úvod

Adelboden je horské městečko v Bernských Alpách, které leží v nadmořské výšce 1350 m n. m. Každoročně se tu pořádá iglú festival, Světový pohár v alpském lyžování a další zajímavé akce. Oblast je oceněna certifikátem „Alpine Wellness holiday resort“, nabízí kvalitní lyžařské terény a je vhodná také pro rodiny s dětmi.

​

Lyžařská oblast

Lyžařská oblast Adelboden (1350 m – 2400 m) je propojená s oblastí Lenk a dohromady nabízí více než 210 km sjezdovek.

Střediska jsou vhodná pro lyžaře, snowboardisty i telemarkisty. Jako ve všech střediscích, i tady najdete ploché úseky, které nepotěší především snowboardové nadšence. Zejména trasa z Berglager do Adelboden může být pro méně zdatné jezdce únavná.

Areál je ideální pro začátečníky, pokročilé i zdatné lyžaře. Přes 50 % sjezdovek je červených, necelých 40 % modrých a pouze 7 % představují černé sjezdovky. Pokud jste profíci, kteří jezdí nejraději po těžkých sjezdovkách, objedete je patrně za jeden den. Na druhou stranu se můžete těšit na jednu z nejtěžších sjezdovek ve Švýcarsku – Chuenisbärgli.

Možnosti freeridu

Adelboden nabízí pěkné terény pro off-piste, neboli jízdu mimo sjezdovky. Nezapomínejte však na lavinové nebezpečí a přibalte si lavinové vybavení. Nejstrmější off-pisty najdete v areálu Geils. Příjemný je i kuloár pod sedačkovou lanovkou.

Další zajímavou freeridovou oblast najdete nedaleko kotvy vedoucí do stanice Stand. Když vyjedete nahoru, odbočte doprava a traverzujte do jednoho ze tří údolí. Doporučuji napojit se po cestě dolů na červenou sjezdovku číslo 63. Dejte si pozor, ať nesjedete až k řece, poněvadž jinak vás čeká 20 minutový výšlap zpátky. Popřípadě si přibalte do batohu i pásy.

Off piste terény najdete také o něco dále, v areálu Engstligenalp a TschentenAlp. Z kotvy, která vede na TschentenAlp, můžete přejet na mírné, otevřené svahy. Vhodné terény na freeride najdete i u sedačkové lanovky. Dávejte ale pozor na sáňkařské dráhy, které se nachází mezi lanovkou a červenou sjezdovkou číslo 90.

Freeridová trasa číslo 97 ze střediska TschentenAlp vede zpátky do Adelbodenu. Než se však tímto směrem vydáte, zjistěte si, zdali je na ní dostatek sněhu.

Pro freestylery

Pokud trávíte většinu času v parku, vyrazte do Gran Masta Park, který je určen pro jezdce všech úrovní. Těšit se můžete na skokánky (3 – 18 metrů vysoké), raily a boxy nejrůznějších tvarů a velikostí. U-rampu tu však nenajdete.

Pro rodiny s dětmi

Děti do šesti let mají lyžování zadarmo. Ceny permanentek pro děti ve věku 6-15 let jsou o necelých 50 % nižší než ceny pro dospělé.

Oblast Adelboden nabízí i sáňkařské trasy a další zajímavé vyžití, které ocení nejen rodiny s dětmi.

Sněžnice, „skialpy“, lezení v ledu a další aktivity

Oblast Adelbodenu je vhodná i pro zimní turistiku. Kromě upravovaných tras pro běžkaře a pěší turisty, můžete vyrazit na výlet na lyžích nebo vyzkoušet noční sněžnicový výlet s průvodcem. Nedaleko Adelbodenu se také nachází vhodné terény pro lezení v ledu.

Milovníky snow barů a dobrých restaurací potěší hustota horských chat a občerstvení, které najdete například i v iglú. Pochutnáte si na místních specialitách a opálit se můžete na slunečních terasách.

Zajímavé akce, které stojí za návštěvu

V lednu se pravidelně koná lyžařský světový pohár FIS Ski World Cup na sjezdovce Chuenisbärgli, která je po zbytek roku otevřená pro veřejnost.

V únoru přibližně stovka dvoučlenných týmů soutěží v závodě zvaném Horäschlittä Renä, který se jede na tradičních saních.

Od února do března se každý pátek můžete zúčastnit závodu zvaného “Chuenis bi Nacht”, který probíhá v noci na sjezdovce Chuenisbärgli, kde se každoročně koná Světový pohár v lyžování. Těšit se můžete i na zajímavý doprovodný program.

V březnu si nenechte ujít Ski Festival Adelboden-Lenk a Iglú Festival, při kterém zájemci staví iglú vesničku.

Závěr a celkový dojem

Na středisku Adelboden se mi líbí především variabilita lyžařských terénů a možnost freeridu. Pokud jedete do Adelbodenu na delší dobu, nemusíte se bát, že byste se tu nudili. Díky propojení se střediskem Lenk si užijete přes 200 km sjezdovek. Pokud si chcete od lyžování odpočinout, doporučuju vyrazit na výlet do okolní přírody, kterou lze prozkoumat díky pěším a sněžnicovým trasám. Zkušení skialpinisté mohou vyrazit do tichých zákoutí Bernských Alp a milovníci ledu na zamrzlé vodopády Engstligenalp.


Autor: Marti Labohá