úvod

V poslední době jsou mezi lidmi a turisty velice populární drony. Díky těmto malým létajícím zařízením můžete pořídit neobvyklé a nezapomenutelné fotografie či videa z vaší dovolené.

​

Švýcarská příroda je přímo ideálním místem pro vaše fotografie a videa pořízená z dronu. Tato alpská země je sice uživatelům dronů otevřená, ale i zde existují zákony a předpisy, které je nutné dodržovat, aby jste se vyhnuli postihu.

Dle federálního zákona z roku 2014 je nutné dodržovat následující body

  • Dron musí mít operátor stále na očích.
  • Dron se nesmí pohybovat nad skupinami lidí (24 osob a více) nebo v jejich okolí do vzdálenosti 100 metrů.
  • Dron musí být schopen zabránění ztráty kontroly nad dronem, zvláště v případě ztráty signálu mezi ovladačem a dronem (např. funkce automatického návratu apod.).
  • Fotografie či videa z dronu je možné pořizovat v souladu s platnými zákony, zvláště s přihlédnutím na ochranu osobních dat a vojenských či civilních objektů.

Kdy je nutné mít speciální povolení pro použití dron

  • váha dronu je vyšší než 30 kg
  • při plánovaném letu nebude mít operátor dron přímo na očích (využívá speciálních brýlí pro přenos obrazu)
  • plánovaný let s dronem bude ve vzdálenosti menší než 100 metrů od skupiny lidí a menší než 5 km od civilních a vojenských letišť

Kdy není nutné mít speciální povolení pro použití dronu

  • váha dronu je pod 30 kg
  • při plánovaném letu budete mít dron vždy přímo na očích

Výjimky z těchto předpisů je možné získat na základě speciálního povolení, které je zpoplatněno 50 – 5.000,- CHF.

Každý kanton může mít vlastní dodatečné nařízení pro provozování dronů (např. město Curych). Kantony Graubünden a Wallis nemají žádné další speciální zákony upravující provozování dronů.

Harmonizace s novou regulací EU:

Integrace nové regulace EU k používání dronů do švýcarského práva byla odložena. Od 1. 1. 2021 je tak nadále nutné se řídit švýcarskými zákony a předpisy o používání dronů na území a ve vzdušném prostoru Švýcarska.

Bližší informace k provozování dronů ve Švýcarsku naleznete na webu FOCA (Federal Office of Civil Aviation) a u asociace Swiss federation of civile drones (SFCD).

Další užitečné odkazy:

A jak může vypadat takové video z dronu ze Švýcarska naleznete zde.