úvod

Informace o zemi, doprava, švýcarské pasové a celní předpisy, měna, svátky...

​

Kliknutím na odkaz se dostanete přímo na informace, které potřebujete:


Švýcarsko v kostce

Hlavní město: Bern

Kantony: 26

Jazyky:

 • Němčina (65,5 %)
 • Francouzština (22,8 %)
 • Italština (8,4 %)
 • Rétorománština (0,6 %)

  Dále zde existují různá místní nářečí.


Vyznání:

 • Římskokatolické (42 %)
 • Protestantské (35 %)
 • Islám (4 %)
 • Budhismus (0,4 %)
 • Bez vyznání (11 %)

Rozloha: 41 285 km2

Délka hranic se sousedními zeměmi (celkem 1.852 km):

 • Itálie 740 km
 • Francie 573 km
 • Německo 334 km
 • Rakousko 164 km
 • Lichtenštejnsko 41 km 

Vzdálenost ze severu na jih: 220 km

Vzdálenost z východu na západ: 346 km

Nejvyšší bod: Dufourspitze (4.634 m n. m.), v masivu Monte Rosa

Nejnižší bod: Lake Maggiore (Ticino) 193 m

Počet jezer: 1.484

Počet ledovců: 140

Telefonní předčíslí: +41 + volané číslo

Napětí: 220 voltů, střídavý proud, 50 Hz

Počet obyvatel: 7,8 milionů

Velká města (počet obyvatel):

 • Curych: 376.990
 • Ženeva: 188.234
 • Basilej: 164.516
 • Bern: 125.681
 • Lausanne: 129.383
 • Winterthur: 103.075
 • St. Gallen: 73.505
 • Lucern: 78.093
 • Lugano: 55.151

Státní svátky.

Určité svátky jsou slaveny po celém Švýcarsku (velikonoce, vánoce, Švýcarský národní den, apod.) a poté se v mnoha oblastech Švýcarska slaví regionální a místní svátky, jako např. 2. Leden, 1. Květen, Boží tělo, Nanebevzetí, apod.
Přehled různých svátků Švýcarska
Švýcarské tradice

 • Nový Rok – 1. ledna
 • Velký pátek – 29. března
 • Velikonoční pondělí – 1. dubna
 • Nanebevstoupení Páně – 5. května
 • Svatodušní pondělí – 20. května
 • Národní svátek – 1. srpna
 • Boží hod vánoční – 25. prosince
 • 2. svátek vánoční, Štěpána – 26. prosinceV mnoha oblastech se slaví regionální a místní svátky, jako např. 2. leden, 1. květen (svátek práce), Boží tělo, Nanebevzetí atd.

Pitná voda.

Pitná voda ve Švýcarsku se nachází skoro na každém kroku. 80 % pitné vody pochází z přírodních zdrojů jako jsou podzemní vody a ledovce, zbytek poté pochází z jezer. Přísná politika a regulace vedla a stále vede k pozitivnímu vývoji a výsledkem je to, že můžete také přímo pít vodu z některých jezer! Městské kašny a fontány nabízejí pitnou vodu (pokud na nich není varování, že se nejedná o pitnou vodu) a není tak nutné na vaše výlety kupovat balenou pitnou vodu. Horská jezírka jsou v tomto ohledu také velice bezpečná!

Bližší informace o pitné vodě ve Švýcarsku naleznete zde.

Wi-Fi / WLAN.

Chcete se vyhnout vysokým účtům za váš roaming a přesto být připojeni na internet? Zde Vám přinášíme pár tipů, jak si užít internet přes Wi-Fi ve Švýcarsku.

Veřejné Wi-Fi sítě
Veřejné Wi-Fi sítě Vám ve Švýcarsku umožní surfovat po internetu, přijímat a odesílat e-maily a mnoho dalšího díky více než 1.700 hotspotů po celé zemi. Připojení je účtováno po hodinách, dnech, či měsících. Mezi největší provozovatele patří: Swisscom, Sunrise a Monzoon.

Bezplatná Wi-Fi
Mnoho hotelů, restaurací a dalších společností nabízí bezplatné připojení k internetu pomocí Wi-Fi pro své zákazníky a klienty. Na letišti v Curychu a Ženevě je možné využívat internetové připojení na jednu hodinu zcela zdarma. 

