úvod

Turistická destinace Gstaad se nachází východně od Ženevského jezera na rozhraní kantonů Bern s převažujícím podílem německy mluvícího obyvatelstva a Vaud, který je již frankofonnní. Gstaad patří mezi luxusnější prominentní švýcarská střediska a lyžování tak zde není jedinou možností, jak strávit dovolenou.

​

Gstaad ležící v nadmořské výšce kolem 1 000 m je obklopen sice níže položenou, ale za to o to rozsáhlejší lyžařskou oblastí s jednotným skipasem (nadmořská výška do 2000 m, s výjimkou ledovce Diablerets – Glacier 3000). Oblast tvoří šest lyžařských středisek, vzájemně propojených železnicí nebo skibusy. Najdeme zde přes 110 lanovek a vleků s celkovou přepravní kapacitou více než 67 000 osob za hodinu, které obsluhují 497 kilometrů sjezdových tratí všech náročností (s členěním 230 km modré, 184 červené a 83 černé sjezdovky).


Sjezdovky vedoucí z Wasserngratu, v údolí je dobře patrné městečko Gstaad


Největší lyžařskou houpačku zvanou Snow Paradise 2000 najdeme na svazích mezi Gstaadem a obcemi Saanenmöser, Zweisimmen, Schönried a St. Stephan. Lyžařské terény jsou zde pestré, nicméně převažují spíše lehké a středně obtížné, zato dlouhé sjezdovky. Oblast se 125 kilometry sjezdovek a 26 přepravními zařízeními je tak velmi vhodná pro nenáročné lyžaře a rodiny s dětmi.


Sjezdovka podél kabinkové lanovky ze Zweisimmenu na Rinderberg


Skipas platí i pro 15 km vzdálený ledovec nad obcí Les Diablerets (Glacier 3000) s 25 kilometry sjezdovek, kde se lyžuje v nadmořské výšce až 3000 m n. m., a který ocení především sportovnější lyžaři. Velkým zážitkem je už cesta moderní dvojúsekovou velkokabinovou lanovkou od průsmyku Col du Pillon, případně jinými lanovkami od níže položené osady Reusch na ledovec, kde se u vrcholové stanice nachází panoramatická restaurace od architekta Maria Botty. Celoročně přístupný je i 107 m dlouhý lanový most „Peak Walk by Tissot“, který spojuje předvrchol u horní stanice lanovky s hlavním vrcholem s vyhlídkovou plošinou. Odtud je jedinečný výhled až k masívu Mont Blancu. Lahůdkou je také 14 km dlouhý sjezd z ledovce Glacier 3000 do Oldensattel-Reusch s převýšením 1700 metrů.


107 m dlouhý lanový most „Peak Walk by Tissot“ spojuje předvrchol u horní stanice lanovky Glacier 3000 s hlavním vrcholem s vyhlídkovou plošinou


Na své si v oblasti Gstaad přijdou také snowboardisté. Ve Snow Paradise 2000 najdeme skicross park „Vanille Noir“, na ledovci Glacier 3000 pak Monsterpark Glacier se dvěma U-rampami, různými překážkami, skoky a mnoha dalšími atrakcemi. V La Braye-Château d'Oex na okraji oblasti se nachází další Snow Park „La Braye“. Zkrátka nepřijdou ani běžkaři - okolí Gstaadu nabízí mnoho možností na placených okruzích, které vedou až k dolní stanici velkokabinové lanovky na ledovec Glacier 3000. Gstaad je především střediskem zábavy a odpočinku, kde kromě mnoha obchodů a místního kasina můžeme navštívit také krytý bazén spojený s relaxačním centrem nebo vyzkoušet plážový volejbal. Místní specialitou je pak Snow golf na hřišti s devíti jamkami. Vyzkoušet můžete také sáňkování, jízdu psím spřežením nebo se můžete vydat na procházku po upravených cestách zasněženou krajinou. Za návštěvu stojí také sousední Château d'Oex, který je evropským centrem létání horkovzdušnými balóny. Všechny domy v Gstaadu jsou postaveny ve stylu chaletů, což tomuto městu propůjčuje neopakovatelné kouzlo. Gstaad je také centrem koncertů a festivalů, které zde mají dlouhou tradici.


V zimě si v Gstaadu a okolí na své přijdou kromě lyžařů také milovníci běžeckého lyžování


V Gstaadu to žije také v létě. V provozu je zde celá řada lanovek (i v případě špatného počasí je každý den v provozu alespoň jedna), které zpřístupňují značené turistické trasy všech obtížností. Oblast je vyhledávaná také milovníky paraglidingu a jízdy na horských kolech a adrenalinovým zážitkem je jízda na bobových drahách, které se nachází na vrcholu Rellerli a také na ledovci Glacier 3000.


Gstaad je také vyhledávanou destinací paraglidery