úvod

Pokud máte čas jen na jediné město Švýcarska, pak je Lucern správnou volbou. Poloha na břehu jezera, vrchol Pilatus a Rigi, proslulý kapličkový most a Staré město s malebnými domy – to vše dělá z Lucernu ideální místo pro vaši dovolenou. Tajný tip: návštěva hradeb a hradebních věží, odkud je jedinečný výhled na město, přístupné zdarma. Z muzeí a galerií nelze vynechat návštěvu dopravního muzea, nejnavštěvova­nějšího muzea Švýcarska, na návštěvu si rezervujte alespoň 3 hodiny a nadace Rosengart s nabídkou Picassa a impresionistů.

Bližší informace naleznete na www.luzern.com.

​

Lilu – festival světla v Lucernu

Město Lucern je přímo ideálním místem pro konání festivalu světla Lilu, který se zde poprvé uskuteční 10. – 20. 1. 2019. Město samo o sobě nabízí nádherná romantická zákoutí a během festivalu bude pro návštěvníky Lucernu připraven bohatý doprovodný program.

Bližší informace naleznete zde.


Sáňkování na Pilatusu

Pilatus, domácí hora Lucernu, nabízí v zimě možnost sáňkování od stanice Fräkmüntegg až po prostřední stanici lanovky (Krienseregg), v případě dobrých sněhových podmínek je možné dojet na sáňkách až do Kriens. K dispozici jsou čtyři speciální sjezdovky v rozmezí od 200 metrů do 5 kilometrů a od technicky nenáročných až po náročné. Celkovem je možné se projet na 12 km sjezdovek s nádherným výhledem na Lucernské jezero a blízké Alpy.

Bližší informace naleznete zde.


Zimní nabídka na Pilatusu

Od 1. prosince 2018 do 31. března 2019 je zpáteční jízdenka na Pilatus se slevou až 20 % (platí pro jednotlivce i skupiny). Na Pilatus, dračí horu ve výšce 2.132 m n. m., se v zimě dostanete z Kriens (10 minut od centra Lucernu) panoramatickou kabinkovou lanovkou a posléze vysutou lanovkou z Fräkmüntegg, kde přestoupíte, za zhruba 40 minut. Pilatus v zimě nabízí ubytování v horském hotelu Bellevue či historickém hotelu Pilatus Kulm, dvě restaurace, možnosti procházek v zasněžené přírodě na vrcholek Oberhaupt a po části Dračí stezky a také sáňkařské trasy z mezistanice Fräkmüntegg do střední stanice panoramatické kabinkové lanovky na Krienseregg a při dostatku sněhu až do Kriens.

Bližší informace naleznete zde.


Nový Radisson Blu Hotel Andermatt

V zimní sezoně 2018/2019 se ubytovací kapacity v Andermattu rozšíří celkem 179 pokojů v rámci nového hotelu Radisson Blu Hotel Andermatt. Mimo pokojů nabídne hotel také restauraci, bar s velkým krbem a 6 konferenčních místností. Hotelová wellness zóna poté nabídne sauny, páru, 25 metrů dlouhý bazén a různé masáže.

Bližší informace naleznete zde.

Nová gondola ve SkiArena Andermatt-Sedrun

Od zimní sezony 2018/2019 bude v provozu nová sedačková lanovka Oberalp Pass – Schneehüenerstock, která zajistí hladkou a pohodlnou dopravu pro všechny milovníky lyžování v rámci největší lyžařské arény ve střední čísti Švýcarska.

Bližší informace naleznete zde.


Snow & Safety Days v Engelbergu

Každé pondělí, úterý a středu během ledna až března 2019 nabízí Engelberg speciální zimní dobrodružství. V rámci programu Free Winter Programe vás čekají výpravy za nejkrásnějšími sjezdy s místními průvodci z Avalanche Training Center na Trübsee, kteří vás seznámí mimo jiné i s lavinovými nástrahami Alp.

Bližší informace naleznete zde.


FIS Ski Jumping World Cup v Engelbergu

Vydejte se za jednou z TOP sportovních událostí letošní zimní sezóny 2017/2018. Ve švýcarském Engelbergu se ve dnech 15. - 16. 12. 2018 koná Světový pohár ve skocích na lyžích.

Bližší informace naleznete zde.


Tři světová nej ve třech dnech

Region Lucernského jezera nabízí svým návštěvníkům hned 3 světové unikáty, které stihnete za 3 dny navštívit – kromě nejstrmější zubačky světa na Pilatus a nejstarší zubačky Evropy na Rigi je možné cestovat také nejstrmější pozemní lanovkou světa na Stoos (stoupání až 110 %). Lanovka na Stoos vede z údolní stanice nedaleko Schwyzu ve výšce 562 m n. m. přímo do centra horské vesnice Stoos v 1.306 m n. m. Přepraví 1.500 osob za hodinu a je vhodná i pro přepravu rodin s kočárky, invalidních vozíků a zavazadel.

Bližší informace naleznete zde.