Mobilní Wi-Fi.
Mobilní Wi-Fi hotspoty je možné si zapůjčit či zakoupit se SIM kartou a umožní Vám neomezené připojení k internetu pomocí Wi-Fi, až pro 5 zařízení najednou.

Kouření.

Od 1. 5. 2010 je kouření v uzavřených prostorech a na pracovištích zakázáno. Z tohoto důvodu je zakázáno kouřit v restauracích, veřejných budovách a v kancelářích. Kouření je také zakázáno ve všech veřejných dopravních prostředcích. Kouření je povoleno v oddělených kuřáckých místnostech, v otevřených venkovních prostorách a v soukromých domech.


Cestování do Švýcarska.

Švýcarsko je malá multikulturní a multijazyková země v samém srdci Evropy. Má společné hranice s pěti státy − Německem, Francií, Itálií, Rakouskem a malým Lichtenštejnským knížectvím, a leží tak na křižovatce kontinentu. Je ústředním bodem mezinárodní letecké, silniční a vlakové dopravy a je snadno dostupné během několika hodin z většiny evropských metropolí a velkých měst.

Do Švýcarska je možné se vydat autem, autobusem, letadlem nebo i nočním lůžkovým vlakem ČD.

Bližší informace o dopravě do Švýcarska naleznete zde.

Půjčovna aut

Půjčíte si víc než jen auto! Europcar je vedoucí půjčovna aut ve Švýcarsku s více než 75 výpůjčními místy a širokým výběrem vozidel. Až 4 200 vozů je ihned připraveno k pronájmu – vždy to pravé auto pro vás máme na www.MySwitzerland.com/europcar


Elektřina.

Ve Švýcarsku se používá napětí 220 voltů (střídavý proud), 50 Hz. Většina elektrických zásuvek ve Švýcarsku je konstruována pro tříkolíkové kruhové vidlice. Bez problémů lze používat i kontinentální typ zástrčky se dvěma zaoblenými kolíky, standardně užívaný u cestovních elektrických spotřebičů. Adaptéry jsou k dispozici ve většině hotelů.


Telekomunikace

Než se vydáte na cestu, zkontrolujte, zda máte zabezpečen roaming v zahraničí, případně jej zařiďte u svého mobilního operátora. Zástrčky všech nabíječek jsou kompatibilní se zásuvkami ve Švýcarsku.

Ve Švýcarsku

Mobilní operátor Swisscom pokrývá více než 99 % obydlené části Švýcarska a nabízí nejkvalitnější spojení. Švýcarskou síť si váš mobilní telefon na místě vyhledá automaticky. Na displeji vašeho přístroje se objeví např. GSM SWISS. Informace o pokrytí mobilní sítě Swisscom naleznete zde.

Volání do zahraničí a ve Švýcarsku

Mezinárodní hovory z každého veřejného telefonu musejí začínat „00“ a dále následuje volané číslo s kódem země. Například: Česká republika 420, Slovensko 421, Německo 49, Francie 33, dále pak místní číslo již bez nuly. Symbol „+“ se objeví, pokud podržíte déle stisknutou klávesu „0“. V případě volání ve Švýcarsku není nutné vytáčet kód země, musíte však vytočit místní kód. Např. pokud voláte Bern, vytočíte „031 1234567“.

Datové připojení ve Švýcarsku

Pokud budete chtít být ve Švýcarsku on-line pomocí mobilního datového připojení, doporučujeme zakoupit předplacenou SIM kartu u operátora Sunrise za 19,90 CHF s tarifem Sunrise Prepaid Unlimited. U tohoto tarifu získáte SIM kartu s kreditem 20,- CHF, neomezené volání, 4G on-line připojení a SMS po Švýcarsku zdarma na 24 hodin – dalších 24 hodin stejných neomezených služeb je za jednorázový poplatek 2,50 CHF, který se vám odečte z kreditu. K zakoupení SIM karty budete potřebovat občanský průkaz nebo cestovní pas a nákup zabere ca 10 – 15 minut.
Důležitá telefonní čísla.

