úvod

Stejně tak, jako jiná místa ve Švýcarsku, i Ženeva nabízí zážitky zcela ZDARMA. Takže švýcarské franky nechte zatím v peněžence a přečtěte si pár tipů, jak si užít Ženevu i bez výdajů.

​

1. Hlavním lákadlem pro turisty je kromě Autosalonu Ženevské jezero (Lac Leman). Procházka kolem jezera samozřejmě zpoplatněna není. Vezměte kolečkové brusle, kolo nebo se jen tak projděte. Příjemná pro Vás může být i tzv. Baby pláž, kde žádný vstup není. (pozor, nesplést s Geneve plage)


2. Brouzdaliště (Pataugeories) zdarma. Z této možnosti budou nadšené hlavně rodiny s malými detmi. Mrzuté dítě dokáže s výlety řádně zamávat. Při příjemném osvěžení ve vodě půjde vše lépe. Ženeva disponuje 16ti brouzdalištemi zdarma pro děti do věku 7 let (www.ville-geneve.ch/…pataugeoires).


3. Dobrou pomůckou pro všechny, co hledají informace na internetu je 290 míst s wi-fi (www.ville-geneve.ch/wifi).


4. Katedrála St. Piere a Maison Tavel – milovníci historie ocení návštěvu protestantské katedrály Saint Pierre, která je dominantou starého města. Zpoplatněna je pouze vež – 5 CHF. Hned v sousedství se nachází Maison Tavel (dům rodiny Tavel) se stálou expozicí urganistického rozvoje města.


5. Bleší trh na Plainpalais – každou sobotu dopoledne


6. Přírodovědné muzeum Museé d’historie naturelle – moc je hezké pro návštěvu rodin s dětmi.


7. Museum umění a historie Museé d’art et historie.


8. Za zmíňku stojí parky a místa se zviřaty. Jmenovitě Bois de la Batie (www.ville-geneve.ch/…s/bois-batie).


9. Pro cyklisty je užitečná adresa www.geneveroule.ch. V Ženevě je na několika místech možné zapůjčit kolo. Od dubna by měl být tento servis zdarma, ale lepší ověřit vždy před cestou.


10. Cestující letadlem na letišti určitě poteší ještě před východem z prostoru, kde se vyzvedávají kufry, automat na místní MHD (TPG). Je zde k vyzvednutí lístek zdarma, který slouží k přepravě z letiště hromadnou dopravou do vašeho místa pobytu, hotelu, atd.!


11. I zimní radovánky si lze užít. Jsou zde různá venkovní kluziště s půjčovnou bruslí oproti vratné záloze. Hezké kluziště je např. ve čtvrti Plane-les-Ouates (www.plan-les-ouates.ch/…n-les-ouates).


Lea Mandíková