřístupňuje Val de Bagnes, a přitom se vyhýbá hlavní silnici přes Grand Saint Bernard. Několik stovek metrů šotolinové cesty nedaleko vrcholu působí dobrodružně.

Více informací zde.


Chasseral

Krajina pohoří Jura je díky vzdálenosti od hlavních silnic pro cyklisty obzvlášť vhodná. Col du Chasseral nabízí velkolepé výhledy na region Mittelland a Alpy.

Více informací zde.


Mauvoisin

Wallis je kantonem přehrad. Ty jsou často dostupné slepými silnicemi. Ráj pro cyklisty, který zahrnuje např. výjezd k přehradě Mauvoisin z Le Châble.

Více informací zde.


Umbrail

Nejvýše položený švýcarský průsmyk (2 501 m n. m.) je tajnou příjezdovou cestou ke známému Passo Stelvio.

Více informací zde.