úvod

Počasí přeje, takže nás vrtulník může vynést až na 4260 m n. m., do sedla Col del Lys. Za hluku vrtule, která zvedá sněhovou tříšt, se loučíme s pilotem a nasazujeme lyže. Je brzy ráno, bude to náročný lyžařský den.

​

Nad námi se tyčí už jen Dufourspitze, nejvyšší štít masivu Monte Rosa a nejvyšší hora Švýcarska. Vedou odtud dvě trasy: Jedna vede na sever do italské Gressoney nebo Alagny. My se ale pouštíme do čtyřhodinového sjezdu na druhou stranu, po ledovci Grenz a Gorner směrem do švýcarského Zermattu.

Ve chvíli, kdy se ledové skály otevírají a séraků ubývá, blyští se po pravé straně Monte Rosa Hütte. Tato chata byla otevřena roku 2009 a okamžitě se dostala na stránky všech učebnic architektury. Pomalu opouštíme jízdu po ledovci s nádhernými výhledy a vjíždíme do úzkého žlabu, abychom se trefili na sjezdovku Furi. Po chvíli odpočinku v Zermattu jsme si ještě dali pár žlutých skiroutes v oblasti Stockhornu.Monte Rosa je nejmohutnější alpský masív. Jedná se asi o 50 km dlouhý řetězec vrcholů, procházejícím hranicí mezi passo di Monte Moro a colle del Teodulo - Theodulpass. Mimo italsko - švýcarskou hranici leží pouze vrchol Dufourspitze ve Švýcarsku a Naso del Lyskamm, Punta Giordani, Piramide Vincent, Balmenhorn a Corno Nero v Itálii.


Autor: Michal Kroužel