úvod

Obrovská zaledněná oblast s 11 čtyřtisícovkami, to je masiv Monte Rosa. Ve kterém najdete i druhou nejvyšší horu Evropy Dufourspitze (4 634 m).

​

Masiv Monte Rosa se nachází na pomezí Švýcarska a Itálie. Už při prvním pohledu se vám to množství sněhu a ledu vryje do paměti. Ledovce obepínají vrcholy Breithornu, Lyskammu a Monte Rosy. Ve formě splazů pak zasahují až do okolních údolí.

V zimě tak vytváří ideální podmínky pro pohyb na lyžích a na skialpinistické tůry. V létě je to naopak trochu komplikovanější. Díky četným trhlinám je pohyb po ledovci náročný

Monte Rosa Hütte

Ideální základnu pro skialpové výlety jednoznačně tvoří chata Monte Rosa Hütte, která je nejen technologickým a futuristickým unikátem. Najdete ji nad soutokem ledovců Gornergletscher a Grenzgletscher. Díky vhodné poloze umožnuje vyrážet treky do všech směrů.

Na sever k vrcholu Stockhorn, na severovýchod k hřebeni Weissgrat, na východ do srdce masívu k vrcholům Nordend a Dufourspitze, na jihovýchod k ostatním vrcholům Monte Rosy a k Lyskammu, na jih k dvojčatům Castor a Pollux, na západ po Gornerském ledovci.

TIP: Z dostupných vrcholů Monte Rosy určitě nevynechejte Signalkuppe (Punta Gnifetti). Najdete tam nejvýše položenou chatu v Alpách, ze které si budete moci užít dech beroucí výhledy na ostatní vrcholy

K vrcholům Monte Rosy je třeba vyrážet brzy ráno. Cesta je dlouhá a vyznačuje se velkým převýšením. Nemusíte se obávat. Stopa je většinou vyšlápnutá při severním okraji ledovce, kde nehrozí tak velké riziko lavin řítících se ze severních svahů.