úvod

Hory jsou krásné, i když zrovna nemáte na nohou lyže. Ve Švýcarsku se totiž dají zimní hory objevovat i po svých, protože snad každé středisko upravuje bezpečné cesty pro zimní turisty. Pravou romantiku ale zažijete až mimo civilizaci – a tam se dostanete právě na sněžnicích! Jaké to je a kam se ve Švýcarsku na sněžnice vypravit, čtěte zde.

​

Za okny ubíhají vesnice, zasněžená pole, louky a kopce. Najednou se z vlakového reproduktoru ozve: příští zastávka Sainte-Croix. Je čas vystoupit. Nacházíme se v srdci jedné z těch vesnic, jež leží schované mezi kopci a lesy Jury, která nabízí přesně to, proč jsme tady: tichou zimní krajinu, která čeká na objevení na sněžnicích. Sainte-Croix se proslavilo továrnami, v nichž zruční řemeslníci vyráběli hrací skříňky, psací stroje a fotoaparáty. Dnes tu ze zlatých časů zůstala továrna na hrací skříňky, malé Cinéma Royal a Grand Hôtel des Rasses. Grandhotel v malém měřítku, známý především panoramatickými výhledy na Alpy, je prý třídou sám o sobě.

Kouzelný les a pohádkový svět

Za chvíli potkáváme před hotelem naši průvodkyni na sněžnicích Anne Bornandovou, s níž se vydáme prozkoumat Le Chasseron. Sněžnice si nazouváme přímo před hotelem a vydáváme se po jedné z mnoha tras pro sněžnice. Za pár minut už mizíme v piniovém háji.

Po cestě nám Anne vypráví, jak se sem před 30 lety přestěhovala z nedalekého města Yverdon-les-Bains „za láskou“ a záhy se zamilovala i do tohoto regionu. „Je tu dobrá energie,“ říká. „Procházka těmito lesy vám pozvedne ducha.“ A je to pravda: už za chvíli se cítím jak v kouzelném lese. Jediné zvuky tady jsou šumění větru ve větvích, křupání sněhu pod nohama a datel kousek od nás.

Asi hodinu jsme procházeli tímto pohádkovým lesem. Pak jsme za sebou nechali poslední pinie a vydali se po pláních vedoucích k Le Chasseronu. Stoupali jsme stále výš, až jsme dosáhli hřebene, zastavili jsme se, abychom si vychutnali okolní krásu: moře hor a lesů, Neuchâtelské jezero a Yverdon-les-Bains obepínající jeho břeh, ohromnou plochu Švýcarské plošiny – a za ní zase Alpy. Tady nahoře jsou moje myšlenky volné jako vítr: vítr, který tančí okolo nás a ochromuje naše ruce a tváře, takže se brzy vydáváme na cestu dolů po opačné straně hřebene.

Daleko dole opět mizíme v lese, kde Anne zničehonic zastavuje. „Podívejte,“ říká, „tady je horská chata!“ A opravdu mezi stromy spatříme malý dřevěný domek se zelenými okenicemi – jako by tu bydlel Santa Claus. „To je La Casba,“ pokračuje Anne, „jedna z našich horských restaurací.“ Chvilku nato už sedíme v dřevem obložené místnosti, jejíž útulnost nás objímá jako milující tetička, a sdílíme sýrové fondue, bavíme se a smějeme, dokud nám žár ohně nerozehřeje naše tváře a duše.

Následující den nadešel čas opustit Le Chasseron a jeho kouzlo. Ulehčila nám to snad jedině skutečnost, že jedeme do Yverdon-les-Bains, místa plného historie. Hrad v srdci starého města vyzařuje moc dynastie Savojských už skoro před tisíci lety; termální minerální voda, která kdysi přitahovala staré Římany, dodnes prýští ze země ke spokojenosti koupajících. Odpoledne se k nim v termálních lázních přidáváme, necháme se nadnášet v třpytivém modrém venkovním bazénu a užíváme si uklidňující kouzlo 34stupňové vody.

Další tipy na túry na sněžnicích:

Alpthal, Mythen, Lucern a oblast Lucernského jezera

Údolí Alpthal leží deset kilometrů jižně od Einsiedelnu. Grosser Mythen tvoří majestátní kulisu pro výletníky na sněžnicích, kteří se vydávají objevovat stále se měnící stezky mírumilovnou zimní krajinou.

Sněžnice pro romantiky

Christian Golfetto je zapálený horolezec a jako své místo si vybral příhodnou oblast pro výlety na sněžnicích. Vysoko nad obcí Ricken v kantonu St. Gallen koupil zapadlou farmu, ideální místo pro svůj podnikatelský plán. Provozuje tu speciální turistické a dobrodružné túry a navíc pořádá workshopy, na nichž si můžete vyrobit vlastní sněžnice podle tradičních postupů amerických Indiánů a lovců. Highlight pro nostalgické návštěvníky, kteří chtějí se sněžnicemi začít pomalu a pohodově.

Další tipy z webu MySwitzerland.com

Detailní popisy tras, dobrou nabídku má např. Engelberg

Organizované výlety na sněžnicích

Ubytování vhodné pro výlety se sněžnicemi