úvod

Nad Neuchâtelským jezerem se příroda přestavuje v tom nejlepším světle. Vytvořila ohromný přírodní amfiteátr Creuxdu Van, nad kterým by žasli i římští bohové. Gladiátory a herce vystřídali kamzíci, kteří hlídají vysoké stěny ochozů. Turisti tak jen nevěřícně žasnou nad archaickou hrou přírody.

​

Okružní túra ve Val de Travers

Nejlépe si vychutnáte magickou atmosféru při skoro čtyři a půl hodiny dlouhé okružní cestě, kterou si můžete i trochou okořenit sestupem do podzemí a návštěvou světoznámých asfaltových dolů u Travers. Samotný amfiteátr je však i sám o sobě neskutečný.

Jedná se o skalní útes tvořený převážně vápencem, za jehož vznikem před 200 miliony let stojí neutuchající práce eroze, vody a ledu. Tento polokruhový útvar, jež téměř do detailu připomíná starověké římské amfiteátry sloužící jako divadla, se pyšní úctyhodnými rozměry, a to 1 400 metry na šířku a 150 metry na výšku.

Není se tak čemu divit, že amfiteátr i okolí je přírodní rezervací, kde se díky unikátnímu klimatu vyskytuje bohatá fauna i flora. Projít si jej můžete po jeho okraji a pozorovat místní obyvatele – kamzíky, sviště, srny i dravce. Až na úplném dnu tohoto kotle vyvěrá pramen, „fontainefroide", jehož voda má po celý rok čtyři stupně nad nulou.

Asfaltové podzemní cesty

Pokud zavítáte k amfiteátru, určitě byste si neměli nechat uniknout ani druhou atrakci tohoto údolí a vypravit se do podzemí. Od Neuchâtelského jezera až k francouzské hranici můžete prozkoumávat stovky metrů podzemních štol asfaltových dolů. 100 kilometrů štol zde bylo vybudováno mezi lety 1711 a 1986. Po asfalt právě z tohoto údolí Travers se můžete procházet třeba v Londýně, Paříži nebo New Yorku.

V současné době je přístupný jeden kilometr štol, kde návštěvníci jako bonus ochutnají také místní specialitu, šunku dušenou v asfaltu. Nemusíte se však obávat, že tuto pochoutku váš žaludek nezvládne. Na pomoc vám přispěchá „zelená víla“. Val de Travers je totiž také domovem absintu, další atrakcí tohoto zajímavého nejen přírodního úkazu.