úvod

K zimní aktivní dovolené, věnované lyžování, snowboardu a celodennímu pobytu na sjezdovkách neodlučitelně patří i odvrácená strana. Odpočinek, párty a další zimní radovánky. Ve Švýcarsku, kde není v zimě o sníh nouze, kde jsou hory posety útulnými chatami a množstvím luxusních spa, si této zábavy užijete, jak vám bude libo.

​

Luxusní Samnaun

Samnaun leží na hranici s Rakouskem a spolu se střediskem Ischgl tvoří jednu z nejlepších a nejluxusnějších lyžařských oblastí v Alpách - Silvretta Arenu. V Samnaunu je velký, celoročně otevřený, aquapark Alpenquell s mnoha bazény, saunami, možnostmi masáží – zkrátka se vším, co k modernímu aquaparku patří.

Pokud jste příznivci netradiční zábavy a sportu, určitě si zkuste zahrát metanou – hru, kde se kameny po ledu snažíte doklouzat nejblíže gumovému kroužku. Je zde k dispozici hned několik ledových ploch, kde si veškeré náčiní můžete zapůjčit.

Bary a restaurace tu nepřehlédnete. Vzhledem k velikosti Silvretty si na své příjde opravdu každý. Ke konci lyžařské sezóny se přímo v srdci Silvretta arény na Idalpu pořádá otevřený koncert. V minulosti zde zpívaly hvězdy jako Tina Turner, Bon Jovi či Elton John.

Drahá, ale pestrá zábava v St. Moritz

Asi nejluxusnějším střediskem ve Švýcarsku je St. Moritz, ležící v údolí řeky Inn. Je všeobecně známo, že luxus něco stojí a ani toto středisko není výjimkou. Můžete si být ale jisti, že za své peníze dostanete odpovídající služby, které vás nezklamou a na které budete dlouze vzpomínat.

Nabídka apres-ski aktivit je skutečně široká. Kromě luxusních bazénů, barů a výborných restaurací je v St. Moritz možnost kulturního vyžití. Zajít si můžete do několika místních muzeí. Za zmínku stojí určitě Muzeum Engadinu, kde můžete sledovat, jak se před staletími žilo v tomto největším Švýcarským údolí.

St. Moritz Design Gallery je součástí moderního parkoviště mezi jezerem a nádražím. Je otevřena 24 hodin 365 dní v roce a najdete v ní moderní umění a reflexi aktuálních témat ve formě velkoformátových posterů. Vstup je zdarma. Další lahůdkou jsou koňské dostihy, na zamrzlém jezeře anebo jízda na saních v koňském spřežení. K dispozici je dosti netradičně i zimní golfové hřiště.

Muzeum hraček v Davosu

Davos patří také k velmi luxusním švýcarským střediskům a tak zde naleznete vše, co čekáte. Restaurace, bary, bazény i kluziště. Oproti jiným střediskům je zde i kino a také spousta galerií a muzeí. To nejzajímavější muzeum je muzeum expresionisty Ernsta Ludwiga Kirchnera. Pokud máte děti, jistě zaujme muzeum hraček z 18. a 19, století.

Zermatt se stejnojmennou kulisou

Jedna z nejhezčích a také nejfotografova­nějších hor Evropy je Zermatt. Stejnojmenné středisko vás neohromí tak širokou nabídkou, jakou nabízejí bohatší bratříčci, ale i tak se nemusíte bát, že se budete po denním sportování nudit.

Za návštěvu jistě stojí nejvýše položená Iglú vesnička na Rotenbodenu v nadmořské výšce 2.727 m v jejímž centru se nachází pravý ledový bar s výborným domácím svařákem a luxusními sýrovými fondue. V ostatních ledových domečcích se nachází luxusní pokoje, které jsou vybavené elektřinou i vlastními záchody. Ty nejluxusnější nabízí i vířivku s výhledem na noční nebe. Podobné iglú vesničky najdete kromě Zermattuu také v Englebergu, Gstaadu, Davosu a Stockhornu.

Hodně zajímavou, ale také velmi drahou atrakcí pro tento region je speciální panoramtický vlak Glacier Express. Jeho vysokopoložená úzkorozchodná trať vede z jihošvýcarského Zermattu na východ do Svatého Mořice kolem několika švýcarských ledovců, které daly expresu jméno. Mnohem překvapivější je druhá část názvu, jelikož o expres opravdu příliš nejde. Trať dlouhou kolem 200 kilometrů jede přes 7 hodin. V rámci toho projede téměř stovkou tunelů a přejede skoro 300 mostů. Tento zážitek vás bude stát celých 149 €. Pro více informací navšicte web Glaicer Expressu.

Saas-Fee

Kousek od Zermattu, co by kamenem dohodil, najdete středisko Saas Fee. V údolí Saastal jej svírají Dom (4545 m) a nádherný Weismiess (4023 m). Centrum apres-ski aktivit najdete jistě v Freizeitizentrum Bielen Aqua Wellness. Kromě očekávaného bazénu tu najdete i neočekávané tenisové či badmintové kurty.

4 údolí

Nad údolím Rhony poblíž jihošvýcarského Sionu se rozprostírají lyžařské terény jedné z nejrozsáhlejších oblastí Švýcarska - 4 údolí. Hlavními centry jsou dvě horské vesničky - Veysonnaz ve východní části a Verbier v západní. Ve Verbieru nejdete Centre Polysportif, kde můžete navštívit bazén, fitness, solárium, saunu nebo si zahrát golf, squash či tenis.

Autor: Michal Kroužel