Následující čísla můžete volat pro získání informací:

Nouzová volání

117 Policie v případě nouze
118 Hasiči
144 Záchranná služba (ne ve všech oblastech)

Informační servis

1811 Čísla švýcarských účastnických linek, lékaři, divadla atd.
140 Asistenční služba pro motoristy
162 Předpověď počasí
163 Průjezdnost a stav silnic a průsmyků
187 Lavinový servis


Clo

Povolený bezcelní a nezdaněný dovoz na osobu:

Osobní potřeby

Např. oblečení, spodní prádlo, toaletní potřeby, sportovní náčiní, fotoaparáty a filmové kamery, kamerové rekordéry, přenosné počítače, hudební nástroje a jiné předměty obecného použití.

Potraviny

Jídlo a nealkoholické nápoje na cestu na osobu na den. Maso a mastné výrobky o celkové hmotnosti do 1 kg, máslo a smetana o hmotnosti do 1 kg nebo litru. Oleje, tuky nebo margarín je možné dovézt v maximální výši 5 kg nebo litrů na osobu pro účely vaření.

Hotovost

V případě dovozu, převozu a vývozu likvidních prostředků (např. hotovost, cenné papíry) v hodnotě více než 10 000 CHF musí být na požádání doložen původ, účel použití a nominální vlastník. Vyhrazuje se právo přijmout opatření k potírání zločinu.

Lihoviny a tabákové výrobky

250 cigaret nebo 50 doutníků a nebo 250 gramů lulkového tabáku
5 litrů alkoholických nápojů (do 18 %) na osobu a 1 litr alkoholického nápoje (nad 15 % )

Jiné zboží

U jiného zboží určeného k soukromému používání je stanoven celkový limit v hodnotě CHF 300 na osobu.

Při překročení těchto limitů vám bude naúčtování dodatečné clo při vstupu do země. Bližší informace a přehled limitů a cel naleznete zde.


Daň z přidané hodnoty

Daň z přidané hodnoty, kterou platíte ze zboží zakoupeného ve Švýcarsku, činí 8 %. V obchodech můžete požádat o tzv. Global Refund Cheque (šek na paušální náhradu) a žádat o navrácení zaplacené DPH. Celková částka, kterou zaplatíte v obchodě, musí dosáhnout alespoň CHF 300,- (včetně DPH). Vaše trvalé bydliště musí být mimo území Švýcarska a zboží musí být vyvezeno do 30 dnů. 
Podrobné informace naleznete na webu GlobalBlue.com.

Tři jednoduché kroky k získání náhrady ve Švýcarsku:

Krok 1: Refund Cheque

Při placení v obchodě požádejte o vystavení šeku na nezdaněný nákup (Refund Cheque).

Krok 2: Orazítkování šeku

Při opouštění Švýcarska (nebo na posledním bodě, pokud opouštíte Evropskou Unii) ukažte celním orgánům zakoupené zboží, doklad o zaplacení a cestovní doklad a nechte si orazítkovat váš šek na nezdaněný nákup.

Krok 3: Vrácení DPH

Ukažte orazítkovaný šek, váš cestovní doklad a kreditní kartu v nejbližší pokladně pro výplaty náhrad (Refund Office) a požádejte o okamžité připsání částky na určenou kreditní kartu, příp. o vyplacení v hotovosti.

V případě některých zemí se možnosti náhrady mohou lišit.


Peníze

Měna

Oficiální měnou ve Švýcarsku je švýcarský frank (CHF). I když Švýcarsko není součástí Evropské unie, a tudíž nemá povinnost uvádět ceny v eurech, je takto většina cen uváděna, aby měl návštěvník možnost srovnání. Obchodníci mohou přijímat platby v eurech, ale není to jejich povinnost. Drobné nazpět dostává zákazník většinou ve švýcarské měně.

Švýcarské franky existují v následujících hodnotách:
Mince: 5, 10, 20, 50 setin (rappů) a 1, 2, 5 franků
Bankovky: 10, 20, 50, 100, 200, 1 000 franků

Platební karty

Eurocard/Master­Card, VISA, American Express, Diners Club

Nejbezpečnější a nejjednodušší formou placení jsou cestovní šeky a kreditní karty. Nejpoužívanější karty jsou Visa, MasterCard a American Express. Mnoho bank má své bankomaty vybaveno systémem Cirrus a Maestro. Je vhodné mít malý obnos v hotovosti pro bezprostřední výdaje jako například parkovací automaty, městskou dopravu, taxi ap.

V poslední době se rozšiřuje trend, že platební kartou lze platit pouze nákupy nad CHF 10.

