úvod

Davos ležící v kantonu Graubünden patří od pradávna mezi nejvýznamnější švýcarské destinace. Přestože má pověst luxusního a tedy i drahého střediska s řadou přepychových hotelů, díky výhodné nabídce může být zajímavou alternativou i pro běžné české turisty.

​

Davos je lázeňským městečkem s 11 tisíci stálými obyvateli a jeho nadmořská výška 1560 metrů nad mořem ho činí nejvýše položeným městem v Evropě. Je složen se ze dvou městských částí Davos Dorf a Davos Platz, které nabízí návštěvníkům dohromady kolem 5600 postelí v hotelech všech kategorií a dalších více než 16 000 lůžek v apartmánech a privátech.


Park v centru Davos Dorf


Davos není jen střediskem pro bohaté. Díky speciálním nabídkám si zde pohodovou dovolenou může dopřát i běžný turista – již od jedné noci ubytování v některém z hotelů a apartmánů v oblasti Davos nebo Klosters obdržíte čipovou kartu Davos Klosters Inclusive, která umožňuje bezplatné využívání všech zdejších lanovek, městských autobusů nebo 36 kilometrů Rhétské dráhy ve 2. třídě (úsek Klosters Dorf – Davos – Filisur). Na mnoho dalších doprovodných služeb pak tato karta poskytuje výrazné slevy. K ubytování můžeme doporučit například tříhvězdičkový Hotel Ochsen 2 ležící nedaleko nádraží a dolní stanice lanovky na Jakobshorn – jeho pokoje jsou komfortní a přesto cenově stále docela výhodné. Zaujala nás výzdoba některých pokojů historickými motivy zdejších lanovek.


Jeden z pokojů hotelu Ochsen 2


V létě je v Davosu v provozu celkem 9 lanových drah v pěti lokalitách. Největší novinkou se může pyšnit vrchol Jakobshorn (2590 m n. m.), kde byla v loňském roce na prvním úseku postavena a uvedena do provozu moderní kyvadlová lanová dráha s panoramatickými prosklenými kabinami pro 100 osob. Tato lanovka, jejíž výstavba přišla na 23 milionů švýcarských franků, vyváží v zimě lyžaře a v létě turisty přímo z centra Davos Platz do mezistanice na Ischalp a díky podstatně vyšší přepravní kapacitě zkrátila nepříjemné fronty před nástupem na minimum.


Přímo z centra Davos Dorf vyjíždí nová moderní kyvadlová lanovka do mezistanice Ischalp


Z mezistanice můžeme pokračovat druhým úsekem (zde byla zatím ponechána stávající lanovka) až na vrchol Jakobshorn, kde se nám naskytne skvělý výhled na okolní třítisícovky, které jsou zde rozesety doslova jedna vedle druhé – jmenujme například Tinzenhorn, Pischahorn, Gorihorn, Flüela Wisshorn, Schwarzhorn nebo Sentisch Horn. Komu samotný výhled z vrcholu nestačí, nepochybně využije některou z mnoha značených turistických tras všech obtížností. Každý si tak může vybrat pro sebe tu nejvhodnější. Jakobshorn je také velmi vyhledáván paraglidisty. Pokud nemáme ubytování přímo v centru města, můžeme k dolní stanici lanovky snadno dojet vlakem Rhétské dráhy – železniční stanice je umístěna jen pár desítek metrů od dolní stanice dráhy lanové. Využít můžeme také některou z linek městského autobusu.


Pohled z Jakobshornu na okolní vrcholky dosahující výšky až 3000 metrů nad mořem


Další turistickými lokalitami Davosu je oblast Parsenn a Gotschna, kam stoupá jak pozemní lanovka z Davos Dorf (horní stanice na vrcholu Weissfluhjoch), tak visutá kyvadlová lanovka ze sousední obce Klosters (horní stanice na vrcholu Gotschnagrat). Na protější vchol Madrisa zase vyjíždí z Klosters čtyřmístná kabinková lanovka, kde byl před několika lety vybudován dětský svět Madrisa-Land. Poněkud odlehle od hlavního centra dění leží Rinerhorn, kam návštěvníky vyváží šestimístná kabinková lanovka. Vyhledáván je rovněž rodinami s dětmi, protože se zde nachází malé alpské zoo. Zapomenout nesmíme ani na 1861 metrů vysoký Schatzalp, kde se nachází stejnojmenný, v secesním stylu vybudovaný (v letech 1898 až 1900) horský hotel a panoramatická restaurace s překrásným výhledem na Davos. Vyveze nás sem pozemní lanovka.


Autoři: Radim Polcer a Roman Gric