úvod

Zimní sporty, především freeride a skialpinismus, jsou velmi závisle na počasí. Kdo by nesnil o lyžování po nedotčené pláni, po kolena v prachu, bezvětří a modré nebe nad hlavou. Zkrátka taková ta klasika, co se na vás hrne ze všech fotografii a videí s touto tématikou.

​

Teď ta realita. Kolik takových dní dokážete za sezónu odjezdit? Pokud si naplánujete přesný termín a místo konání vašeho výletu dlouho dopředu, tak vaše pravděpodobnost se bude rovnat takřka nule. Jak teda zajistit, abyste ty TOP podmínky dokázali trefit?

Zkuste si někdy zahrát na lovce prašanu a půjčte si v zimě obytňák nebo přestavte starou dodávku. A ti nejšťastnější jen „odzimují“ svůj pojízdný domov a vyrazí v zimě do hor.

Na druhou stranu, bydlení v zimě v obytňáku není jako vyrazit si v létě do Bibione na pláž. Je potřeba dodržovat pár pravidel, aby se z vaší cesty nestala noční můra. Ve stručnosti se vám pokusím předat pár tipů a triků, které jsem za svou loveckou kariéru nashromáždil, abyste si dokázali užít dosyta lov.

Když se rozhodnete vyrazit

Určitě byste si měli zjistit jak je to s parkováním a tolerancí obytných vozů v oblasti. Jsou lokality, kde vás nemilosrdně vykážou, v horším případě i pokutují. Takový příklad je třeba dvojice lyžařských středisek St. Anton a Lech – Zürs, kde vám nepomůže ani maskovaná dodávka. Pokuta 700 eur opravdu nestojí za to. V Söldenu je to o trochu lepší, tam vám hrozí jen 40 eur za noc.

V Italském Livignu můžete parkovat jen s auty pod 210 cm výšky. A o Švýcarsku raději psát ani nebudu. Ale rozhodně to není tak strašné, jak to teď vypadá. Obecně platí, čím menší středisko, tím méně problémů. Zaparkujte vždy na nejvzdálenějším místě na parkovišti, ať nepřekážíte sněžným pluhům a v 99 % Vám nikdo nic neřekne.

S dobrým obutím…

Cesta. Zapomeňte na celoroční pneu. To platí pro majitele vlastních obytňáku. Pro ty, co si ho půjčí, vždy si zkontrolujte, zda sněhové řetězy opravdu pasují! Ne zřídka kdy se vyráží do míst, kde je sněhová kalamita v plném proudu. Ale pokud máte výborné gumy, řetězy a trochu řidičských dovedností na sněhu, obytňák vyjede opravdu všechno!

Mráz, voda, eletrika a plyn

Zde je potřeba opravdu dodržovat pár základních pravidel. Vždy auto dokonale zaparkovat tak, aby mohla voda odtékat z odpadní nádrže, která musí být otevřená. Plyn berte jen propan. Pokud vezmete klasický propan/butan láhve, tak spálíte jen propan a butan vám zmrzne. U extrémně špatně izolovaných aut vám může deseti kilová propanová bomba vydržet klidně jen dva dny.

Šetřete elektřinou. Budete jí potřebovat na rozhánění teplého vzduchu po autě, aby vám nezamrzla voda. V zimě vám při dobíjení baterii solární panely moc nepomohou. V případě použití elektrické centrály, buďte ohleduplní na sousedy. Pusťte si ji v noci pod hotelem a rozhodně se můžete začít sázet, za jak dlouho dorazí chlupatí. Nikoho nebude zajímat, že vám zrovna zamrzá voda. Do - 5 °C nemají ani ty špatně zaizolované vestavby výraznější problémy. Chleba se začíná lámat při -10 °C a při -20°C jde už vážně do tuhého, ale pořád se to dá. Jen je dobré mít sebou pár vychytávek. V případě, že zamrzne odpad, pomůže NaOH + vařící voda.

V případě, že dochází elektřina, je dobré mít ledkové přenosné lampičky, svíčky, nebo plynovou lampu. A když zamrzne voda, 20 litrový kanystr se vždy někam vejde. Zkrátka mít vše zdvojené. Hlavně, aby člověk přečkal noc. Přes den se oteplí a při nejhorším stačí dojet do údolí.

Rozhodně se toho nebojte a doufám, že vám těchto pár základních rad pomůže při objevování nového, protože celý svět je jeden velký freeride.


Auto: Ondřej Pekárek - lyžař, fotograf, kameraman a pořadatel freeridových kempů v exotických destinacích.