Peníze směníte

– u všech švýcarských bank
– na letištích
– na hlavních žel. stanicích (Western Union)
– ve většině hotelů

Švýcarské banky nabízejí nejlepší směnné kurzy pro cestovní šeky nebo hotovost (pouze bankovky). Oficiální směnárny a hotely mohou požadovat za provedení směny poplatek.

Mezi nejrozšířenější banky ve Švýcarsku patří UBS (www.ubs.ch) a Raiffeisenbank (www.raiffeisen.ch).


Otevírací doba.

Úřady jsou obvykle otevřeny od 8:00 do 12:00 h dopoledne a od 14:00 do 17:00 h odpoledne. O víkendech jsou zavřeny.

Obchody

Obchody v menších městech a vesnicích jsou otevřeny od pondělí do pátku od 9:00 do 12:00 dopoledne a od 14:00 do 18:30 odpoledne. Ve větších městech nemají obchody polední pauzu a jeden den v týdnu, obvykle ve čtvrtek, je otevřeno do 21:00. V Curychu je otevřeno v pracovní dny do 20:00. V sobotu zavírá většina obchodů mezi 16:00 a 18:00.

Banky

Banky jsou obvykle otevřeny od pondělí do pátku od 8:30 do 16:30. Jedenkrát týdně mají prodlouženou otevírací dobu. Je třeba se informovat dle místa. V sobotu, v neděli a o svátcích je zavřeno. Peníze lze ale směnit na většině hlavních vlakových stanic - hledejte symbol „Change/Cambio“. Mnoho bank má bankomaty, které přijímají cizí bankovní karty. Před odjezdem si zjistěte u vaší domovské banky, zda jsou vaše karty platné i ve Švýcarsku.

Pošty

Pošty jsou obvykle otevřeny ve všední dny od 8:00 do 12:00 a od 14:00 do 17:00. Pobočky v nákupních centrech mají obvykle stejné otevírací hodiny jako nákupní centra včetně prodloužené doby jedenkrát týdně. V sobotu mají pošty ve velkých městech otevřeno od 8:30 do 12:00, na vesnicích je v sobotu obvykle zavřeno. Prosím informujte se přímo v místě vašeho pobytu. V neděli jsou všechny pošty zavřeny.

Ceny standardních dopisů/pohlednic, max.B5 (250x176 mm) a max. tloušťka 20 mm:
Ceny – služba Priority mail
váha 0–20 g - 1,40 CHF Evropa / 1,90 CHF ostatní země
váha 21–50 g - 2,60 CHF Evropa / 3,80 CHF ostatní země
váha 51–100 g - 3,70 Evropa / 5 CHF ostatní země
(říjen 2011)


Nakupování.

Švýcarské prvotřídní výrobky dělají ze Švýcarska nákupní ráj. Ve většině obchodů se lze domluvit anglicky. Jakýkoliv pobyt v této zemi nebude úplný bez koupě slavných švýcarských hodinek. Ušlechtilé hodinky jsou k dostání v nekonečně mnoha variacích a jsou obvykle levnější než v jiných zemích. Bucherer, největší a nejznámější prodejce, nabízí širokou škálu hodinek s možností vrácení DPH.

Čokolády jsou k dostání v nejrůznějších velikostech, tvarech a chutích. Výbornými tipy na nákup jsou také: látky, výšivky, krásné kapesníky, plátno, přesné nástroje, kreslicí soupravy, víceúčelové kapesní nože Victorinox, hrací skříňky, výrobky ze dřeva a keramiky a jiné rukodělné dárky, ale také starožitnosti a knihy o umění.


Gastronomie.

Regionální speciality

Curych: telecí medailonky ve smetanové omáčce s „rösti“ – dozlatova opečenými strouhanými bramborami, tradiční švýcarskou specialitou.
Bern: uzené vepřové, klobásky a kyselé zelí.
Ženeva: filety z okouna a pstruha.
Lausanne: místní klobásky s pórkem a brambory.
Ticino: polenta, rizoto a těstoviny.
Kdekoli: křupavý chléb, skvělé sýry a zavařeniny k snídani… a samozřejmě pravé müsli.

Vyzkoušejte slavné fondue, raclette anebo sýrové koláčky. Jídla mohou být lehká – vynikající sušené maso z Graubündenu nebo čerstvé jezerní ryby, ale i vydatnější – klasické klobásky nebo delikátní masa. Ochutnejte z palety sýrů, například Tête de Moine. Nezapomeňte na dezert, který jistě završí váš požitek z jídla!

