úvod

Nedaleko vesničky Eusigne, v údolí Val d’Hérens si příroda opět jednou vyhrála. Ze svahu zde vyrostly skalní útvary, které až nápadně připomínají pyramidy nebo kamenná termitiště.

​

V délce přibližně 500 metrů se ze mě tyčí 10 až 15 metrů vysoké jehlany s průměrem až 3 metry. Tyto skalní útvary připomínající pyramidy jsou tvořeny z morénového materiálu, některé mají ještě přídavek. Velké přibližně 20 tunové kamenné bloky z granitové břidlice nebo serpentinou, které pyramidy chrání před povětrnostními vlivy.

Skrze pyramidy

Před 10 000 lety začal Eringerský ledovec ustupovat čímž se vytvořily dvě údolí a říčky Borgne a Dixence. Ustupující ledovec po sobě zanechal spoustu morenového materiálu, který vyplňoval dutiny v ledovci, postupně docházelo ke stlačování dutin. Tyto skalní útvary byly vystaveny větru, dešti i erozi až je příroda zformovala do současné pyramidové podoby.

V roce 1947 byl skrz pyramidy postaven silniční tunel. Takže si je i během cesty můžete velmi dobře prohlédnout. Dnes jsou pyramidy významnou geologickou památkou a jsou chráněny.

Hned vedle v údolí Val d’Hérémence najdete také další zajímavost. Přehradu Grande Dixence, jejíž 285 metrů vysoká hráze je nejvyšší betonovou hrází na světě. Je stejně široká jak základna slavné Cheopsovy pyramidy a dvakrát tak vysoká a objemná. Jakmile projedete skrz pyramidy, otevře se vám výhled na zelené údolí Val d’Hérens orámované korunami stromů. Nad nimiž se tyčí špičky hor a leskne se „bílý zub“ čtyřtisícovky Dent Blanche.