Andermatt a Sedrun spojené horskými lanovkami

S celkem 14 novými transportními zařízeními se SkiArena Andermatt-Sedrun stala největší lyžařskou oblastí středního Švýcarska. V sezoně 2017/18 byla zprovozněna kabinová lanovka Andermatt-Nätschen-Gütsch a sedačková lanovka Hinterbördli-Strahlgand. V letošní zimní sezoně bylo vše dokončeno a Andermatt je nyní plně propojen se sousedním Sedrunem.

Bližší informace naleznete zde.


Klášter Engelberg

Kořeněný alpský sýr se v Engelbergu vyrábí od 12. století. Nyní se v ukázkové sýrárně v engelberském klášteře přeměňuje čerstvé horské a alpské mléko v nejrůznější speciality z měkkého sýra. Celý den se tu z mléka vyrábí proslulý sýr zvaný Klášterní zvon (Engelberger Klosterglocke) ve 4 nádobách. Díky této unikátní výrobní metodě se tu sýr vyrábí nepřetržitě. Restaurace v sýrárně je otevřena každý den. Vychutnejte si různé delikatesy a současně sledujte sýraře v akci!

Bližší informace naleznete zde.


Dárky lucernských hoteliérů

Veřejná doprava v ceně ubytování. Pokud se ubytujete v některém z hotelů v Lucernu, získáte jízdenku zdarma na veřejnou dopravu ve městě (nevztahuje se na lodní dopravu). Platnost je na celou dobu vašeho pobytu, tedy ode dne příjezdu, do dne odjezdu. Při ubytování v Lucernu na více než dvě noci obdržíte navíc zdarma 2denní zimní Tell-Pass v hodnotě 110 CHF.

Bližší informace naleznete zde. a zde


Tell-Pass

Jízdenka Tell-Pass je nejjednodušší způsob, jak poznat Lucern a region Lucernského jezera. Návštěvníci se mohou těšit z dvou až desetidenní verze pro neomezené cestování vlaky, loděmi, autobusy a spoustou horských železnic a lanovek. Navíc jsou v Tell-Passu zahrnuty výrazné slevy na muzea, lázně a další atrakce. Pro děti je cena této jízdenky velmi atraktivní. Jedna jízdenka, tolik zážitků!

Bližší informace naleznete zde.**


Na lyže parníkem z Lucernu

Lucern umí báječně zkombinovat pobyt v jednom z nejkrásnějších měst Švýcarska s lyžováním v menších lyžařských resortech v okolí. Program oficiálně nese název City and Ski a v praxi vypadá takto: Bydlíte ve městě a každý den odtud vyrážíte veřejnou dopravou do jiného lyžařského centra. A do jednoho z nich (Klewenalpu) pojedete dokonce lodí! V týdnu tady mnoho lyžařů nepotkáte, ale v sobotu bývá na palubě cestujících v přezkáčích opravdu hodně. Cesta trvá něco přes hodinu a můžete ji využít ke kochání se kouzelnou krajinou i ke konzumování. Ale šetřete se, objevování menších středisek v okolí Lucernu můžete klidně věnovat celý týden!

Bližší informace naleznete zde.


Švýcaři jinak – Fasnacht

Za masopustním veselím se v únoru můžete vydat do Lucernu a věřte, že zážitky jsou to nezapomenutelné. Není to jen jednodenní akce, začátek je 28. 2. 2019 ráno a končí se až 5. 3. 2019. Fasnacht můžete spojit s lyžováním v Engelbergu, který je od Lucernu pouhou hodinu cesty vlakem nebo autem. A pokud nestihnete Fasnacht v Lucernu, tak se za masopustem můžete vydat do Basileje, kde se koná ve dnech 11. – 14. 3. 2019.

Bližší informace naleznete zde.


Kluziště Live on Ice a vánoční trhy

Již po osmé si můžete tento rok od 24. 11. 2018 do 2. 1. 2019 zabruslit na velkém uměle vytvořeném kluzišti Live on Ice před budovou KKL v samém centru Lucernu. Tento vánoční pohádkový svět na břehu Lucernského jezera nabízí bezplatné bruslení vedle mnoha dalších zajímavostí. Pokud nechcete bruslit, určitě navštivte vánoční trhy Lozärner Wiehnachtsmärt ve dnech 30. 11. – 19. 12. 2018.

Bližší informace naleznete zde.


Lucernský festival v listopadu

Milovníkům hudby a městské turistiky se v zimním období nabízí jedinečná možnost návštěvy Lucernského klavírního festivalu, který se koná ve dnech 17. – 25. 11. 2018.

Bližší informace naleznete zde.


Einsiedeln – největší klášter ve Švýcarsku.Vánoční atmosféra v Einsiedelnu

Einsiedeln s Černou Madonou je poutním místem a zdejší klášter je největší ve Švýcarsku. V předvánoční době tady navíc můžete zažít adventní trh ve dnech 1. – 9. 12. 2018, který patří k nejoblíbenějším a také největším ve Švýcarsku.

Bližší informace naleznete zde.