Zajímavé recepty na některé vybrané švýcarské speciality naleznete zde.


Spropitné

Poplatek za služby je obvykle započten do účtu v restauraci i hotelu, stejně jako do jízdného taxislužby. Mimořádné spropitné není očekáváno, ale je vítáno.


Pasové a vízové předpisy.

Pro informace o vízech, povolení k trvalému či pracovnímu pobytu a o obchodních záležitostech se obraťte na Švýcarské velvyslanectví nebo konzulát ve vaší zemi nebo se informujte na stránkách www.bfm.admin.ch.

Dohoda o přidružení Švýcarska do prostoru Schengen-Dublin, uzavřená s Evropskou Unií, vstoupila v platnost 12. prosince 2008. Od tohoto data Švýcarsko uplatňuje Schengenské principy vydávání víz. Víza jsou platná pro vstup do všech Schengenských států. Schengenská víza, vystavená ostatními Schengenskými státy, platí pro vstup do Švýcarska. Schengenské předpisy platí pro zpracování žádostí o krátkodobá víza, jejichž platnost nepřekročí tři měsíce. Vystavení dlouhodobých víz na déle než tři měsíce je v kompetenci národních předpisů.

Občané třetích států (t.j. příslušníci států, které nepatří do EU nebo ESVO), vlastnící jak platné povolení k pobytu, vystavené některým ze Schengenských států (viz Annex 22), tak uznaný cestovní doklad, jsou vyňati z vízové povinnosti. Důvod cesty např.: turistika, návštěva, služební/obchodní cesta; délka pobytu: do 90 dnů během 6 měsíců.
Bližší informace naleznete zde.

Informace o PRACOVNÍCH VÍZECH pro občany ze států mimo EU naleznete zde.

Vstup Švýcarska do Schengenského prostoru neovlivní celní odbavení na hranicích, protože Švýcarsko není členem Evropské celní unie.

Informace o celních předpisech a DPH naleznete zde.


Teploty.

Klima je mírné, od března do června a od září do prosince se průměrná teplota pohybuje mezi 5 °C a 22 °C. Od července do srpna kolísá denní teplota mezi 18 a 28 °C a v lednu až únoru v rozmezí –2 °C až +7 °C. Teploty jsou závislé na nadmořské výšce. Není zde přílišné horko ani vlhkost. Jižní Švýcarsko má subtropickou vegetaci a celoročně příjemné klima.


Bezpečnost, zdraví, pojištění.

Kriminalita ve Švýcarsku patří mezi nejnižší ze všech průmyslových zemí světa. Přesto se vždy vyplácí si na rušných místech hlídat peněženky a zavazadla. Bez obav se můžete stravovat v restauracích – podávaná jídla i nápoje jsou hygienicky nezávadné, stejně jako voda z kohoutků. Imunizace proti infekčním chorobám je vyžadována pouze, pobývala-li dotyčná osoba ve 14 dnech před příjezdem do Švýcarska v infikovaném prostředí. Důrazně doporučujeme uzavřít osobní cestovní pojištění, které se vztahuje na úraz pojištěnce, nemoc, ztrátu nebo poškození zavazadel, osobních věcí a na storno poplatky.


Ztráty a nálezy.

Pokud při svém pobytu ve Švýcarsku něco ztratíte, kontaktujte místní kancelář ztrát a nálezů. V případě, že někdo nalezne ztracený předmět, tak je pravděpodobné, že ho předá k úschově právě v místní kanceláři ztrát a nálezů. Tyto kanceláře jsou běžně zřizovány a spravovány místními autoritami. Jako doplněk mají dopravní společnosti vlastní kanceláře ztrát a nálezů. Detailní informace o těchto kancelářích naleznete na webu www.easyfind.com.
Veřejná doprava.

Kdokoli, kdo již navštívil Švýcarsko, vám řekne, že veřejná doprava ve Švýcarsku patří k tomu nejlepšímu, co ve světě existuje. Rychlá, dokonale fungující a častá, taková jsou spojení i do těch nejvzdálenějších míst. Vlaky, autobusy, lodě a systém městské dopravy vytváří hustou síť, která návštěvníky a místní dopraví, kamkoli si přejí.

Bližší informace o veřejné dopravě ve Švýcarsku naleznete zde.