Nejbližší ledovec k Curychu a středisko s dlouhou sezónouEngelberg

Lyžařsky nejpřitažlivější je v regionu nepochybně Engelberg. Nejbližší ledovec k Curychu a středisko s mimořádně dlouhou sezonou a také jedinečným sjezdem v délce 12 km. Pravidelně se tu v předvánoční době koná také část světového poháru ve skocích na lyžích ve dnech 15. - 16. 12. 2018.

Bližší informace naleznete zde.


Nejvýše položené vánoční trhy Evropy

Pilatus – nejvýše položený vánoční trh Christkindlimärt přímo na vrcholové stanici Pilatus Kulm ve výšce 2.132 m n.m. Trh se tady koná vždy jen jediný víkend v listopadu, letos je to ve dnech 16. - 18. 11. 2018. Zajděte si i na vyhlídková místa na Pilatusu a vychutnejte si překrásné výhledy na Lucern a Lucernské jezero. Na Pilatus je možné se v zimní sezoně dopravit lanovkou z vecnice Kriens u hned vedle Lucernu.

Bližší informace naleznete zde.


Rigi a Pilatus – nelyžařské aktivity jako zimní pěší turistika, sněžnice nebo sáňkyRigi a Pilatus

Lucernské jezero má hned dva dominantní vrcholy – Královnu hor – Rigi a Pilatus. Obě hory jsou dostupné i v zimní sezoně a můžete se sem vydat za sportovními aktivitami – doporučit lze nelyžařské aktivity jako zimní pěší turistiku, sněžnice nebo sáňky, ale i gastronomické zážitky. Nejúžasnější jsou v každém případě jedinečné výhledy na malebnou krajinu Lucernského jezera.

Bližší informace k Pilatusu naleznete zde.
Bližší informace k Rigi naleznete zde.


Sněžnice na Trübsee nad Engelbergem

Před impozantní a působivou kulisou hor s Titlisem jako hlavním vrcholem, zanecháváte stopu v prašanu. Nová trasa pro sněžnice vede zvlněnou krajinou podél chráněné oblasti pro divokou zvěř na Trübsee. Abyste nerušili zvěř, zůstáváte stále na značené stezce. Nejvyšším bodem cesty je Bitzistock s výhledem hluboko do údolí Engelbergu. Okruh měří necelé 3 kilometry a trvá 1,5 hodiny. Výchozím bodem je horní stanice Älplerseils Untertrübsee-Obertrübsee nebo zimní stezka pro pěší okolo Trübsee.

Bližší informace naleznete zde.Horská chata Stoos Hütta u Lucernu

Vychutnejte si odpočinek na sluneční terase na horské chatě Stoos Hütta, po dni stráveném na lyžích nabízí ideální příležitost občerstvit se a nabrat energii na další sjezd. Stoos Hüttä se nachází hned vedle lyžařského vleku na Sternegg (cca 35 minut jízdy od Lucernu).

Bližší informace naleznete zde.Nový hotel frutt Family Lodge v Melchsee-Frutt

Využijte v Melchsee-Frutt minulou sezonu otevřený hotel frutt Family Lodge Melchsee-Frutt, který nabízí moderní design skloubený s klasickým alpským stylem, který je typický pro síť hotelů frutt Family Lodge. Hotel v Melchsee-Frutt je zaměřen primárně na rodiny s dětmi a návštěvníky, kteří vyhledávají aktivní odpočinek.

Bližší informace naleznete zde.


TITLIS Xpress gondola

Vydejte se za zimními radovánkami na Trübsee, kam vás dopraví lanovka TITLIS Xpress gondola z Englebergu. Díky nejmodernějším technologiím nabízí lanovka rychlou a pohodlnou dopravu. Každá kabinka navíc nabízí celkem osm míst k sezení.

Bližší informace naleznete zde.


Romantické zážitky ve švýcarském LucernuSki safari

Oblast Lucernského jezera sice nepatří mezi vyhlášené lyžařské destinace, můžete se ale těšit na zajímavé lyžařské safari a také cestu na sjezdovku lodí, to třeba když se vydáte na lyže z Lucernu na Klewenalp. Region nabízí celkem 500 km sjezdovek v 15 jedinečných malých střediscích. Kdo dává přednost romantičtějším zážitkům, může se vydat se sněžnicemi do Engelbergu, Muotathalu nebo Stoosu.

Bližší informace naleznete zde.


Otáčecí kabina z Titlisu do EngelberguExtra dlouhý sjezd z vrcholu až do údolí – 12 km

Jeden z nejdelších sjezdů v Alpách je trasa z Titlisu do Engelbergu. 12 km dlouhý sjezd s převýšením 2 000 m je v údolní části zasněžován a nabízí tak sněhovou jistotu po celou sezónu. Na Titlis vás navíc v posledním úseku cesty dopraví otáčecí lanovka Titlis Rotair.

Bližší informace naleznete zde.
Lucern v létě.Lucern mapa

Luzern Tourismus
Tel. +41 (0)41 227 17 17
www.luzern.com

 


Lucern logo